שקיפות |

לחשוף את המונופולים

פערי המידע בין תובעים לנתבעים בתחומים כלכליים ומסחריים הם ניכרים ■ פערי המידע בתחומי התחרות וההגבלים העסקיים הם הגדולים והניכרים ביותר

אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן
אלעד מן

ברשימתם הנושאת את הכותרת "מידע תחרותי רגיש לכל דורש", הלינו מתן מרידור ומורן אומן על מסירת מידע שנתבקש במסגרת בקשה לפי חוק חופש המידע, שהגישה עמותת הצלחה לרשות ההגבלים העסקיים ונגע למיזוג שבין העיתונים "ישראל היום" ו"מקור ראשון".

הכותבים סבורים כי בצד הצורך בשקיפות ובפיקוח, יש להביא בחשבון את האינטרסים העסקיים הלגיטימיים של גופים מסחריים, המחייבים סודיות ואי־גילוי של מידע תחרותי רגיש. ואולם התמונה והשורה התחתונה שהכותבים מבקשים לקבוע בנחרצות, היא למעשה מורכבת יותר והחלטית פחות.

שלדון אדלסוןצילום: בלומברג

נתחיל בעובדות: בקשות חופש מידע, ובהן גם הבקשה שהגישה הצלחה, אינן כרטיס זכייה ודאי במידע עצמו. שיקולים שונים המעוגנים בחוק חופש המידע, מסייגים מסירת מידע מסוים (למשל, כזה הפוגע בפרטיות או בסודות מסחריים), ומאפשרים לרשות ההגבלים לא למסור אותו. עוד קובע חוק חופש המידע חובה לפנות לצדדים העלולים להיפגע ממסירת המידע הנוגע להם, ולקבל את עמדתם בטרם יימסר המידע. כך קרה גם הפעם, ולראיה, בחומר שנמסר בוצעו מחיקות שונות, ולא כל המסמכים שנתבקשו נמסרו (בין השאר, התשובות לדרישות הנתונים המסחריים ששלחה הרשות לצדדים שונים בתהליך בחינת המיזוג, המכילות מידע מסחרי מובהק).

כלומר, מידע רב שהרשות סברה שאין למסור אותו, לא נמסר, והמידע שכן נמסר - הועבר רק לאחר שלצדדים שלהם הוא נוגע, ניתנה אפשרות להביע את דעתם ולהתנגד למסירה. אותם צדדים ידעו מי המבקשת ומהו תחום פעילותה, וכך ידעה גם הרשות.

ובכל זאת, החליטה הרשות, בסופו של דבר, להעביר פרטים ומסמכים שונים מתוך תיק המיזוג. מתוך המידע שהועבר, גם אם היה חלקי וחסר, נחשפה תמונה מעניינת ומרתקת על שיקולי הרשות באישור המיזוג הספציפי וגישתה לתחרות בשוק התקשורת והדעות. למידע חשיבות משמעותית לציבור, לא רק בשל הצורך והרצון להיחשף לשיקולי הרשות ומדיניותה, אלא גם בשל הרצון ללמוד על פעולות הגופים המסחריים עצמם באמצעות מידע בלתי אמצעי על פעילותם, שיאפשר במידת הצורך הליכי אכיפה אזרחית המשלימים את פעולת הרגולטור, זוכים לעידודו באופן רשמי ומוצהר, ותורמים לציבור רבות. לכן, יש לתמרץ אותם בכל דרך אפשרית, תוך שמירה על איזונים ראויים.

הצעת החוק שהוגשה באחרונה להגברת השקיפות של דיוני הוועדה לפטורים ומיזוגים ברשות, משקפת הלך רוח זה. כך גם הצעתו של ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) לחייב מונופולים בפרסום דו"חות, מנסה להתגבר על פערי מידע ולהגביר את האפקטיביות של הפיקוח על גופים עסקיים, גם בכלים של אכיפה אזרחית.

פערי המידע בין תובעים לנתבעים בתחומים כלכליים ומסחריים הם ניכרים. פערי המידע בתחומי התחרות וההגבלים העסקיים הם הגדולים והניכרים ביותר. לא פעם, בהליכים ייצוגיים הננקטים נגד חברות גדולות בעילות של הגבל עסקי, מונופול או עבירות תחרות אחרות, טוענים הנתבעים כי לתובעים אין מידע מספיק להוכיח את טענותיהם. זאת, בעת שהם שולטים בו באופן בלעדי, למעט במקרים שחלקו נבדק גם על ידי הרגולטור. הרגולטור מצדו גם הוא אינו ממהר למסור מידע, והחסמים לקבלתו גדולים.

כדי שנוכל לייעל את תחום האכיפה האזרחית בנושאי תחרות והגבלים, וכדי שנוכל לקדם יותר תביעות טובות ומבוססות, ראוי שנתונים הנמצאים בידי רשות ההגבלים יחשפו לציבור בנסיבות המתאימות. כך יוכלו תובעים מתאימים בעלי ידע מקצועי והבנה בתחום, ליזום תובענות כאלה, שישלימו את עבודת הרגולטור ויטיבו עם הציבור במקרים שבהם הוא נפגע באופן משמעותי.

הכותב הוא היועץ המשפטי של עמותת הצלחה - התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת - 
ומייצג את ח"כ אראל מרגלית בהליכים משפטיים

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות