השקעות לא רק בשביל רווחים - 
אלא גם בעבור שינוי חברתי

מגמות בשוק ההשקעות מראות שקרנות אימפקט מסוגלות לייצר תשואת ריווחיות למשקיעים ■ ככל שייכנסו לתחום האימפקט משקיעים פרטיים וקרנות הון סיכון נוספות, יהיה ניתן להפחית את ההישענות של עמותות על כספים פילנתרופיים, ולהעביר כסף עסקי בנתחים גדולים לשינוי חברתי

שחר בוצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר בוצר

רבים מהיזמים הצעירים שמנסים כיום לגייס השקעה לפיתוח העסק שלהם מקרנות הון סיכון, אינם ערים כלל לשוק כלכלי שמתפתח בשנים האחרונות לממדים אדירים - תחום יזמות אימפקט, שנאמד בשנה האחרונה בעולם בהיקף פעילות והשקעות של 50 מיליארד דולר.

להבדיל מקרנות הון סיכון מסורתיות, קרנות ההשקעה באימפקט מחפשות שורה תחתונה כפולה: גם את שורת הרווח, כלומר את החזר ההשקעה (ROI) והתשואה החיובית למשקיעים, וגם את עשיית השינוי החברתי (SROI).

חדר מסחר בחברת השקעותצילום: בלומברג

קרנות האימפקט גם נבדלות מקרנות פילנתרופיות בכך שבעוד שהאחרונות מודדות בדרך כלל את התפוקות (כמה אנשים נפגשו עם המיזם), קרנות האימפקט מודדות את תוצאות השינוי החברתי עצמו, קרי אם הפער החברתי צומצם בפועל, ולא את השאלה אם ניסו לטפל בו.

המחקר כיום מצביע על כך שקרנות אימפקט מסוגלות לייצר תשואת שוק למשקיעים, והביצועים שלהן אינם נבדלים משמעותית מהביצועים של קרנות ההון סיכון הרגילות. התפישה המוטעית שלפיה השקעות במיזמי אימפקט הן רווחיות פחות, ובעלות תשואה נמוכה, מבוססת על כך שהקרנות הרגילות מכוונות להגיע לתשואת ריבית גלומה על ההשקעה (IRR) של יותר מ–15%, ואולם ברוב המכריע של המקרים בקרנות הרגילות (יותר מ–80%) התשואות נטו למשקיעים נמוכות בהרבה מ–15%, שלא נדבר על ריבוי המקרים של תשואות שליליות.

בדו"ח של Global Impact Investing Network שפורסם באחרונה, הושוו ביצועים של 51 קרנות אימפקט לעומת 705 קרנות השקעות פרטיות (פרייווט אקוויטי) בתקופה של יותר מעשור. התוצאות הראו כי התשואה הממוצעת בעולם למשקיעים בקרנות האימפקט היתה 6.9%, בעוד התשואה הממוצעת של קרנות רגילות היתה 8.1%. זהו פער קטן וזניח.

גם לפי פילוח של המדינות המתפתחות בלבד, מדובר בפער ממוצע של אחוזים בודדים. בנוסף, מהדו"ח עלה כי אצל קרנות האימפקט, ממש כמו בקרנות ההון סיכון הרגילות, שני שלישים מהקרנות הרוויחו והראו תשואה חיובית, ושליש הראו תשואה שלילית. בהתחשב בעובדה שמדובר בתחום כלכלי חדש ומתפתח, אלה ביצועים מרשימים ומבשרי טובות.

האתגר הגדול של גופי ההשקעות בתחום האימפקט בישראל הוא להציג ולבסס את התחום, שכבר עובד יפה בעולם, הן לציבור היזמים והן לציבור המשקיעים, ולהוכיח שניתן לבצע השקעות שיניבו תשואה כלכלית סבירה בשילוב עם אפקטיביות ושינוי חברתי מדיד.

ככל שייכנסו לתחום האימפקט משקיעים פרטיים וקרנות הון סיכון נוספות, כך ניתן יהיה להפחית את ההישענות של עמותות וארגונים על כספים פילנתרופיים, ולהעביר כסף עסקי בנתחים גדולים יותר לשינוי חברתי.

הכותב הוא שותף מנהל קרן השקעות אימפקט 2B–Community

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"