מרוב אמוציות לא רואים את המציאות: ישראל אינה מעצמת גז

רכבת יצוא הגז כבר יצאה מהתחנה - ומן הראוי להיערך לתרחיש שבו משק הגז נכנס לקיפאון ממושך ■ על המדינה לקדם חלופות לתלות המסוכנת בגז במשק החשמל הישראלי, בדגש על אנרגיות מתחדשות

עידן ליבס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן ליבס

בימים אלה רוחשות שלוש הרשויות - המחוקקת, המבצעת והשופטת - סביב אישור מתווה הגז. ברמה הבסיסית ביותר, מהותו של המתווה היא סוגיה משפטית גרידא, ומטרתו לאפשר להתחיל לייצא גז ומיד. אלא שמעבר לקרב המהלומות בין הגופים השונים, ישנן נסיבות גיאו־פוליטיות וכלכליות במשק האנרגיה האזורי שעשויות לייתר את כל הדיון הפנימי רב האמוציות המתחולל בעניין בישראל.

עתודות הגז הטבעי של ישראל מוערכות ב-1,000 מיליארד מ"ק, מתוכם 540 מיליארד שמורים לצריכה מקומית, והשאר מיועדים ליצוא. היות שכ-600 מיליארד מ"ק נמצאים בשדה לווייתן ו-300 מיליארד נוספים בתמר, פיתוחו של לווייתן הכרחי לשם מימוש פוטנציאל היצוא - מעבר לחיוניותם של שדה וצינור נוספים להגדלת השרידות במשק החשמל, שיותר ממחציתו מסתמך כיום על צינור אחד בלבד. עם זאת, כדי להצדיק את פיתוח לווייתן, שעלותו מוערכת ב-8-4 מיליארד דולר, נדרשים כמה חוזי עוגן משמעותיים למימון הפרויקט, הצפוי להיות היקר ביותר שיוקם בישראל.

מכלית פורקת גז נוזלי ביפןצילום: בלומברג

בבואנו לבחון את שוקי המטרה ליצוא הגז הישראלי, נגלה שיש מספר מצומצם של אפשרויות. במעגל הראשון והמיידי נמצאות הרשות הפלסטינית, ירדן והשוק המקומי במצרים. נוסף על ההסתייגויות האחרונות בדבר ירדן (שהתחילה לייבא גז נוזלי מקטאר) ומצרים (שמנהלת סכסוך משפטי מול חברת החשמל, ויש לה גז משלה), השוק הפוטנציאלי קטן יחסית, ואינו מצדיק המשך פיתוח של שדות גז, מעבר לתמר.

במעגל השני נמצאת אירופה, שהיא שוק היבוא השני בגודלו בעולם לגז טבעי, עם צריכה שנתית של יותר מ-500 מיליארד מ"ק בשנה. רובו של הגז מגיע לאירופה מרוסיה, נורווגיה ומדינות צפון אפריקה. על רקע האי־יציבות בצפון אפריקה והמתיחות המתמשכת מול רוסיה, מחפשים באירופה מקורות נוספים שיביאו להפחתת תלותה במקורות הנוכחיים.

גם בהתעלם מסוגיות טכניות וכלכליות הכרוכות בהנחת צינור גז מישראל לשוק האירופי, קשה לראות איך ישראל ומאגריה הצנועים בים יכולים להתחרות, למשל, באיראן - שחקנית האנרגיה העולמית שחוזרת בימים אלה מהשעיה ממושכת. לאיראן מאגרים אדירים של יותר מ-42 אלף מיליארד מ"ק גז זול להפקה (שנייה רק לרוסיה) וגישה יבשתית פשוטה יחסית לצנרת האירופית.

במעגל הרחב יותר נמצא השוק העולמי, שנפתח בהדרגה כתוצאה מהסחר הגובר בגז טבעי מונזל (LNG), מה שמשנה את אופן המסחר בסחורה זו. בעבר היו מדינות בדרום־מזרח אסיה (בעיקר יפן ודרום קוריאה) הצרכניות ההעיקריות של LNG, ואת הגז סיפקו בעיקר מדינות המפרץ ואוסטרליה. בשנים האחרונות עוד ועוד מדינות מקימות תשתיות ליבוא גז נוזלי (בדגש על אירופה), כמו גם ליצואו (בעיקר ארה"ב).

התפתחויות אלה, בצד קריסת מחירי הנפט והפחם, הובילו לירידה דרמטית גם במחירי הגז הטבעי. גם כאן - אם נניח בצד מכשולים רגולטוריים, כלכליים ואחרים שבבניית יכולת הנזלה ליצוא גז מישראל - קשה לראות כיצד נוכל להתחרות במדינות כמו קטאר, שלה יותר מ-30 אלף מיליארד מ"ק של גז זול, נוסף על ניסיון עשיר ותשתיות הנזלה מפותחות.

נראה כי גם אם בסופה של גרירת רגליים שנמשכת כבר כמה שנים תצלח עכשיו המדינה את הקשיים שבהסדרת משק הגז, רכבת היצוא כבר יצאה מהתחנה. לפיכך, מן הראוי להיערך לתרחיש שבו משק הגז נכנס לקיפאון ממושך, ואם כך — על המדינה לקדם חלופות לתלות המסוכנת בגז במשק החשמל הישראלי, בדגש על אנרגיות מתחדשות.

היות שהמדינה היא בעלת עניין מהותית ביצוא הגז, עליה לקדם השקעות ישירות בפיתוח תשתיות הולכה ליצוא, באופן שיאפשר לגז הישראלי להיות תחרותי במשק האזורי - תוך שהיא משלבת חשיבה אקדמית עם חדשנות ישראלית בפיתוח שימושים ומוצרי המשך בעלי ערך מוסף גבוה לגז הישראלי. רק ראייה נכוחה של תמונת המצב וקידום נמרץ של צעדי התמודדות יוציאו את הלווייתן מהים.

הכותב הוא חוקר אנרגיה וסביבה במוסד שמואל נאמן ובמרכז לחקר משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים