להקפיא את הרפורמה בסדר הדין האזרחי

אין לומר כי כלל השינויים המוצעים במסגרת הרפורמה בסדרי הדין שגויים מיסודם, רק רובם

רפאל ליבא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפאל ליבא

אחת הרפורמות החשובות שמונחות כעת על שולחנה של שרת המשפטים, איילת שקד, היא הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי, שעשויה לשנות באופן משמעותי את הדרך שבה מתנהלים הליכים משפטיים אזרחיים בישראל.

לסדרי הדין בניהול משפט אזרחי יש השפעה מכרעת על כל הבאים בשעריו של בית המשפט. בשנה שעברה הוסמך כבוד השופט בדימוס משה גל לערוך רוויזיה בתקנות סדר הדין האזרחי, במטרה לייעל, לפשט ולקצר את ההליכים האזרחיים.

בית המשפט העליון

למרות מטרות ההצעה, החלפתן של תקנות סדר הדין האזרחי מן היסוד עלולה לגרום דווקא לעומס התדיינויות משפטיות, שייסובו סביב הפרשנות של התקנות החדשות. משכך, הרפורמה לא תוביל בהכרח לחיסכון בזמן ובמשאבים בטווח המיידי — ההפך הוא הנכון.

במסגרת טיוטת התקנות מוצע לצמצם את היקף כתבי הטענות המוגשים לבית המשפט כך שלא יעלו על שלושה עמודים. מקורה של ההצעה בטענה כי כתבי טענות ארוכים גורמים להתארכות הדיון ולקושי באיתור השאלות השנויות במחלוקת. הכל מסכימים כי אין להאריך דברים בכתבי הטענות שלא לצורך וכי יש להימנע מכתיבה מסורבלת — אך אין בהכרח קשר ישיר בין אורך כתבי הטענות לבין הזמן המוקדש לקריאתם ולימודם. הדגש צריך להיות על אופן הצגת הדברים, ולא על הכמות. הגבלת מספר העמודים שכתבי הטענות יכללו עלולה לפגוע באפשרות של הצדדים למצות את טענותיהם, ובסופו של יום לפגוע בזכות הגישה לערכאות.

נוסף על כך, על פי ההצעה, כתבי התביעה וההגנה שיוגשו לבית המשפט יהיו מגובים בתצהיר שיינתן על ידי בעל הדין. התצהיר יכלול את הפעולות המקדמיות שנקט בעל הדין לפני הגשת כתב הטענות: הודעה בכתב של התובע לנתבע בדבר כוונתו להגיש כתב תביעה; תשובת הצד שכנגד לתובע; והדיון המקדמי שהתקיים בין הצדדים במטרה ללבן את המחלוקות שביניהם. גיבוי כתבי הטענות בתצהירים עלול להכביד על ניהול ההליך המשפטי ואף לייקר אותו כבר בשלב הראשוני שלו.

התקנות המוצעות טומנות בחובן שלושה עקרונות יסוד: הליך שיפוטי הוגן וראוי; מניעת שימוש לרעה בהליך המשפטי; וניהול המשפט וחובת בעלי הדין — עיקרון שלפיו על בית המשפט מוטלת האחריות להגשים את המטרות שביסוד התקנות, ועל בעלי הדין מוטלת החובה לסייע לבית המשפט בקיום המוטל עליו — ומכאן לנהוג בתום לב ובהגינות דיונית.

לטענת מנסחי הרפורמה, העקרונות מגשימים את מטרות סדר הדין האזרחי ומייתרות את הצורך לחזור פעם אחר פעם על נושאים הנגזרים מעקרונות אלה. כפועל יוצא מכך, היקפן של תקנות סדר הדין האזרחי צומצם באופן ניכר. טיוטת התקנות מכילה 176 תקנות, בעוד שכיום יש יותר מ–550 תקנות. צמצום התקנות בצורה כה דרסטית על ידי החלפתן בעקרונות יסוד טומן בחובו כמה חסרונות, ובהם חוסר ודאות, אי־סדר והכבדה על ניהול ההליך השיפוטי.

אין לומר כי כלל השינויים המוצעים במסגרת הרפורמה בסדרי הדין שגויים מיסודם. כך למשל, מבורכת ההצעה לאפשר המצאה של כתבי בית דין באמצעים דיגיטליים, תוך התחשבות בבעלי דין שאין ביכולתם לעשות שימוש באמצעים אלה — ובכך לחסוך עלויות רבות הכרוכות בהמצאה של אותם מסמכים במסירה אישית.

מן הראוי כי הרפורמה תושהה, ובכך יתאפשר ליישם את הביקורת ולהוביל לשינויים ולשיפורים בכלי החשוב של סדרי הדין.

הכותב הוא שותף בכיר וראש מחלקת הליטיגציה 
במשרד איתן מהולל & שדות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי