לסגור לבתי הזיקוק את צינור כספי הפנסיה

היכולת להשפיע על חברות ציבוריות לגלות התנהלות אחראית יותר טומנת בחובה ערך חשוב נוסף הנוגע בחשיפה לסיכונים פיננסיים

אורי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי שטרן

מרים, תושבת חיפה, ובני משפחתה סובלים שנים מבריאות לקויה עקב מגוריהם במפרץ חיפה והם חלק מהסטטיסטיקה היבשה שמצביעה על תחלואה עודפת במפרץ.

מרים ומשפחתה משתתפים במחאות נגד ההזנחה באיכות הסביבה במקום מגוריהם. ואולם, באופן אבסורדי, הם אינם מודעים לכך שבמקביל לפעילותם לשיפור מצבם, כספי הפנסיה שלהם מושקעים בבתי הזיקוק — מהמפעלים המרכזיים במפרץ חיפה שאחראים, בין היתר, לבריאותם הרופפת. אם התושבים היו מודעים לפרדוקס, האם היו נותנים לכך לעבור בשתיקה?

מפעלי בז"ן במפרץ חיפה

בימים אלה נידון ערר של אלפי תושבי מפרץ חיפה, בשיתוף ארגוני סביבה מקומיים וארציים, נגד התוכניות להרחבת מתחם בתי הזיקוק. הסיבה המרכזית להתנגדות היא המחיר הבריאותי הכבד שמשלמים תושבי המפרץ.

על פי נתוני "הפנסיה הפתוחה", פרויקט של הסדנא לידע ציבורי, הגופים המוסדיים מחזיקים ב–11.7% מהון המניות ו–15.6% מהחוב המונפק של בז"ן. חלקו של הציבור באחזקות החברה לא מנע מנציגי החברה לטעון בפני ועדת הערר כי יש לבטל את מנגנון השימוע הציבורי בהתייחס אליה, כלומר להדיר עוד יותר את רגלי הציבור מהחלטות הקשורות בחברה.

הדוגמה של בתי הזיקוק אינה בלעדית, והיא ממחישה את הכשל המבני הבלתי־נסבל שבו ציבור מודע ודואג לבריאותו ולסביבתו נמצא בנחיתות מול כוחם של בעלי הון ומנהלים שכל מטרתם היא להשיא תשואה לבעלי המניות. בתווך עומדת רגלוציה חלשה שאינה מסוגלת להתמודד מול אינטרסים צרים אלה.

עם זאת, כשל זה יכול להצטמצם באופן משמעותי אם מנהלי החברות יתחילו לתת דין וחשבון בפני בעלי המניות, המתייחס להשלכות החברתיות והסביבתיות של פעילות החברה. תפקידם של בעלי המניות יהיה להכריע בהתאם למידע זה כתנאי להשקעה בחברה. בכוחנו להוביל לשינוי אם נשכיל להבין שהמנוע העיקרי של שוק ההון הישראלי — כספי החסכונות שלנו, המנוהלים על ידי הגופים המוסדיים, חברות הביטוח ובתי ההשקעות ומגיעים לכ-1.1 טריליון שקל — מצוי בידינו.

היכולת להשפיע על חברות ציבוריות לגלות התנהלות אחראית יותר טומנת בחובה ערך חשוב נוסף הנוגע בחשיפה לסיכונים פיננסיים. כך, חברה המשפרת את התנהלותה מצמצמת את הסיכון שבהחזקת מניותה ואג"ח של חברה מזהמת החשופה לביקורת ציבורית, תביעות משפטיות ושחיקה במוניטין, וכך מבטיחה לציבור החוסכים לפנסיה אפיק השקעה בטוח בסיכון מצומצם.

מכאן, שהאמירה "עם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה", נכונה לא רק עבור מנהלי מפעלים, אלא גם עבור בעלי חסכונות הפנסיה. בכוחנו להוביל את השינוי ולהוכיח שכסף ואידיאולוגיה יכולים ללכת יחדיו.

הכותב הוא ממייסדי יוזמת כלכלה של כולנו המקדמת השקעות 
אחראיות בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"