המחאה שלא תתקיים |

הפנסיה שלכם לא פחות חשובה מהגז

מקוממת ביותר הידיעה כי חלק לא מבוטל מהכסף שבעבורו אנו עובדים ולו אנו זכאים לא פחות מאשר למשאבי הטבע של ישראל - יגיע לכיסם התפוח של מנהלי חברות הביטוח שבהן מנוהלים כספי הפנסיה שלנו ■ אז למה לא יעלה קול צעקה?

אורנה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צעדה של אנשי שכונות ואנשי המחאה החברתית אבן גבירול תל אביב
12/05/12
תצלום- מוטי מילרוד
מגש הכסף זה לא הכל. צעדה של אנשי שכונות ואנשי המחאה החברתית אבן גבירול תל אביב צילום: מוטי מילרוד
אורנה כהן

להפגנת המונים יש קסם מיוחד. זוהי שאגה קולקטיבית שזועקת ודורשת בעוז שיתייחסו אליה, מצוידת באגרוף ברזל נסתר מן העין שמונף מעלה מתוך כוונה כי נוכחותו תרעיד את הכיסאות שעליהם ישובים אלה שתפקידם להביא לשינוי המיוחל. אם ההפגנה אותנטית וכנה, יש גם תקווה.

ההפגנות ההמוניות בחודשים האחרונים צברו תאוצה בעיקר בעקבות שידורה של סדרת התוכניות "מגש הכסף", שנהפכה בקרב פעילים חברתיים מרחבי המדינה למדורת השבט החדשה של המחאה החברתית הישראלית. גם ההתקדמות הניכרת בגיבושו של מתווה הגז הוסיפה שמן למדורה, ותרמה רבות לבהילות שבה אלפי ישראלים החליטו לצאת לרחובות, חרף המצב הביטחוני הלא־פשוט.

אף שאני רוחשת כבוד רב למגוון הסוגיות שבהן עוסקת המחאה החברתית, חשוב להקדיש תשומת לב מיוחדת לסוגיה שלא זכתה עד כה למקום מרכזי במחאה - דמי הניהול הגבוהים 
שנגבים בגין חסכונות הפנסיה. לצערי, הפעילים החברתיים עדיין לא עלו על בריקדות למען מטרה זו, חרף עוול גדול ומתמשך הפוגע בכיסם ובעתידם, אולי יותר מכל עוולה חברתית־כלכלית אחרת.

אנחנו משלמים על דמי הניהול בחסכונות הפנסיוניים - שעמלנו כה קשה כדי לצבור אותם, והם אלה המבטיחים שנחיה בכבוד לאחר פרישה לגמלאות - הרבה יותר מעל מילקי וקוטג' ללא הגבלה לכל החיים (אפילו במחירי השיא של טרום מחאת הקוטג'). למרות זאת, אני מעריכה שנמשיך לשמוע במחאות הבאות הרבה יותר זעקות על יוקר המחיה בגזרת מוצרי החלב בסופרמרקטים, בעוד הביקורת על יוקר הפנסיה תמשיך "לככב" בטורי הדעות בעיתונים.

מקוממת ביותר הידיעה כי חלק לא מבוטל מהכסף שבעבורו עבדנו ואנחנו זכאים לו לא פחות מאשר למשאבי הטבע של ישראל, יגיע לכיסם התפוח של מנהלי חברות הביטוח שבהן מנוהלים כספי הפנסיה שלנו. לכן, אני חשה מחויבות להזכיר לאלה השוטפים את הרחובות במחאה על עוולות המזון והדיור (ושוב, מדובר בפעילות חשובה ומבורכת) כי אם לא ירימו את קולם ואת אגרוף הברזל הנסתר למען כספי הפנסיה שלהם - כשיגיעו לגיל הפנסיה, בעוד 20–30 שנה, מצפה להם הפתעה. הם יגלו כי לאחר הגזל שחוו בצעירותם כתוצאה ממחירי הדיור הגבוהים ומתווה הגז מעורר המחלוקת, העושק האמיתי עוד לפניהם, בזקנתם, אז יזדקקו לכספים שחסכו יותר מתמיד, בשביל תרופות, טיפולים רפואיים ומחיה בכבוד.

אחת הסיבות המרכזיות שבגינן החיסכון הפנסיוני אינו נמצא בלב השיח הציבורי אולי נעוצה במורכבותו הרבה של התחום - וגם משום שהמדינה אינה מסייעת בהנגשת המידע. אם נוסיף למשוואה את תנאי השוק הלא־תחרותיים להחריד - חמש חברות ביטוח בלבד השולטות בכ–90% מכספי הפנסיה של כל אזרחי ישראל - נקבל כשל שוק המקשה על החוסך הממוצע לחמוק מתשלום דמי הניהול המנופחים לחברות הביטוח.

אני קוראת לפעילים החברתיים, ולכל אלה היוצאים לרחובות כדי למחות על עוולות כאלה ואחרות, להשמיע את השאגה הציבורית, כדי שמקבלי ההחלטות, ובעיקר הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, יובילו את השינוי הכה־נחוץ לפני שיהיה מאוחר מדי: הנהגת בהירות ונגישות למידע ולאופן שבו מנוהלים קרנות הפנסיה שלנו. כך יתאפשר לכל עובד לעקוב בכל רגע ובנוחות אחר האופן שבו מנוהלים החסכונות הפנסיוניים שלו - ובמלים אחרות, עתידו הכלכלי. כשזה יקרה, נוכל גם לדעת עד כמה אנחנו נסחטים בעמלות גבוהות.

זוהי קריאה להקמת מערך ייעוץ ממלכתי אובייקטיבי, שינחה את החוסכים כיצד לנהוג בשוק מורכב ומציאות משתנה. זוהי גם קריאה לפרסום הוראות ברורות להפחתת דמי הניהול באופן גורף, לכלל הציבור, ולעידוד כניסתם של שחקנים נוספים לשוק הפנסיה. אלה רק כמה הצעות מסל עשיר של אפשרויות שעל סלינגר לשקול - וליישם את הטובות שבהן בהקדם האפשרי.

הכותבת היא המשנה למנכ"ל 
המרכז הרפואי הרצוג בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים