גל הטרור |

הרוב היהודי תומך בשוויון זכויות לערבים

האם במצב בו רוב היהודים מתנגדים לצירוף מפלגות ערביות לקואליציה יכול להתקיים שיוויון זכויות אמיתי?

חנן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערבים ויהודים מפגינים נגד גזענות
ערבים ויהודים מפגינים נגד גזענות צילום: אוליבייה פיטוסי
חנן כהן

היחסים בין יהודים לערבים בישראל אינם מתנהלים על מי מנוחות בשנים האחרונות. המתיחות עולה אל פני השטח בצורה בולטת ואף אלימה בתקופות של מתיחות ביטחונית, כמו בזמן מבצע צוק איתן, או במהלך גל הטרור הנוכחי. לכן לא הופתענו לגלות שמתח זה, על החשדנות וחוסר האמון ההדדי הכרוכים בו, דורג על ידי הישראלים כמתח החברתי החזק ביותר במדד הדמוקרטיה הישראלית 2015.

בשאלות המדד שנגעו בנושאי ביטחון ונאמנות, הביעו היהודים חשש וחשדנות רבה כלפי אזרחי ישראל הערבים. מיעוט לא מבוטל מן היהודים סבורים שהערבים תומכים בחיסולה של מדינת ישראל (42%); שהם מהווים סיכון ביטחוני למדינה (39%); ואפילו שהממשלה צריכה לעודד הגירה שלהם מן הארץ (37%).

גם השאלות שעסקו בערבים כקהילה פוליטית, בעלת זכויות קולקטיביות ויכולת השפעה ממשית על המדיניות, בוודאי שלא ישמחו את הציבור הערבי ומנהיגיו: רוב היהודים מתנגדים לצירוף מפלגות ערביות לקואליציה (57%) ומעדיפים שהחלטות גורליות למדינה בנושאי שלום וביטחון (74%) ואפילו בנושאים אזרחיים כמו כלכלה וממשל (54%), יתקבלו ברוב יהודי.

עם זאת, נתוני הסקר נותנים מקום מסוים לתקווה. בשאלות לגבי מפגש החיים היומיומי בין יהודים לערבים במדינה הביעו שני הצדדים עמדות סובלניות למדי, אולי אפילו מפתיעות. לרוב גדול מהיהודים לא מפריע אם בבית החולים יטפל בהם רופא ערבי (78%), או שמורות ערביות ילמדו את ילדיהם בבתי הספר (74%). רובם גם תומכים בתרגום לערבית של כל שלטי החוצות (61%), בהוראות השפה הערבית לתלמידים יהודים בחינוך היסודי (63%), ובמתן ייצוג הולם לערבים בשירות המדינה (55%). בנושאים אלה גם דתיים ואנשי ימין - שבשאלות אחרות גילו חשדנות כלפי הציבור הערבי - הביעו עמדות מתונות ומקבלות.

בהינתן עמדותיהם של היהודים כלפי הציבור הערבי, יהיה נאיבי לצפות מממשלת ימין צרה להוציא לפועל מדיניות שתענה על דרישותיהם הנוכחיות של מנהיגי הציבור הערבי בישראל לשינוי מקיף במעמדו הקיבוצי של המיעוט הערבי־פלסטיני. ואולם הנתונים שנסקרו כאן בוודאי מלמדים שיש לממשלת ישראל גיבוי ציבורי רחב, כולל מתוך מחנה הימין, לשפר את מצבם של אזרחי ישראל הערבים בכל הקשור לתחום המעשי, דבר שאינו נעשה מספיק.

זאב ז'בוטינסקיצילום: לע"מ

זאב ז'בוטינסקי, אביהם הרוחני של רבים משרי הממשלה הנוכחית, ביקש־ניבא עוד בתקופה שבה גורלו של היישוב היהודי בארץ ישראל היה מוטל בספק: "לו היה לנו רוב יהודי בארץ, היינו קודם כל יוצרים פה מצב של שוויון זכויות גמור, מוחלט ומושלם, בלי שום יוצא מן הכלל: יהודי או ערבי או ארמני או גרמני, אין הבדל בפני החוק - כל הדרכים פתוחות לפניו". נתוני מדד הדמוקרטיה 2015 מוכיחים כי יש לממשלה מנדט ציבורי לממש חזון זה ולקדם באופן אקטיבי שוויון זכויות לאזרחי ישראל הערבים.

הכותב הוא חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה וחבר בצוות המחקר של מדד הדמוקרטיה הישראלית ל-2015

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה