דעה |

מתווה הגז מוסיף 30 אלף מקומות עבודה

מנועי הצמיחה המרכזיים של המשק, זקוקים לגז הטבעי. יש להפסיק להישען על סיסמאות, לאשר את המתווה במהירות ולהנגיש את הגז הטבעי להנעה מחדש של גלגלי הצמיחה והתעסוקה

רובי גינל
רובי גינל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובי גינל
רובי גינל

המאמר "לא נשתוק על שוד הגז" (TheMarker, 42 בנובמבר 2015) מסמל באופן המדויק ביותר את המחאה נגד מתווה הגז. המאמר עמוס סיסמאות אך נטול עובדות. כדאי שהדנים במתווה יכירו את העובדות ולא יסתפקו בסיסמאות. העיכוב בהגעת הגז הטבעי לתעשייה יקר מאוד.

לא ברור מדוע הכותבת טוענת ש"אנחנו עומדים להפסיד את הכנסותיו של משאב הטבע המכניס ביותר", כשחלקה של הממשלה בהכנסות מהגז צפוי להיות מהגבוהים בעולם (קרוב ל–70% מרווחי הגז חוזרים לציבור כמסים ישירים ותגמולים). גם לא ברור מדוע טוענת הכותבת כי "ההבטחה לביטחון אנרגטי תיחרב", כשממצאי הגז הטבעי במאגרים הישראלים הם 1,000 BCM, המתווה שומר על כמות של 540 BCM למשק המקומי והצפי הוא שהמשק הישראלי יצרוך עד 2040 
כ–400 BCM.

צילום: עופר וקנין

אך הטענה המופרכת ביותר במאמר היא כי "כלכלת ישראל תיהרס" כתוצאה מאישור המתווה. מטרת המתווה הממשלתי היא להניע מחדש את פיתוח משק הגז הטבעי לטובת הכלכלה הישראלית, תוך פיקוח דה פקטו על מחירי הגז ויצירת תחרות מוגבלת. על פי המתווה, מחיר הגז הטבעי לתעשייה בישראל צפוי להיות מהנמוכים בעולם, ולתעשייה הישראלית תהיה האפשרות להצמיד את המחיר למחיר היצוא, שיושפע ממחיר הנפט והתחרות העתידית בעולם.

הגז הטבעי צפוי להגיע לתעשייה ב–2019, במקום ב–2017. עיכוב זה יעלה בהוצאות אנרגיה עודפות של 7 מיליארד שקל בשלוש השנים הבאות, אובדן תוצר של יותר מ–11 מיליארד שקל ואי־פיתוח של קרוב ל–30 אלף מקומות תעסוקה. לפיכך, דווקא דחיית המתווה גורמת נזק כבד לתעשייה ולמשק הישראלי, ולו בשל העובדה שללא יישום המתווה לא יפותח מאגר לוויתן בעתיד הנראה לעין.

בשנה האחרונה נסוג היצוא התעשייתי ביותר מ–11%. התעשייה והיצוא, מנועי הצמיחה המרכזיים של המשק, זקוקים לגז הטבעי. יש להפסיק להישען על סיסמאות, לאשר את המתווה במהירות ולהנגיש את הגז הטבעי להנעה מחדש של גלגלי הצמיחה והתעסוקה.

הכותב הוא משנה למנכ"ל 
התאחדות התעשיינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי