לימודי ליבה |

הרבנים החרדים חפצים בדור אבוד

היעדר החקיקה מ-2008 ללימודי ליבה (אנגלית, מתמטיקה ועוד) בישיבות עד גיל 18 גרם נזק לציבור החרדי, שמשפיע על יכולתם למצוא תעסוקה

מתי אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתי אלפר

במאמרה ב-TheMarker מה-9 במארס עוסקת מירב ארלוזורוב בדור החרדי האבוד מבחינת תעסוקה בשל חוסר ידע בלימודי הליבה. לפי מחקר שנערך במרכז טאוב, הנתון המטריד מתמקד ביחס שבין תעסוקת גברים חרדים לרמת ההשכלה שלהם. שוק התעסוקה מוטה השכלה אקדמית (או לפחות תיכונית) - אך מבין גברים חרדים (בני 35–54), 47% הם בעלי השכלה יסודית ופחות מכך, ורק 12% הם בעלי השכלה אקדמית.

פילוח לפי גיל ספציפי מגלה תמונה קשה אף יותר: 68% מהצעירים החרדים בגילי 20–24 הם בעלי השכלה יסודית ומטה, לעומת 38% בגילי 45–54. ל–5% בלבד מהצעירים החרדים סביב גיל 20 יש תעודת בגרות, לעומת 40% מהחרדים בעשור החמישי לחייהם. עורכת המחקר מציינת כי "הידרדרות ההשכלה בחברה החרדית משולה לצניחה חופשית, והצעירים הם חסרי השכלה". היעדר החקיקה מ–2008 ללימודי ליבה (אנגלית, מתמטיקה ועוד) בישיבות עד גיל 18 גרם נזק לציבור החרדי, שמשפיע על יכולתם למצוא תעסוקה.

מרכז טאוב מציג פערים בנתוני השכלה. פערים אלה מדאיגים, אך ניתנים לגישור. הפתרונות מוכרים לי בתור בוגר ישיבה תיכונית - במדרשיית נועם עסקנו חצי יום בלימודי קודש וחצי יום בלימודי ליבה, כולל מבחן בגרות, וכך השתלבנו במהירות בעבודה ובאקדמיה, כולל שירות צבאי.

מרכז טאוב לא הבהיר (ייתכן שזה אינו המנדט של המחקר) את העובדה שחלק מגדולי הרבנים התנגדו ומתנגדים לרכישת השכלה או לימודי ליבה. הרב יוסף שלום אליישיב המנוח, ממנהיגי החרדים הבולטים בדורנו, התנגד ללימודים באקדמיה וללימודי ליבה בשל האיום הרוחני שאלה יוצרים עבור בני הישיבות, אף שהם נזקקים לפרנסה שתלויה בהשכלה כללית. גם הרב אליעזר שך המנוח דגל בלימודים תורניים בלבד. הרב אלישייב ומנהיגי הזרם החרדי הליטאי שללו לימודים אקדמיים לגברים ולנשים; או לימודים זרים לרוח היהדות, כולל במכללה החרדית של הרבנית עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף. במקרים יוצאי דופן התירו מנהיגי הליטאים לימודים אקדמיים (כמו הרב צבי הכהן, ראש הוועד לפיקוח על הסמינרים), בעיקר עבור נשים, לאחר בדיקת המועמדים ובתנאי שילמדו במסגרת מכללה "מעוטרת בכיפה".

צילום: גיל כהן-מגן

ניתן להעריך כי בזרמים הליטאי והחסידי ההקפדה על אי רכישת השכלה גבוהה או תעודת בגרות זכתה להקפדת גדולה יותר מאשר בזרם החרדי הספרדי. ד"ר יעקב לופו - חוקר במכון פלורסהיימר, שהשלים עבודת מחקר בסורבון בפריז על השפעת החרדים הליטאים על יהדות מרוקו - חשף ב–2007 את המאבק נגד הנהגת לימודי ליבה בישיבות תיכוניות חרדיות, מקום שבו לכאורה ניתן לשלוט בחומר הנלמד ולמנוע איום רוחני.

מאז הקמת המדינה נמנעו רבנים ועסקנים מטעמם לאפשר לימודי ליבה, וכן נוצרו דורות של אברכים חסרי יכולת עבודה, שנתמכו על ידי קצבאות וגמ"חים (גמילות חסדים), והבטיחו את האלקטורט בכנסת. חשוב לציין כי בחלק גדול מארצות העולם אברכים רכשו השכלה, והם עובדים לפרנסתם בכבוד, תוך שמירה על חרדיות - כולל בלבושם. אברכים אלה מרדו בהנחיות הרבנים, ויצאו ללימודים ולעבודה. אצלנו בישראל הפיקוח על אברכים הדוק יותר, והמשגיחים מטעם קשים.

המדינה, למרבה הפלא, אינה אוכפת לימודי ליבה. כל עוד ההנהגה החרדית לא תוריד את הרסן ותאפשר לימודי ליבה, במיוחד לאלה שאינם רואים את עתידם רק בעולמה של תורה, הדור האבוד וחוסר ההשכלה ימשיכו להתקיים - ורק הרבנים והעסקים יהיו מרוצים.

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"