"תודה, אבל יש לנו כבר אשה בדירקטוריון"

זו התשובה שקיבלה חברתי כשניסתה להתקבל לאחרונה לדירקטוריון מסוים ■ מעבר לעלבון הצורב, התשובה הזו מעידה על בורות בנוגע לקשר המוכח שבין המצאותן של נשים בשדרות הניהול של חברות - לרווחיותן

חנה רדו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנה רדו

חברה טובה שלי, דירקטורית בכירה בעלת ניסיון עשיר, ניסתה לאחרונה להתקבל לדירקטוריון מסוים. התשובה שהיא קיבלה מהיו"ר, שמפאת צנעת הפרט לא אזכיר את שמו, היתה "תודה, אבל יש לנו כבר אשה". מעבר לעלבון הצורב של השוואת האשה לחיית מחמד, תשובתו של אותו יו"ר העידה על בורות בקשר לתרומתן של נשים לשדרת הניהול הבכירה במשק ובחברה. אותה בורות שבגללה נוכחות הנשים בשדרת הניהול הבכיר ובדירקטוריונים בפרט שואפת לאפס, על אף שהן מהוות כמחצית מהאוכלוסייה.

על פי מחקרים של חברת האנליסטים Catalyst, בתקופה של חמש שנים, כולל המשבר הפיננסי, חברות Fortune 500 שלהן שלוש נשים או יותר המכהנות בדירקטוריונים, יצרו החזר טוב יותר ב-84% על מכירות מחברות ללא נשים בדירקטוריונים.

אם לא די בכך, וכפי שפורסם כבר לפני חמש שנים ב-Harvard Business Review, מחקרים בינלאומיים מוכיחים שנוכחותן של לפחות שלוש נשים בכל דירקטוריון היא חיונית ליצירת שינוי בדינמיקה הניהולית בדירקטוריונים, וכי דירקטוריונים שלהם ייצוג הולם של נשים הראו ביצועים תפעוליים גבוהים יותר ושווי מניות גבוה יותר לעומת דירקטוריונים הסובלים ממיעוט דירקטוריות.

המספרים בישראל לא מחמיאים בלשון המעטה. בדירקטוריונים של חברות ציבוריות לפי מחקר של חברת דלויט מכהנות רק 16.2% נשים, אשה אחת לכל דירקטוריון בממוצע בדיוק כפי שהחוק דורש. הנשים מהוות 51% מהאוכלוסייה, והן גם משכילות יותר.

מסיבה זו ייסדתי את SUPERSONAS - מיזם חברתי שפועל ליצירת נוכחות נשית בצמתי השפעה והחלטה בישראל, שלצדו גם תא דירקטוריות מוביל ומתווה דרך, שפועל בדיוק למטרה שלשמה פניתי לרשות החברות הממשלתיות. אני יודעת ומבינה ששוויון מגדרי יושג ביום שבו גברים יבינו שחשוב שנשב לצדם בצורה שוויונית ומאוזנת בכל חדר ישיבות. לא למען הנראות לשמה ולא כדי להיות פוליטיקלי קורקט, אלא מתוך הבנת תרומתנו הבלתי־מעורערת לניהול ארגוני תקין ולשגשוג המשק והחברה.

באחרונה פנה יו"ר חברת החשמל, יפתח רון־טל, למנכ"ל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב. רון־טל קבל על כך שאין בדירקטוריון חברת החשמל מספיק נשים כדי לנהל את החברה כראוי. כמי שפועלת רבות ליצירת נוכחות נשית מאוזנת בצמתי השפעה והחלטה בישראל, לרבות שוויון מגדרי בדירקטוריונים - לא יכולתי לייחל לפריצת דרך תודעתית חשובה, ראשונה במעלה ובעיקר משמחת מזו. אני מציעה להתחיל מחברת החשמל מחר בבוקר, חברה שיותר מכל חברה אחרת זקוקה לבורד רציני ויעיל בכל המדדים.

הכותבת היא משנה ליו"ר מקאן 
תל אביב, יו"ר מקאן וואלי 
ומייסדת ויו"ר SUPERSONAS.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב