דיור |

מחיר למשתכן - גם ביישובים ערביים

היעדר של היצע דיור זמין גורם לבעלי הקרקעות הפרטיות לשמור על אדמתם, וכשאין תמריצים למכירה - ערך הקרקע מרקיע שחקים

איל קנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איל קנץ

ההמלצות התקציביות הנדרשות לטיפול במשבר הדיור ברשויות הערביות אושרו בקבינט הדיור, אך ייתכן שלא ייכנסו לתקציב המדינה (בניגוד להמלצות המבניות).

גם אם משהו מהן ייכנס לתקציב - זה כנראה לא יספיק. כדי להגיע לפתרון הולם צריך יהיה להשקיע משאבים של מיליארדים. ביום שבו ניתן יהיה להשוות את משאבי הקרקע והתקציב הזמינים לעיירות הפיתוח, למשאבים הזמינים לרשויות הערביות, ניתן יהיה לדבר על משאבים הולמים. הפקידות הממשלתית מכירה בכך, אך התקציבים הראויים אינם מגיעים. כדי שיגיעו, יהיה על ראשי הרשויות הערביות להתבלט יותר בזירה הפוליטית והתקשורתית.

אום אל פחםצילום: אייל טואג

אמנם, משרדי ואנשי ממשל רבים פותחים את דלתם בפני נציגי הרשויות. בכירים וזוטרים פועלים ליצירת תוכניות ומנגנונים להסרת חסמי תכנון, בנייה ופיתוח. הדיון וההצהרות על הצורך בחלוקה מחדש של קרקעות וארנונה עסקית, מוכר ומוסכם. כמו כן, קשה למצוא מי שיחלוק על הצורך האקוטי במציאת פתרונות למשבר הפיננסי ולמשבר הנדל"ן ביישובים הערביים.

עם זאת, בזמן שביישובים היהודיים מיושמות תוכניות רבות כמו הסכמי גג, ותמל"ים (ועדות לקידום מתחמים מועדפים) ומחיר למשתכן, היישובים הערביים, שבהם משבר הדיור גדול בהרבה, נותרים ללא תוכניות גג לאומיות או תקציבים ראויים ליישום. פעמים רבות, לאחר תהליכים, תוכניות, המלצות והבטחות - התקציבים בפועל יורדים.

ביישובים הערביים לא קיים שוק נדל"ן. היעדר של היצע דיור זמין גורם לבעלי הקרקעות הפרטיות לשמור על אדמתם, וכשאין תמריצים למכירה - ערך הקרקע מרקיע שחקים. כדי לייצר שוק נדל"ן יהיה על המדינה להשקיע בפיתוח תשתיות קרקע ותמריצים. תהליכים דומים מתממשים ביישובים היהודיים, ויש להשקיע את אותם המשאבים ביישובים הערביים ועל אדמות פרטיות.

לצד תהליכים ארוכי טווח, היישובים וההנהגות הערביות זקוקות להצלחות מיידיות בפיתוח כלכלי וחברתי. רק הצלחות מיידיות יוכיחו כי ניתן להיחלץ מהשבר הפיננסי וממשבר הנדל"ן העמוק שבו הן נמצאות. ואולם כדי שיהיו הצלחות כאלה, יידרש מצד אחד שהשלטון המקומי הערבי יידע לנצל ביעילות את התקציבים הקיימים ולייצר תקציבים חדשים; ומצד שני, שהמדינה תפנה משאבים ותשומות הולמות. כך למשל, הערכת העלות של תוכנית מחיר למשתכן היא כ–2 מיליארד שקל בשנתיים - על המדינה ליישמה גם ביישובים הערביים, ולצד זאת להתאימה ליישובים שבהם האדמות ברובן פרטיות.

כאמור, נראה כי הגורמים המקצועיים בממשלה מסכימים כי קיימת חשיבות קריטית לפיתוח כלכלי וחברתי ביישובים הערביים. מדוע אם כך אנו לא רואים הפניה של משאבי קרקע ותקציבים הולמים לפיתוח כלכלי של היישובים והאוכלוסייה הערביים?

נראה כי הסיבה לכך היא פוליטית. ראשי רשויות (חזקות) אינם רוצים שייגזלו מהם שטחים לטובת רשיות אחרת. לפיכך, על ראשי הרשויות הערביות למקצע את יכולותיהם וכוחם הפוליטי, לקרוא בקול אחיד ומקצועי לחלוקת משאבים שוויונית, וליצור מנגנונים פוליטיים־מקצועיים הפועלים באופן תמידי בזירה הציבורית. חשוב לחבור לקבוצות אינטרס נוספות הפועלות להעצמת היישובים המוחלשים. רק כשקול ההנהגה הערבית המקומית יהיה נוכח וברור בזירה הפוליטית והתקשורתית, חברי הכנסת והשרים לא יוכלו להתעלם מדרישותיהם, והמלצות הדרגים המקצועיים ייצאו לפועל.

הכותב הוא רכז מחקר וקידום מדיניות באינג'אז - מרכז מקצועי לקידום הרשויות המקומיות הערביות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"