כן לפיקוח על רואי חשבון

מדוע הקמת גוף פיקוח היא מהלך הכרחי ולמה מועצת רואי החשבון היא האחרונה שיש לה זכות להתנגד לכך?

זיאד אבו חבלה
זיאד אבו חבלה

באחרונה פירסמה רשות ניירות ערך טיוטת חוק להקמת גוף פיקוח על משרדי ראיית חשבון המבקרים חברות ציבוריות. אף שמדובר בצעד שמטיל דופי בעבודת רואי החשבון המבקרים, ומהווה אי־אמון בעבודת הפיקוח שיוחדה עד היום למועצת רואי החשבון בישראל - צעד זה אינו מספיק ויש להחיל אותו על כלל עבודת רואי החשבון, המבקרים חברות ציבוריות ולא ציבוריות כאחד.

קשה להבין את הרציונל מאחורי הקמת גוף הפיקוח שמציעה רשות ניירות ערך, בלי להבין את המבנה הנוכחי והבעייתי של מועצת רואי החשבון בישראל. מדובר בגוף סטטוטורי שהוקם מכוח חוק רואי חשבון, ושהוענקה לו סמכות בלעדית לפיקוח על עבודת רואה החשבון המבקר.

החוק קבע כי מבין 14 חברי המועצה, יכהנו "שישה רואי חשבון שמינה שר המשפטים, לאחר התייעצות בלשכת רואי חשבון בישראל". בנוסף, "רוב חברי המועצה, שבתוכם היו"ר, הם מניין חוקי בישיבות". בכך, למרות כוונותיו הטובות, יצר החוק עצמו את הכוח שיש ללשכת רואי חשבון בעבודת מועצת רואי החשבון.

לשכת רואי חשבון, שהיא גוף וולונטרי שלקח על עצמו את האחריות לקביעת תקני ביקורת מקובלים שאליהם נצמדים רואי החשבון בעת עבודת הביקורת, נהפכה בפועל לגוף המחוקק, המעניש והמפקח על עבודת רואי החשבון. בכך, הימצאות חברת לשכת רואי חשבון - שהם, עד היום, גם חברי הוועד המנהל של הלשכה - כחברי מועצת רואי החשבון, יש בה משום ניגוד עניינים ופגיעה באי־תלות, דבר שהביא לפיקוח הרופף על עבודת רואי החשבון, שלמעשה מבקרים את עצמם.

ההיסטוריה מוכיחה כי רואי החשבון נוטים להיקשר בפרשיות חמורות - מפרשת אנרון בארה"ב, שהביאה להיעלמותה של פירמת הביקורת הגדולה בעולם, ארתור־אנדרסון, בשל חלקה בהצגת דו"חות כספיים שלא שיקפו כיאות את המציאות העסקית של החברה, ועד פרשת הבנק למסחר בישראל, שבה אחת הפירמות הגדולות לביקורת לא הצליחה להבחין במעילה בבנק, ואף נתנה חוות דעת שהתבררה במהרה כרחוקה מהמציאות העסקית של הבנק - עד לקריסתו. אמנם מדובר בשני מקרים קיצוניים, אך ההשלכות שהיו להם על המשתמשים בדו"חות הכספיים היתה מרחיקת לכת.

הבנק למסחר, למשל, היה עד קריסתו חברה שמניותיה נסחרו בבורסה לניירות ערך בתל אביב. לפני קריסתו של הבנק, נכון ל–31 בדצמבר 2001, היה ההון העצמי שלו כ–46 מיליון שקל - אך במציאות של הכלכלה הישראלית ניתן למצוא דוגמאות להרבה חברות שהחליטו לא להיסחר בבורסה, משיקולים שונים, אף שההון העצמי שלהן עלה בהרבה על זה של הבנק למסחר. אסור שהסחירות בבורסה תהיה כלי הסינון שלפיו ייקבע אילו חברות ייכנסו לפיקוח של רשות ניירות ערך ואילו לא.

צילום: דרימסטיים

השלטון המקומי בארץ, למשל, מונה 357 רשויות מקומיות שמנהלות תקציב שנתי של כ–50 מיליארד שקל. מחקרי האחרון ("אין לסמוך על חוות דעת של רואי חשבון שמבקרים רשויות מקומיות"), העלה ממצאים קשים של חוסר פיקוח על עבודת רואה החשבון המבקר ברשויות המקומיות. אל לנו להימנע מהשוואת ההשלכות העלולות להיגרם לציבור המשתמשים בדו"חות כספיים של רשות מקומית כלשהי להשלכות העלולות להיגרם מהשימוש בדו"חות הכספיים של הבנק למסחר, למשל. זאת משום שחוות דעתו של רואה החשבון המבקר את הרשויות המקומיות, למשל, הביאו בעשור האחרון את השלטון המרכזי להחלטות מרחיקות לכת, שפגעו בדמוקרטיה המקומית - כמו פיזור עשרות רשויות מקומיות ומינוי ועדות קרואות לניהולן.

הצעד שנקט יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, מביא בין היתר לפתיחת הדלתות למשרדים קטנים שיבצעו את ביקורת הדו"חות הכספיים לחברות הציבוריות, דבר המהווה שבירת הסטטוס קוו, שכן עד היום כ-86% מהחברות הציבוריות היו מבוקרות על ידי המשרדים הגדולים - דבר המסביר את התנגדותן של לשכת רואי חשבון ומועצת רואי החשבון.

משום שמועצת רואי החשבון כשלה במשימתה לפקח על עבודת רואי החשבון, הקמת גוף הפיקוח היא הכרחית ועליה להיות מיושמת על כל רואי החשבון המבקרים חברות ציבוריות ושאינן ציבוריות - ומועצת רואי החשבון היא האחרונה שיש לה זכות להתנגד לכך.

הכותב הוא רואה חשבון וכלכלן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה