מי ירוויח מהרפורמה במערכת הפנסיה?

לפי הרפורמה המתוכננת, כל בעל חיסכון ארוך טווח יוכל לראשונה לבחור את הסוכן שיעבוד עבורו - ונראה שהמעסיקים הם אלה שיישאו בעיקר הנטל הכספי והתפעולי

אייל שלזינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל שלזינגר

ענף הביטוח הפנסיוני עומד לעבור שינויים מרחיקי לכת, שישפיעו כמעט על כל משק בית בישראל. על פי הרפורמה המתוכננת, כל בעל חיסכון ארוך טווח יוכל לראשונה לבחור את הסוכן שיעבוד עבורו - ומעסיקו יהיה חייב לשתף פעולה.

ההוראות החדשות עוסקות בשלושה נושאים עיקריים: בחירת הסוכן על ידי החוסך, תגמול סוכן על ידי גורם אחד - היצרן (חברת הביטוח) או הלקוח, והפרדת השיווק והתפעול הפנסיוני. למי הרפורמה אמורה לעשות טוב, ומי ישלם על זה?

צילום: רויטרס

עד לאחרונה היה שקט תעשייתי, שנוצר משיתוף אינטרסים בין המעסיקים, סוכני ההסדר והעובדים. המעסיקים נהנו משירותי תפעול של ההפרשות הפנסיוניות ללא תשלום, סוכני ההסדר נהנו מעמלות של היצרנים. העובדים נהנו מסוכן מטעם המעסיק, שחסך להם כיתות רגליים במציאת סוכן, ובמקרים רבים השיג לעובדים דמי ניהול אטרקטיביים.

ההוראות החדשות, שקובעות כי העובד יכול לבחור לו את הסוכן, יגבירו את התחרותיות ויאפשרו לסוכנים קטנים ובינוניים שאינם משתייכים לבתי סוכן או סוכנויות גדולות להיכנס לשוק שהיה סגור בפניהם עד כה.

במסגרת הרפורמה מתכוון משרד האוצר לוודא כי סוכן הביטוח יהיה מעתה מתוגמל על ידי גורם אחד בלבד. חקיקה זו חשובה, אך לא תשנה את המצב הקיים, מכיוון ששירות למוצרי ביטוח נתפשים אצל החוסך כחינמיים, ולא צפוי כי יהיו חוסכים רבים שיהיו מוכנים לשלם עבור השירות. גם הסוכנים יעדיפו לקבל את העמלה מחברות הביטוח באופן ישיר, בין היתר כדי למנוע את חשיפת העמלה המשולמת לסוכן מהיצרן. עמדת האוצר, שלפיה עמלת הסוכן אמורה להיות מנותקת מדמי הניהול, וכן הצפי להוזלת דמי הניהול, יגרמו לכך שגובה עמלות הסוכנים יתאזן, והפערים בין סוכנים גדולים לקטנים יצטמצמו. מודלים כמו "המודל השקוף", שהוצג על ידי בית ההשקעות הלמן־אלדובי, יצברו תאוצה.

השינוי השלישי שמתכנן משרד האוצר הוא הפרדה של השיווק הפנסיוני מהתפעול, שנועדה להבטיח את זכויות העמית ולשפר את מצבו הפנסיוני. הסוכנים החדשים יידרשו ללמוד על מצבו של החוסך ולהיות בעלי ידע ומקצועיות בתחום, וגם להוזיל דמי ניהול - תהליך שאינו בהכרח פשוט ליישום ודורש תשומות זמן לא מבוטלות.

כדי לעמוד באתגרים, הסוכן יוכל להסתייע בכלים חדשים שפותחו באחרונה ומאפשרים ריכוז של כל נתוני החוסך באופן קל וברור להבנה. בחירת הסוכן על ידי החוסך תגרום בין היתר לניוד תוכניות פנסיונית בהיקף גדול. התחזית היא שכספים רבים יעברו לגופים (יצרנים) קטנים יותר, שעד כה היו חסומים מכניסה לארגונים גדולים.

אז מי יהיו אלה שישלמו על כל הרפורמות בחיסכון לפנסיה? נראה שהמעסיקים הם אלה שיישאו בעיקר הנטל הכספי והתפעולי. סוכני הביטוח והיצרנים מחזיקים בידע וביכולות שאין להם תחליף, והם יידעו לדאוג לעצמם, מהגורן ומהיקב. לגבי החוסכים, הצעדים החדשים אמורים להיטיב עמם. צריך יהיה לוודא כי צעדים אלה אכן משיגים את מטרותיהם. בדבר אחד אין ספק: התקופה הקרובה תהיה רבת אתגרים לכל השחקנים בתחום הפנסיוני.

הכותב הוא מייסד ושותף במיזם Zebaroor לריכוז, השוואה וניתוח של חסכונות ארוכי טווח

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי