המגזר הערבי |

תיירות ביישובים הערביים - זה לא חלום

עמותת סיכוי פיתחה מיזם לפיתוח תיירות בישובים הערביים במימון של ממשלת ארה"ב באמצעות זרוע הסיוע שלה - USAID ■ מדוע המפגש הבלתי-אמצעי בין יהודים לערבים חשוב, והאם הוא נידון לכישלון?

רון גרליץ
רון גרליץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון גרליץ
רון גרליץ

"תראה תראה, היהודים מסתכלים עלינו!", צעק אחד הילדים בסח'נין בעת שעברנו ליד קבוצת ילדים שעסקה בהפרחת מינטאד - בלון פורח מלא אוויר חם. הם התלהבו מקבוצת המבקרים היהודים שמסתובבת בעיר בלילה ומגלה עניין ברחובות שוקקי החיים ובדוכנים של דברי מתיקה, אחרי שבירת הצום וסיום ארוחת האיפטאר.

הילדים הופתעו, כי סיור תיירותי של יהודים ביישובים הערביים בישראל הוא לצערנו מראה נדיר מאוד. את המצב הזה כדאי ואפשר לשנות. פיתוח תיירות פנים ביישובים הערביים הוא מהלך חשוב משתי סיבות: ראשית, הוא מהווה מנוף משמעותי לפיתוח כלכלי ביישובים הערביים ולהתמודדות עם בעיית התעסוקה בכלל ותעסוקת נשים בפרט, הנובעת בין השאר מהמרחק ממרכזי תעסוקה. התיירות היא ענף כלכלה מקומית עם פוטנציאל רב לפיתוח כלכלי.

שנית, ביקור של תיירים יהודים ביישוב ערבי הוא דרך אפקטיבית להתמודד עם הזרות, הניכור והפחד השוררים בין יהודים לערבים, שהרי תיירות היא פעילות שבה התייר משקיע את הזמן היקר ביותר שלו כדי לראות דברים טובים אצל האחר - טבע, נופים, סיפורים, אוכל ותרבות. ואכן, המפגש הבלתי־אמצעי של אזרחים יהודים וערבים כחלק מביקור ביישובים הערביים מצליח לסדוק מעט את חומות החשדנות, העוינות והדעות הקדומות.

הפוטנציאל גדול ויש הרבה מאוד מה לראות. בפסגת העיר שפרעם יש במרחק של דקות הליכה כנסיות יפהפיות, מסגד מרשים, בית כנסת עתיק ושמור, מצודה צלבנית ונוף מקסים - מהים ועד לב הגליל. באום אל־פאחם יש גלריה מצוינת לאמנות ונוף עוצר נשימה בפסגת הר אסכנדר, וביישובים ערביים רבים במשולש ובגליל יש הזדמנות למפגש עם אנשים העוסקים במלאכות קדומות, מוזיאונים קטנים לתרבות מקומית ועוד.

אפשר היה לחשוב שבמצב הנוכחי של הקונפליקט, זה דמיוני להאמין שאפשר להביא תיירים יהודים ליישובים ערביים. אבל לא מדובר בחלום אלא במציאות. עמותת סיכוי פיתחה בשנים האחרונות מיזם לפיתוח תיירות בישובים הערביים במימון של ממשלת ארה"ב באמצעות זרוע הסיוע שלה - USAID.

שלוש עמותות תיירות מקומיות משותפות לערבים ויהודים תושבי האזור פועלות יחד - דרך הים, מרבד ירוק ובעמק ובהר - לפתח תשתית תיירותית וסיורים ביישובים הערביים. בחודש הרמדאן האחרון הגיעו אלפי מבקרים יהודים לסיורי לילות רמדאן בעשרות יישובים ערביים, מכפר קאסם וטירה בדרום המשולש, דרך אום אל־פאחם שבוואדי ערה ועד סח'נין שבגליל.

אין מדובר בתיירות חומוס. הסיורים כוללים מפגש עם התרבות, הדת, העמדות והנרטיבים של האזרחים הערבים. האנדרטאות לזכר האירועים הקשים שבין המדינה לאזרחים הערבים גם הן נמצאות על מפת התיירות, ומאפשרות חשיפה לנרטיב של 
האזרחים הערבים.

אבל הממשלה היא זו שצריכה לפתח את התיירות ביישובים הערביים. במשך שנים רבות היא השקיעה בפיתוח התיירות ביישובים היהודיים בישראל, אך הפלתה את היישובים הערביים והשאירה אותם מחוץ להשקעות הממשלתיות ומחוץ למפת התיירות.

בשנים האחרונות יש שינוי מסוים במדיניות. הממשלה השקיעה עשרות מיליונים בפיתוח תיירות ביישובים הדרוזיים והצליחה להעלות אותם על מפת התיירות בישראל. באחרונה התחילה הממשלה להשקיע בפיתוח תיירות ביישובים ערבים נוספים. בחודש הרמדאן האחרון יזמה הרשות לפיתוח הגליל בשיתוף משרד התיירות אירועי רמדאן ביישובים ערביים והממשלה יצאה בקמפיין שקרא לבוא לבקר ביישובים הערבים בכל רחבי הארץ.

מבחינה סמלית יש כאן התקדמות, אבל כדי לתקן עשרות שנים של אפליה בפיתוח תיירות ביישובים הערביים וכדי להתמודד עם חומות הפחד והניכור, הממשלה צריכה לסיים את האפליה התקציבית, להגדיל באופן משמעותי את התקציב לפיתוח תיירות ביישובים הערביים ולהשקיע בשימור אתרים היסטוריים, בשילוט, בהכשרת מדריכים ותיירנים מקומיים, בפרסום ועוד.

ניסיון החודש האחרון מראה שההשקעה תצליח ותעלה את היישובים הערבים על מפת התיירות בישראל. זה יהיה לטובת כולנו, יהודים וערבים כאחד.

הכותב הוא מנכ"ל משותף של עמותת סיכוי, העמותה לקידום שוויון אזרחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"