אסור להחמיץ את התוכנית למגזר הערבי

התוכנית החדשה לפיתוח כלכלי לחברה הערבית עלולה להיקבר בדפי ההיסטוריה - לכן יש להיערך לעבודת מעקב מקצועית, שתכלול שיתוף פעולה בין הממשלה לראשי רשויות, פקידים בכירים, ארגונים אזרחיים ומומחים

איל קנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איל קנץ

מאז שהממשלה אישרה את התוכנית החדשה לפיתוח כלכלי לחברה הערבית, מנסים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושריו למכור אותה לציבור כתוכנית על תנאי — ולשנות אותה ברמה התודעתית — מתוכנית שנועדה לתקן עוולות בחלוקת משאבים לתוכנית שתפקידה לשלוט עוד יותר באזרחים הערבים. יש להניח כי נתניהו ושריו היסטריים משתי סיבות: האחת היא הסכום המוערך שיועבר לאוכלוסייה הערבית, והשנייה היא שינוי שיטת התקציב.

אכן, התקציבים המדוברים גדולים משמעותית מבתוכניות קודמות, אך חשוב להבין כי החשיבות בתוכנית אינה בסכום — אלא בשיטה. עד כה, מרבית תוכניות הממשלה המיועדות לחברה הערבית התבססו על תקציבים חוץ־משרדיים תוספתיים, כמעין פלסטרים שניתנים לפרויקט נקודתי. לעומת זאת, התוכנית החדשה משנה את תפישת העבודה במשרדי הממשלה, בכך שהיא מכניסה את ההקצאה המיועדת לאוכלוסייה הערבית לבסיס התקציב המשרדי. התוכנית אמנם עדיין אינה מספקת את מלוא צורכי האוכלוסייה הערבית, אך היא משנה את כללי המשחק. למעשה, היא מכניסה את האוכלוסייה הערבית למשחק.

שני דברים צריכים להדאיג את ההנהגה הערבית ואת החברה האזרחית. ראשית, יש לוודא שהתוכנית אכן יוצאת אל הפועל. לאור התבטאויותיו של נתניהו, סביר להניח כי בשלב כלשהו תהיה על הפרק הצעת חוק לשינוי או הקפאה של התוכנית. על ההנהגה הערבית להיות מוכנה ליום כזה — ולא לאפשר להצעה לעבור. יש לזכור כי במקרה הנוכחי, שיטת התקצוב חשובה יותר מגובה התקצוב. כך שגם אם בתחילה לא כל התקציבים ימומשו — חשוב לשמר את האופן שבו התקציבים מופנים לאוכלוסייה ולרשויות הערביות. ההנהגה הערבית צריכה להמשיך להיאבק על תיקון מנגנוני ההקצאה, עד למימוש התוכנית.

לצד זאת, על החברה האזרחית להיערך לבקרה שיטתית של כל משרד ומשרד. לממשלה יש דרכים רבות להעביר ולשנות תקציבים. אם החברה הערבית לא תהיה עם האצבע על הדופק, תקציבי הבסיס עלולים להצטמצם, ותקציבים ייעודיים שאינם כוללים חלוקה שוויונית עלולים לפרוח. עין בוחנת לא רק תוודא ששיטות קומבינה למיניהן אינן משגשגות, אלא גם שחלוקה שוויונית תיהפך לסטנדרט בכל משרדי הממשלה.

שיטת התקצוב החדשה היא גם הזדמנות עבור השלטון המקומי לשיפור ארגוני ופיננסי. משמח לראות שהתוכנית החדשה מאמצת המלצות שקוראות לא רק להענקת משאבים כלכליים גרידא, אלא גם לפיתוח כלים מקצועיים ברשויות המקומיות. תקציבים רבים מופנים באופן ישיר לרשות המקומית לפיתוח תשתיות עירוניות — אך גם ניהוליות. חשוב להדגיש כי אמנם לא כל התקציבים עוברים דרך הרשות, אך פיתוח כלכלי משמעותי אינו יכול להתממש אם הרשות המקומית אינה שותפה מלאה.

יש לברך את הארגונים והאנשים הרבים שבזכותם התוכנית קרמה עור וגידים. ואכן, בהיווצרותה קיים מתכון אפשרי לשפה חדשה בין ההנהגה הערבית לשלטון המרכזי. לצד זאת, צריך לזכור כי ללא מעקב קבוע ועבודה מאומצת בתווך שבין משרדי הממשלה לרשויות המקומיות, התוכנית עלולה להיקבר בדפי ההיסטוריה. לכן יש להיערך לעבודת מעקב מקצועית, שתכלול שיתוף פעולה בין הממשלה לראשי רשויות, פקידים בכירים, ארגונים אזרחיים ומומחים.

הכותב הוא רכז מחקר וקידום מדיניות במרכז אינג'אז — מרכז מקצועי לקידום הרשויות המקומיות הערביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"