גם עובדים בכירים חשופים להתעמרות

כשארגונים בנויים בצורה היררכית ההנהלות נוטות לגבות את מנהליהן הבכירים בלא מעט מקרים, אבל ההתעמרות מצויה בכל שלבי הארגון ■ רבים מהעובדים מעדיפים לוותר - ובמקום לצאת למלחמת התשה מול הבוס, פשוט לשתוק, או לחפש עבודה חדשה

נעמי לנדאו
נעמי לנדאו

תופעת ההתעמרות בעובדים במקומות העבודה קיבלה תהודה ציבורית רחבה בקיץ האחרון. הכנסת קיימה כנס מיוחד בנושא, ולאחריו אישרה המליאה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ מירב מיכאלי, שלפיה התעמרות בעובדים היא עבירה על החוק, בדומה להטרדה מינית.

מהנתונים שהוצגו בכנסת עולה תמונה עגומה: אחד מכל שלושה עובדים במשק עבר התעמרות במקום עבודתו, כשב-75% מהמקרים המתעמר הוא הממונה הישיר. 45% מהנפגעים סובלים מבעיות פיזיות ונפשיות. יותר מ-50% מהם מתפטרים. כ-10% ממקרי ההתאבדות של אנשים הם בשל התעמרות בעבודה. הנזק למשק כתוצאה מכך נאמד במיליארדי שקלים מדי שנה, בשל אובדן ימי עבודה, הוצאות בריאות ופיצויים.

אנשים רבים וטובים מוצאים את עצמם המומים, מושפלים ומוכים נפשית על לא עוול בכפם. המחיר שהם וסביבתם משלמים הוא עצום. ולמרות זאת, כל אחד מהגורמים המעורבים בהתעמרות מעדיף בדרך כלל לשתוק או להתעלם, וסיבותיו עמו. אמנם התעמרות נפוצה יותר כלפי עובדים זוטרים, ונראה כי עובדי קבלן חווים התעמרות בהיקף של 65% יותר מאשר יתר העובדים במשק - אבל היא בהחלט לא פוסחת על עובדים בכירים.

בישראל הטיפול בנושא ההתעמרות נמצא בחיתוליו. עד שיחוקק החוק שיגן על העובדים מפני התעמרות, אין בידי העובדים כלים להתמודד עם התעמרות של הבוס, אלא אם הוא עבר על החוק - כמו במקרים של הטרדה מינית או בריונות.

בארה"ב הטיפול בתופעת ההתעמרות בעבודה מתקדם יותר בהיבטים של חקיקה, ארגונים הפועלים למיגורה, ורמת המודעות של עובדים ומעסיקים. המכון להתעמרות במקומות עבודה, שהוקם ב–1997 בארה"ב, מסייע לנפגעים במאבקם, חוקר ועוקב אחר הנושא, ומפרסם מידע רב ממקורות מגוונים. בין השאר, מסופר באתר על עובדים בכירים שניהלו מאבק נגד הממונה שלהם והצליחו להביא לפיטוריו.

עובד מתוסכל

עם זאת, פרסומים רבים מתריעים עד כמה סיזיפי ומתסכל המאבק של עובד, בכיר ככל שיהיה, נגד מנהל המתעמר בו. פעמים רבות הוא מסתיים במפח נפש גדול. המכון מפרסם את סיפורה של פרופסורית למתמטיקה שהתלוננה בפני הנהלת המכללה על התעמרות מצד הבוס שלה. היא הביאה הוכחות ונתונים, אבל ההנהלה התכחשה להתעמרות, לא בדקה את המידע ובסופו של דבר החליטה שלא לחדש את חוזה ההעסקה שלה, למרות הלגיטימיות של תלונתה.

בהיעדר פעולות לגדיעת התופעה בכל החזיתות, הסיכויים להצליח במאבק כזה אינם גבוהים. ארגונים בנויים בצורה היררכית, והנהלות נוטות לגבות את מנהליהן הבכירים בלא מעט מקרים, רק משום שהם נמצאים בדרג גבוה יותר מהמתלונן. לכן רבים מהעובדים שסובלים מהתעמרות מעדיפים לוותר - ובמקום לצאת למלחמת התשה כדי להביא לפיטורי הבוס, בוחרים לתעל את האנרגיות והמשאבים שלהם כדי למצוא עבודה חדשה. אחרים נוטים להאשים את עצמם ולא להציף את הבעיה מסיבות של בושה וחשש מפיטורין, שמונעים מהם להתלונן.

לא ניתן לגלגל את האחריות להתפשטות מקרי התעמרות בעבודה והיעדר נקיטת צעדים למיגורם רק לפתחו של המחוקק, שהרי אי־אפשר להתעלם מהסוגיות האתיות של התופעה ואחריותם של המעסיקים לעקור אותה מין השורש. חובתם של האחרונים להתייחס באפס סובלנות למקרי התעמרות, לעודד את עובדיהם לגשת ולהתלונן, לחקור כל מקרה לגופו ולפעול בנחישות למיצוי הדין עם המתעמר במקרה שתוכח אשמתו. זאת, לצד גיבוש קוד אתי, בשיתוף מלא בין המנהל לעובדים, שיקבע כללים של מה אסור ומה מותר ויעלה למודעות את בעיית ההתעמרות, ההצקה וההתנכלות לעובדים. נקיטת פעולות אלה תסייע באופן משמעותי לצמצום התופעה.

הכותבת היא מומחית לדיני עבודה, 
ועומדת בראש משרד נעמי לנדאו ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"