לפטור ממס יצרנים פרטיים 
של אנרגיה סולארית

בעל עסק שירצה להקים מתקן סולארי על גג ביתו הפרטי ייאלץ להיתקע במכשול, ואף לשלם מס על חשמל שיוצר בביתו ולא נצרך במקום ■ כך בטח שלא מעודדים ייצור חשמל נקי שחוסך למשק סכומי עתק

יונתן אייקנבאום
יונתן אייקנבאום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונתן אייקנבאום
יונתן אייקנבאום

בישראל, כולם בעד אנרגיית שמש - אין בזה חידוש. ואולם, שיעורי האנרגיה הסולארית מכלל האנרגיה המופקת מעלים תחושת פספוס רציני - בלשון המעטה - של פוטנציאל עצום שלא השכלנו לממש. אנו מייצרים מחצית מהחשמל שלנו מפחם, ובשיאי החום בקיץ חברת החשמל שורפת סולר כדי לעמוד בעומס. זה פוגע בבריאותנו ובאקלים העולמי. אנו חיים בחלם אנרגטי וסובלים ממנו. הסיבה: קשה עד בלתי אפשרי להקים בישראל מתקן סולארי שיספק חשמל נקי ומשתלם.

האזרח, נכנה אותו א', שמבקש להקים מתקן סולארי על גג ביתו, נאלץ לעבור סחבת ביורוקרטית, ששיאה דרישת רשויות המס לפתיחת עסק, להוציא קבלות חודשיות, להגיש דו"ח שנתי ולערוך תיאומי מס. הטרטור והחשש מהרשויות מדכא כל מתעניין פוטנציאלי באנרגיה סולארית, ושיעור ההתקנות קרוב לאפס.

התקנה של פאנלים סולארייםצילום: REUTERS

א', שמבקש לחסוך בחשבון החשמל ולהפחית את זיהום האוויר, מתקשה להבין: הרי החשמל הסולארי הוא לצריכה עצמית בלבד, בהתאם לצרכיו. ההסדרה הנהוגה מ–2013 נקראת "מונה נטו" (Net Metering). בהתאם לכך, הצריכה היא בהתאם לייצור, והעודפים מוזרמים לרשת החשמל. ניתן למשוך את העודפים בשעות הערב ובימים מעוננים. גודל המתקן מוגבל לשימוש ביתי, ולרוב יכסה עד 90% מצורכי הבית.

מה למונה נטו ולרשויות המס? במדינות שבהן נהוגה שיטה זו לא מבינים את ישראל. בברזיל, בבלגיה ובארה"ב השכילו רשויות המס להימנע מעיסוק במונה נטו. כ–40 מדינות בארה"ב מעודדות את השימוש באנרגיה סולארית באמצעות הסדרת מונה נטו. יתרה מזאת, העובדה שרשויות המס לא מתערבות במונה נטו היא אחד היתרונות הבולטים של השיטה.

באריזונה התעורר ויכוח עז בעקבות רצון הממשל לבטל את מונה נטו ולחזור להסדרה תעריפית - שבה האזרח מוכר את החשמל - על רקע הסחבת הביורוקרטית הצפויה. יש לכך משמעות כספית, אך בעיקר משמעות פסיכולוגית. הנגשת חשמל סולארי מחייבת מסלול פשוט וירוק, כפי שהבינו במקומות רבים בעולם.

בישראל, בחרה רשות המסים במסלול האדום - ובפועל מעלימה הכנסות מהשמש. אף שהתחייבה להעניק פטור עוד ב–2014, הרשות ממשיכה לגרור רגליים, וגם הקיץ הקרוב עלול לעבור ללא חשמל סולארי. אם לא די בכך, רשות המסים מתכוונת להעניק פטור חלקי בלבד שיחול רק על שכירים ועוסקים פטורים. בעל עסק שירצה להקים מתקן סולארי על גג ביתו הפרטי ייאלץ להיתקע במכשול ואף לשלם מס על חשמל שיוצר בביתו ולא נצרך במקום.

כך בטח שלא מעודדים ייצור חשמל נקי שחוסך למשק סכומי עתק. מכל יחידת אנרגיה שמיוצרת מהשמש מרוויחה המדינה הון מחיסכון בדלקים, בהפחתת הזיהום ובביזור מקורות האנרגיה. אלא שכדי שזה יקרה, הסחבת הביורוקרטית חייבת להיפסק.

חזרה לא' שלנו: מי שממונה על רשות המסים הוא שר האוצר, משה כחלון. עם חזרת הכנסת מהפגרה, עליו להגיש החלטה על פטור מלא ממס הכנסה לאזרחים שייצרו אנרגיה מהשמש, לטובת כולנו.

הכותב הוא מנהל הקמפיינים של גרינפיס ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה