"מועסקות" - חסם חדש בשוק העבודה

האתגר בבניית מועסקות אינו רק אישי אלא גם מערכתי. מתעוררת השאלה, מה יכולים לעשות ההורים, בתי הספר, תוכניות הכשרה ומוסדות אקדמיים כדי להכין את הצעירים של היום לעולם העבודה העתידי?

אורלי צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורלי צדוק

נועם הוא מהנדס תעשייה וניהול. הוא אדם יסודי ומעמיק שהצטיין בלימודיו, ועדיין מגיע לייעוץ תעסוקתי מכיוון שאינו עובד כבר שנתיים, וחש תסכול וחרדה מהעתיד. יפעת היא עובדת בתחום משאבי אנוש, וחולמת להשתלב בעולם התקשורת. היא כותבת בצורה מקורית ומנהלת בלוג עם כמה אלפי עוקבים, אך אינה יודעת איך לעשות את הצעד הבא לקראת הגשמת חלומה ולכן פנתה לייעוץ. סער מעולם לא אהב ללמוד. כבר בתיכון השתלב בקונדיטוריה הקרובה לביתו. כישרון, חריצות ויזמות הובילו אותו להיות בעל המקום, וגם לפתוח ולסגור מקומות נוספים. לאחר 15 שנות עבודה הוא יושב מולי כשהוא בנקודת ההתחלה.

מה משותף לאנשים האלה? מדוע דרכם נחסמה? לחסם הזה קוראים מועסקות - מרכיב חיוני להתנהלות בעולם העבודה התובעני שבו אנו פועלים. מועסקות מוגדרת כמכלול היכולות, המיומנויות, הרגשות והידע, המאפשרים להשתלב בעולם העבודה, להתקדם ולהתמיד בו לאורך זמן, תוך ניהול מחושב של סיכונים. היכולת להיות מועסק מצריכה קודם כל שליטה בשפות של עולם העבודה, כלומר ידיעת שפת אם על בוריה ורצוי גם ידיעה טובה של אנגלית. בנוסף, יש דרישה לשלוט בשפה של סביבה ממחושבת.

הנתונים מראים שיש הבדל במועסקות של אנשים שרכשו תארים והכשרות לבין אלה שלא עשו זאת. הלימודים וההכשרה מעניקים הרבה מעבר לידע הספציפי הנלמד ונרכש. הם מלמדים איך להתמודד עם אי הבהירות ואי הידיעה עד להבנה. יכולת התמודדות זו בעולם שבו הידע משתנה במהירות היא קריטית. בנוסף, הלימודים נעשים בסביבה חברתית משתנה. היכולת לפעול בה מהווה משתנה מרכזי בהשתלבות בשוק העבודה.

גן ילדיםצילום: אי־פי

אם בעבר אדם ממוצע היה צריך להתמודד עם מסגרת אחת או שתיים לאורך חייו, כיום מדובר במספר רב של מסגרות. יעילות המעבר בין המסגרות תלויה מחד ביכולת התחברות מהירה ויעילה, ומאידך ביכולת התנתקות לשם בניית שייכות למקום חדש - משימה לא פשוטה הן מבחינה רגשית, והן מבחינה מעשית. כמו כן, בלימודים ובעולם העבודה, אנשים חווים הצלחה וכישלון, אין אדם שיכול רק להצליח. נהוג לומר שההבדל בין אנשים מצליחים לבין אלה שלא מצליחים הוא ברמת ההתמדה שלהם. ההנחה היא שכולם נכשלים והשאלה היא מי נשאר מספיק זמן בהתמודדות עד ההצלחה. יש ביכולת המועסקות גם גורל ומזל: כישרונות מולדים, סביבה תומכת, הזדמנויות תעסוקתיות ועוד. אך ישנן גם הרבה אפשרויות לבנייה עצמית מתוך בחירה אישית. הרבה פעמים דווקא סביבה מאתגרת וקשה בונה חוסן נפשי ונחישות ושולחת אנשים לדרך עם המטען הנכון.

האתגר בבניית מועסקות אינו רק אישי אלא גם מערכתי. מתעוררת השאלה, מה יכולים לעשות ההורים, בתי הספר, תוכניות הכשרה ומוסדות אקדמיים כדי להכין את הצעירים של היום לעולם העבודה העתידי? האם הם מדגישים שליטה בשפה, במחשב, יכולת למידה לאורך החיים, כושר חברתי? האם הם מאפשרים לקיחת סיכונים, למידה מכישלונות? האם יש עידוד להתנסויות מגוונות ומעשיות?

נועם, יפעת וסער, אותם הזכרתי בתחילת הטור, עשו שינוי. הם הבינו שפיתוח המועסקות היא תנאי הכרחי להמשך מוצלח של הקריירה שלהם. נועם הבין שעליו לפתח את כישוריו החברתיים כדי להצליח. יפעת הבינה שניהול קריירה כרוך בלמידה תוך התקדמות בצעדים קטנים. היא החלה לנהל את אתר הארגון בו היא עובדת וללמד ניהול תוכן וכתיבה יוצרת. סער הבין שעליו לעבוד עם שותף שישלים אותו ופנה לייעוץ עסקי.

הכותבת היא פסיכולוגית תעסוקתית מומחית, ומדריכה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008