הדירוג שיחזיר את המשקיעים לבורסה

מודלים להערכת ממשל תאגידי בחברות קיימים בשווקים מפותחים בעולם, והשימוש בהם עשוי להצמיח תועלת לכל השחקנים בשוק בישראל

קרן קיבוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרן קיבוביץ

חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי השיקה באחרונה מודל חדש לדירוג ביצועיהן של חברות ציבוריות בתחום הממשל התאגידי. המודל הוא קרש קפיצה של שוק ההון ושל כל השחקנים בו לעבר שוק משוכלל יותר, המאפשר קבלת החלטות על בסיס אמות מידה ופרמטרים חכמים המקובלים בעולם.

מודלים להערכת ממשל תאגידי בחברות קיימים בשווקים מפותחים בעולם, ומהווים מדד כמותי ואיכותי המצביע על חוסנו של הממשל התאגידי - שהוא אוסף של תהליכים, מדיניות, חוקים, נהלים ובקרות המגדירים כיצד ראוי שחברות יתנהלו לצורך הגנה על מחזיקי העניין. ההערכה נעשית בהתאם לארבע קטגוריות עיקריות, וכוללת אפשרות לשימוש במודל בסיסי ומורחב.

הקטגוריות עוסקות בדירקטוריון (מבנה המליאה והוועדות, עבודתו והליכי האישור של עסקות בעלי עניין), מדיניות תגמול (לרבות מבנהו והתאמתו לביצועים), זכויות בעלי המניות (כולל דרכי הצבעה וסוגי מניות), וביקורת (לרבות ההתקשרות עם רואה החשבון המבקר).

השימוש במודל עשוי להצמיח תועלת לכל השחקנים בשוק. מבחינת החברות המדווחות, המודל מאפשר להן לפתח דיאלוג פתוח ואיכותי עם משקיעים ורגולטורים ומרחב גמישות באישור עסקות ובהחלטות אסיפה. עוד מתאפשרת קבלת תמונת ראי ובחינת המיקום של החברה בשוק היחסי אל מול קבוצות השוואה רלוונטיות - לפי ענף, גודל, מדד ייחוס וכו'. יתרון נוסף נוגע ליכולת לשיפור הדירוג באמצעות פעולות אובייקטיביות שבהן ינקטו על פי פרמטרים מדידים ומקובלים.

לטווח הארוך, המודל אף תורם לחברות בהיבטי השקיפות ויצירת שפה משותפת ואמון מול המשקיעים. אימוץ המודל עשוי אף להוביל לצמצום מעורבותו של הרגולטור כפועל יוצא של העלאת סטנדרט הממשל התאגידי ותקשור התוצאות והפעולות, ולקדם עדיפות בהשקעות אל מול אלטרנטיבות זהות.

עבור הדירקטוריון, המודל נותן משקל גבוה לפעילותו לאור העובדה שבשנים האחרונות האחריות וסמכות הדירקטורים הורחבו, וכן מצופה מהם לגלות מעורבות פעילה בתחומי אחריותם. המודל מעניק "תו איכות" לדירקטוריון ועמידה בסטנדרט בינלאומי, כמו גם אישור לאיכות הדירקטור בבואו להיבחן אל מול דירקטורים מועמדים אחרים. עוד תורם המודל לחיזוק ההגנה אישית מפני תביעות ולהגברת האפקטיביות של הפיקוח על ההנהלה והחברה.

היתרונות למשקיעים כוללים את האפשרות לתמחר "פרמיית ממשל תאגידי" בתהליך בחירת השקעות, לקבל מידע משלים לגבי איכות המנפיק לשימוש בצומתי קבלת החלטות וקבלת הגנה בעת אישור עסקות, וליצור סטנדרטיזציה ומיפוי יעיל של תיק ההשקעות - לרבות מדדי השוואה לאורך זמן.

מבחינת גופי הפיקוח והרגולציה, המודל מציע פתרון שוק שיכול לסייע בהגברת האמון. מדובר בכלי פוטנציאלי לשיח פתוח בין השוק לחברות, בדרך של עידוד ולא באמצעות סנקציה ומתן משקל לדירוג הממשל התאגידי בעת קבלת החלטות. היתרונות בולטים מכיוון שמדובר בפתרון שאינו טכני, אלא עוסק בהיבט מהותי של ההשקעה. כך גם עשוי המודל לעודד משקיעים נוספים להיכנס לשוק.

הטמעת המודל בשוק המקומי היא מבורכת וקליטתו תביא ערך רב למשקיעים ולמנפיקים, תוך שהיא צפויה להפחית את סף החרדה של החברות ולצמצם את יציאתן מהבורסה.

הכותבת היא שותפה בקבוצת הייעוץ BDO והשתתפה בגיבוש מודל אנטרופי לדירוג ממשל תאגידי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים