לשמור על היציבות - לוותר על המהפכה במגזר הפיננסי בישראל

הטיעון החזק ביותר בעד הפרדת התחומים הוא חשש מקונפליקטים בין המטרות. אולם דווקא רגולטור האחראי לשניהם יהיה בעל היכולת לקבל החלטה מאוזנת ומיטבית

רות פלאטו שנער
רות פלאטו שנער

הרגולציה שחלה על המגזר הפיננסי בישראל, כמו במדינות אחרות, עוסקת בשני תחומים עיקריים: הראשון, שמירה על יציבות הגופים הפיננסיים, והשני, הגנת הצרכן הפיננסי ופיקוח על התנהגות הגונה מצד הגופים הפיננסיים. על פניו, שני התחומים האמורים משלימים ותורמים זה לזה. שמירה על יציבות המוסדות פועלת לטובת ציבור המפקידים כי היא מבטיחה הגנה על כספם, ואילו הגנה על הצרכן מחזקת את אמון הציבור, מעודדת אותו להפקיד את כספו, ובכך תורמת לרווחיות המוסדות וליציבותם. אולם ייתכנו סיטואציות של קונפליקט בין התחומים, כמו למשל בהפחתת עמלות הבנקים.

בעולם מוכרים ארבעה מודלים בסיסיים למבנה הפיקוח על המוסדות הפיננסיים במדינה. מודל אחד הוא המודל הדו־ראשי, שלפיו הרגולציה על הגופים הפיננסיים במשק נחלקת בין שני רגולטורים נפרדים: אחד אחראי ליציבותם, והשני בהגנה הצרכנית. מודל אחר הוא רגולטור־על, השולט על כל השחקנים הפיננסיים ומפקח עליהם יציבותית ופיננסית. השלישי, מודל סקטוריאלי, שלפיו לכל סקטור פיננסי יש רגולטור נפרד האחראי גם לפיקוח על היציבות וגם על הצרכנות. והאחרון, מודל פונקציונלי, שבו הפיקוח משתנה לפי סוג המוצר בלי קשר לגוף המספק אותו.

המודל הרגולטורי הקיים בישראל הוא מעורב - סקטוריאלי ופונקציונלי. הסקטור הבנקאי כפוף לפיקוח על הבנקים; קופות גמל ופנסיה כפופות לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון; חברות וסוכני ביטוח כפופים למפקחת על הביטוח (שהיא גם הממונה על שוק ההון). אך בה בעת כפופים מוצרים מסוימים לרגולטור משלהם, ללא קשר לזהות הגוף שמספקם. כך למשל, ייעוץ פנסיוני כפוף לממונה על שוק ההון, וייעוץ השקעות ומסחר בניירות ערך כפוף לרשות ניירות ערך. במארס פירסמה רשות ניירות ערך הצעה לשנות את מבנה הפיקוח בישראל ולעבור למודל הדו־ראשי. לפי ההצעה, תקום רשות חדשה לפיקוח יציבותי על כלל הגופים הפיננסיים במשק שתוכפף לבנק ישראל, ואילו הרגולטור הצרכני יהיה רשות ניירות ערך.

קרנית פלוגצילום: ניר קידר

עולה השאלה: האם יש צורך בשינוי המודל בישראל? מחקרים הוכיחו כי אין עדיפות מובהקת לאף אחד מהמודלים. החוקרים השונים גם הסיקו כי לא תמיד אפשר ללמוד מהניסיון של מדינות אחרות. בבריטניה למשל, הוחלט לפרק את הרשות הרגולטורית ולעבור למודל דו־ראשי, בשל כישלון הרשות בטיפול בתחום היציבותי במהלך המשבר הפיננסי העולמי. אולם ישראל שרדה יפה, מה שמוכיח שהצד היציבותי טופל כראוי ואינו מחייב הפרדה מהצרכני.

לפיכך, האם כדי להבטיח הגנה צרכנית יש מקום לפצל את הפיקוח, כפי שהציעה רשות ניירות ערך? דעתי בעניין זה שלילית. התחומים היציבותי והצרכני שלובים זה בזה. לא אחת בעיות צרכניות הן שהובילו להתמוטטות של מוסדות פיננסים. לכן הטיפול בשני התחומים צריך להיעשות במרוכז.

הטיעון החזק ביותר בעד הפרדת התחומים הוא חשש מקונפליקטים בין המטרות. אולם דווקא רגולטור האחראי לשניהם יהיה בעל היכולת לקבל החלטה מאוזנת ומיטבית. לרגולטור כזה יש מערך כלים מלא יותר, ולכן יכול לבחור בפתרון האופטימלי למקרה. לעומת זאת, חיסרון בולט של השיטה המפוצלת הוא חשש לפערים ואף לסתירות בין הדרישות של הרגולטורים הנפרדים. הסכסוך ביניהם עלול להחריף גם בשל אגו ומשחקי כוח, וכך נפתח פתח להתערבות הדרג הפוליטי ולשיקולים זרים.

ולבסוף, יש להביא בחשבון את התשומות הכרוכות בשינוי המודל הרגולטורי. בבריטניה נמשך המעבר למודל הדו־ראשי חמש שנים והיה קשה מהמתוכנן. אימוץ מודל כזה יחייב מהפכה ברגולציה הפיננסית, וספק אם הדבר בכלל נדרש. לפחות בשלב זה עדיף להשאיר את מבנה הפיקוח כפי שהוא, ולא לערוך מהפכות מיותרות. עם זאת, יש לפעול לאימוץ המלצות קרן המטבע בדבר הקמת גוף־על לפיקוח מקרו־יציבותי, לשפר את התיאום בין הרגולטורים הקיימים, ולמקד תשומת לב במישור הצרכני.

הכותבת היא ראש המרכז לדיני בנקאות במכללה האקדמית נתניה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות