מחיקת אסם מהבורסה: 
הציבור הישראלי נפגע פעמיים

עוד חברה ישראלית שורשית תיהפך לחברה בבעלות שווייצית זרה, משיקולים שבינם לבין טובת הצרכן הישראלי, החוסך הישראלי, או כלכלת ישראל - אין דבר משותף

דן וייס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן וייס

הצעת הרכש של נסטלה למניות אסם ומחיקתן הצפויה מהמסחר בבורסה בתל אביב לא התרחשה במקרה. הדור השני של משפחות המייסדים הבין כי העברת המושכות לידי הדור השלישי עלולה להצית ריב ומדון. לכן, החליטו להימנע מלשלב את ילדיהם בניהול אסם, ותיכננו מהלך ארוך של יציאה מהבעלות וגם מהניהול.

מהלך זה הגיע באחרונה לשלב סופי, שבו מלוא הבעלות תעבור לנסטלה, ובפועל גם הניהול, תמורת מחיר גבוה במיוחד המבטא את שווייה הגבוה של אסם בבורסה בתוספת פרמיה מכובדת. מבחינת המשפחות, התהליך מושלם בהצלחה רבה.

צילום: דניאל צ'צ'יק

אחת הסיבות להנפקת מניות אסם בבורסה ב-1992 היתה לאפשר לבני משפחות המייסדים למכור את אחזקותיהם. ואכן, כך היה. ארבע שנים לאחר ההנפקה התחיל מהלך ההשתלטות של קונצרן המזון הבינלאומי נסטלה על החברה, עם מימוש אופציה לרכישת 10% ממניות אסם. מאוחר יותר, רכשה נסטלה מניות נוספות מידי קופות הגמל של בנק דיסקונט ומקבוצת קלארידג' של משפחת ברונפמן, וכן רכשה עוד מניות ממשפחות המייסדים. לאחר רכישת מניות האחים פרופר, מחזיקה נסטלה בכ-64% ממניות אסם ששמה שונה לאסם־נסטלה.

ההנפקה איפשרה למשפחות המייסדות למכור את מניותיהן במועד הנוח להן ובמחיר גבוה. המשפחות זכו לממון רב, הילדים, הנכדים והנינים מסודרים לכל חייהם ומריבות וסכסוכים משפחתיים נמנעו. כל בני המשפחות יוכלו לחגוג סדר פסח משפחתי יחדיו בעושר ואושר.

הציבור הישראלי, בניגוד למשפחות, נפגע פעמיים. ראשית, חלק מהחסכונות הפנסיוניים של הציבור מושקעים במניות אסם, שהיא אחת החברות הרווחיות בבורסה. יותר מ-20 שנה נהנו החוסכים מתשואה יפה, הציבור היה שותף לרווחי החברה. על פי דיווחיה של אסם, מאז הנפקתה הניבה למשקיעיה תשואה של 1,085%. כל חוסך שקנה ביסלי או במבה הרגיש שותף לרווחי החברה. כעת, הציבור נזרק מהשותפות והאפשרות להיות שותף לרווחי אסם תיעלם.

המרכז הלוגיסטי של אסם בשוהםצילום: סטודיו אסם

שנית, קיים חשש כי מחיקת מניות אסם מהמסחר תאפשר לחברה להעלות מחירים, מאחר שהיא לא תידרש יותר לדווח לציבור על רווחיה. תהליך דומה קרה בתנובה. עליית מחירי הקוטג' של תנובה גרמה להתעוררות החברתית לפני כארבע שנים וחצי.

מעבר לכך, אסם אינה חברה ישראלית יותר - היא לא בבעלות ישראלית, ומעכשיו היא גם לא נסחרת בישראל. לאסם יש כיום אלפי עובדים בישראל, אבל צפוי כי עם השנים שיקולים כלכליים קרים יסיטו את המפעלים לחו"ל.

מחיקת מניות אסם מהווה גם מכה אנושה לבורסה בתל אביב. המחיקה כואבת במיוחד כי היא מצטרפת למחיקה של מאות חברות בשנים האחרונות. דן פרופר טוען כי אסם לא נהנית מהיותה חברה ציבורית, משום שאינה זקוקה למזומנים ואף לא גייסה הון בבורסה מאז ההנפקה. טענתו אינה משכנעת במיוחד. מניותיהן של מאות חברות ציבוריות בישראל ובעולם ממשיכות להיות סחירות גם אם החברות אינן זקוקות לגיוס הון.

נראה כי מרגע שמשפחות המייסדים מכרו את מניותיהן, נסטלה תעדיף לבלוע את אסם לתוכה כדי למנוע דיווחים על רכישת קפה, דגנים וחומרי גלם רבים מהחברה האם. עוד חברה ישראלית שורשית תיהפך לחברה בבעלות שווייצית זרה משיקולים שבינם לבין טובת הצרכן הישראלי, החוסך הישראלי, או כלכלת ישראל אין דבר משותף.

הכותב הוא רואה חשבון, פרופ' לחשבונאות ומנהל מרכז רעיה שטראוס לחקר עסקים משפחתיים בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ודירקטור בבורסה לני"ע בתל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים