פתאום כולם מדברים על אנרגיה סולארית

בימים אלה נפתחות תחנות הכוח הסולאריות הראשונות בישראל, שאמורות לייצר כ-500 מגה־וואט חשמל בלבד - כ-3% בלבד מתצרוכת החשמל שלנו

יניב פילדסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב פילדסט

הוויכוח רווי היצרים על מתווה הגז הטבעי הציף בציבור הרחב סוגיה שהעסיקה עד כה בעיקר פעילי סביבה: ממה נייצר חשמל כשמאגרי הגז תמר ולווייתן יתרוקנו? האם נחזור לייצר חשמל מפחם - מקור אנרגיה מזהם ויקר בהרבה מהגז - או שנעבור סוף־סוף לאנרגיות מתחדשות?

גז הוא מקור אנרגיה מתכלה, כך שדבר אחד בטוח - הוא ייגמר. קשה לדעת לכמה זמן יספיק הגז שבמאגרים מכיוון שהצריכה משתנה כל העת, וההערכות נעות בין 30 ל–80 שנה. מתווה הגז עלול לקצר את התקופה הזאת, שכן שהוא מאפשר לתאגידים לייצא קרוב למחצית מהגז. אם המתווה יאושר ותוכנית היצוא תצא לפועל, הגז ייגמר בתוך 20–50 שנה. זהו אחד הטיעונים המוצדקים והמרכזיים נגד המתווה.

בימים האחרונים צץ פתאום טיעון חדש: חברי כנסת, פקידים, עיתונאים וטוקבקיסטים שתומכים במתווה מדברים פתאום על אנרגיה סולארית. את הגז, הם טוענים, כדאי למכור ולייצא מהר, כי "תוך 20–30 שנה העולם יעבור לאנרגיות מתחדשות, אז מה נעשה עם הגז?"

הטיעון הזה, לצערי הרב, רחוק מאוד מהמציאות. הוא נשמע שובה לב כשהוא מפיהם של טוקבקיסטים נאיבים, אבל מרתיח כשפקידים וח"כים מדקלמים אותו - במיוחד כשהם הטיחו אותו בפניה פעילי סביבה, שהגיעו לדבר בוועדת הכלכלה של הכנסת, בניסיון נואש למנוע את יישום מתווה הגז השגוי והמסוכן.

פאנלים סולאריים בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

האמת, הלוואי שהטיעון הזה היה נכון. בפועל, רק בימים אלה נפתחות תחנות הכוח הסולאריות הראשונות בישראל, שאמורות לייצר כ-500 מגה־וואט חשמל בלבד - כ–3% בלבד מתצרוכת החשמל שלנו. המכרזים להקמתן התנהלו באטיות, והיזמים שהשתתפו בהם התלוננו על סחבת ביורוקרטית, גם מצד חברת החשמל, שאמורה להיות הלקוח שלהן, ובעיקר מצד הפקידות הממשלתית. בנוסף להן, שני היישובים קיבוץ גרופית והכפר הבדואי דריג'את, וכמה אלפי בתים פרטיים נוספים - פחות מ–2% מהבתים בישראל – מפיקים חשמל באמצעות פאנלים סולאריים על גגותיהם. מספר טורבינות ברמת הגולן מפיקות כ–0.8% מהחשמל בישראל מאנרגיית הרוח.

גם התקנת הפאנלים על הבתים והמונים הסולאריים שמאפשרים לקבל הנחה בתעריף החשמל רצופים במכשלות ביורוקרטיות ועיכובים מיותרים. בשורה התחתונה, ייצור חשמל סולארי בישראל מתקיים בשוליים ומתקדם לאט, והממשלה עושה מעט מדי, אם בכלל, כדי לקדם אותו.

בקצב הנוכחי, אין ספק שעדיין יהיה צורך בגז טבעי בעוד 20 שנה וכנראה שגם בעוד 50 שנה. אם הגז הטבעי ייגמר עד אז, המדינה תעמוד בפני שתי ברירות גרועות: לחזור לייבא גז - אם יהיה מהיכן - או לחזור להפיק חשמל מפחם.

נכון לעכשיו, הדיבורים על אנרגיה הסולארית הם לא יותר מספין תעמולתי לקידום מתווה הגז האנטי־סביבתי. אבל נקווה שמתוך שלא לשמה יבוא לשמה. לאנשים יש נטייה לקדם דברים שהם מדברים עליהם, ויש לקוות שהדיבורים יעוררו את הממשלה למעשים גם בעניין הזה.

יש להקים תחנות כוח סולאריות מדי שנה, ולא מדי עשור; יש להקל על היזמים שמתמודדים על הקמתן; יש לתת לתחנות הכוח האלה עדיפות מוחלטת במכירת חשמל לחברת החשמל. יש לחוקק חוק שיחייב קבלנים ויזמי בנייה לבנות מערכת סולארית על כל גג חדש שנבנה בישראל.

עם מתווה הגז או בלעדיו, הגז הטבעי נועד להיות אנרגיית מעבר בין הפחם לאנרגיה המתחדשת, ולא רק פרויקט כלכלי להפקת רווחים בטווח הקצר. הוא ייגמר בתוך כמה עשרות שנים בכל מקרה, עוד לפני הפחם , שגם הוא ייגמר. השמש, לעומת זאת, תישאר כאן עוד מיליארדי שנים, ונקווה שגם אנו וצאצאינו.

הכותב הוא מנהל הגן הסולארי - מרכז ההדרכה המוביל בישראל לאיכות הסביבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד