נשים חולות אחרת - וקולן נחוץ בוועדת הסל

על מנת לשמר את אמון הציבור הגבוה במנגנון ועדת הסל, יש לדאוג להרכב שישקף את כלל האוכלוסייה בישראל בכלל, ויאפשר ייצוג הולם לנשים ממגוון קבוצות בפרט

רונית פיסו
רונית פיסו
רונית פיסו
רונית פיסו

ההחלטות של ועדת סל התרופות חשובות ומכריעות עבור כל מי שבריא ונהפך לחולה, כל מי שתלוי בתרופות וכל מי שנזקקת לטכנולוגיות רפואיות - החל ממכשיר שמיעה וכלה במעקב הריון. במלים אחרות, ועדת הסל חשובה לכולנו. זו הוועדה שמחליטה אילו תרופות וטכנולוגיות חדשות יינתנו במימון מסובסד דרך קופות החולים; זו הוועדה שמכריעה אילו חידושים יאומצו ציבורית השנה, מה שיחסוך עבור הנזקקים להם מיליוני שקלים.

לכן, אך טבעי לשאול מי יושב בוועדות האלה ומהי זהותו המגדרית, הלאומית או האתנית. באחרונה התבשרנו כי ייצוג הנשים בוועדת סל התרופות יצטמצם לשליש, לאחר שנים שבהן עמד על מחצית מהוועדה - מצב שהיה אבן דרך נוספת להישגים פמיניסטיים. בקרוב נתחיל לחזות בפירות ועדת הסל החדשה, לקראת הכרעות הוועדה ל-2016.

צילום: מוטי מילרוד

בימים האחרונים פנו עו"ד נטע לוי מעמותת איתך-מעכי ועו"ד קרן גרינבלט משדולת הנשים לוועדת הסל החדשה, בדרישה להבטיח ייצוג הולם לנשים, משני טעמים מרכזיים: ראשית, תחלואת נשים שונה מזו של גברים. מחלות מושפעות מגנטיקה, מגורמי סביבה, מאורחות חיים ומתעסוקה - וכל אלה הם משתנים שיש בהם הבדלים משמעותיים בין נשים וגברים.

למשל, ידוע שגברים מעשנים הרבה יותר מנשים. כל תרופה שמטפלת בהשלכות העישון תסייע להרבה יותר גברים מנשים. דוגמה נוספת - חברי הוועדה מקבלים דירוג של כל תרופה וטכנולוגיה שהומלצה לסל. בשנים האחרונות אנו מתוודעים להטיה ברורה לטובת גברים בכל הנוגע להשתתפות במחקרים רפואיים: הרבה יותר גברים משתתפים במחקרים קליניים לפני אישור תרופה - כך שתרופה שטובה לגברים לא תהיה בהכרח טובה באותה המידה לנשים, דבר שאמור להשתקף בדירוג שלה. דוגמה שלישית - ועדת הסל יכולה להחליט שטכנולוגיה מסוימת תופץ דרך קופות החולים, מה שיביא לפרישה ארצית טובה. ההשלכה על נשים ברורה: לנשים, בעיקר מאוכלוסיות מוחלשות, לרוב אין רכב פרטי, והנגישות בתחבורה הציבורית תלויה באזור המגורים.

לכן יש צורך בייצוג הולם בוועדה של נשים ממגוון אוכלוסיות - רק הן יוכלו לשאול את השאלות הראויות לגבי ההתאמה המגדרית של התרופה ורק הן יוכלו לייצג אינטרסים של נשים בתעדוף שונה של החלטות הסל בהתאם לאורחות חיים, אזור מגורים ועוד.

סיבה שנייה לדרישה לייצוג הולם של נשים בוועדות גלומה באחד מתחומי הרפואה החשובים ביותר לנשים - רפואת נשים, פריון והולדה. בתחום זה מתקיימת חלוקה ברורה. הנשים הן המטופלות, ואילו מרבית המטפלים - כמו גניקולוגים, מומחי פריון והפריות ומנהלי קליניקות - הם גברים. בפני ועדת הסל מופיעים רופאים רבים שממליצים על תרופות וטכנולוגיות שונות, והם לא פעם מבטאים את האינטרס שלהם כמטפלים. כדי שקולן של הנשים יישמע כמטופלות וצרכניות שירותי בריאות, יש להקפיד על ייצוג הולם שלהן בוועדה. לדוגמה, סל התרופות ב-2014 כלל מימון ציבורי להפסקת הריון. מדוע דווקא בשנה זו, שבה הרי לא נרשמה אף טכנולוגיה חדשה בתחום? ההחלטה האמיצה של ועדת הסל נקבעה הודות לייצוג הולם של נשים בוועדה, שמכירות את המחיר הכספי והרגשי שמשלמות נשים המעוניינות לעבור הפסקת הריון.

מנגנון ועדת הסל נהנה מאמון רחב של הציבור וחשוב שאמון זה ימשיך לשרור, בפרט כשהלחצים שמופעלים על חברי וחברות הוועדה גוברים והולכים: סל התרופות עני ומצטמק, ואינו משקף לא את הריבוי הטבעי, לא את איכות החיים המיטבית שאליה אנו שואפים ולא מדדים שוויוניים שאליהם היינו רוצים להגיע כחברת היי־טק מתקדמת.

כתוצאה מכך, הלחצים לאשר תרופות וטכנולוגיות רבות ככל האפשר מתעצמים. הלחץ מובל על ידי עמותות חולים, שלנגד עיניהן האינטרס של חבריהן - חולים בודדים שנאבקים לא רק במחלה יתומה, אלא גם בהיעדר הכרה ממסדית ותמיכה כספית. לחץ רב מופעל גם על ידי חברות התרופות ושתדלניהן, דרך קמפיינים מיוח"צנים היטב, השפעה על נציגים ורופאים שמופיעים בפני הוועדה ועוד. על מנת לשמר את אמון הציבור הגבוה במנגנון ועדת הסל, יש לדאוג להרכב חברי וחברות סל שישקף את כלל האוכלוסייה בישראל בכלל, ויאפשר ייצוג הולם לנשים ממגוון קבוצות בפרט.

הכותבת היא חברת הנהלה 
בעמותת איתך-מעכי ורכזת נשים וטכנולוגיות רפואיות באשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?