למה אין מעונות יום ברשויות הערביות

בהיעדר התמודדות מבנית משותפת של משרדי הממשלה לחסמים התכנוניים ולסוגיית המחסור בקרקע ציבורית, תימשך המציאות של תת־ניצול התקציבים המשמעותיים בידי הרשויות הערביות

סמאח אל־חטיב איוב ושירלי רקח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמאח אל־חטיב איוב ושירלי רקח

משרד האוצר הזהיר לא מכבר שהמדינה תפשוט רגל בשל אי שילובם של נשים ערביות וגברים חרדים בשוק התעסוקה. והנה, ב–15 ביוני פורסם כאן מאמרה של מירב ארלוזורוב ("הרשויות הערביות לא מצליחות לבנות אפילו מעונות יום"), המאשים את הקורבן ומטיל את עיקר האחריות לאי־בניית מעונות יום - התשתית התומכת לשילוב אזרחיות ערביות בשוק התעסוקה - על הרשויות המקומיות הערביות, במקום על הממשלה.

בל נשכח כי ברשויות המקומיות היהודיות יש מעון יום לכל 250 ילדים, ואילו ברשויות הערביות יש מעון יום לכל 2,000 ילדים. זו תולדה של עשרות שנים של אפליה שיטתית של הממשלה כלפי הרשויות הערביות.

עם הפרסום החגיגי באוגוסט 2014, שלפיו הממשלה הקצתה 1.2 מיליארד שקל בשש שנים לתכנון ובינוי מעונות יום, בחנה עמותת סיכוי את הדברים לעומקם. כבר אז טענו כי שיריון חלק מהתקציב לרשויות הערביות וצמצום משמעותי של המימון התואם הם צעדים מבורכים, אך אין בהם כדי להתמודד עם חסמי העומק התכנוניים העומדים בפני הרשויות הערביות למיצוי התקציב.

בתחילת השנה התברר שכל הבקשות שהוגשו על ידי רשויות ערביות לבינוי מעונות יום נדחו על ידי משרד הכלכלה, בעיקר בשל אי צירוף היתר בנייה בתוקף כתנאי מקדמי לקבלת התקציב. כעת ברור: החסם המרכזי לקושי של הרשויות הערביות לממש את התקציב הוא תכנוני. כדי לקבל אישור ממשרד הכלכלה לבניית מעון יום יש להוציא היתר בנייה, אבל לא ניתן להוציאו ללא תוכנית מפורטת שמבוססת על תוכנית מתאר. רק ל–19 רשויות ערביות תוכנית מתאר בתוקף, ותוכניות מפורטות הן מצרך נדיר יותר (רוב התוכניות של רשויות ערביות תקועות שנים בוועדות התכנון). כמו כן, יש צורך בקרקע "חומה" המיועדת לצורכי ציבור, שכה חסרה ברשויות הערביות.

רק בשבוע שעבר הודתה המדינה באחריותה ליצירה ולפתרון של בעיות הדיור והתכנון בחברה הערבית, בדו"ח 120 יום לפתרון בעיית הדיור בחברה הערבית. מובן שהממשלה לבדה לא תוכל לסגור את הפער בבינוי מעונות יום, ויש צורך בהתגייסות הרשויות הערביות. אבל תקציב לבדו אינו הפתרון, ועל הממשלה לנקוט צעדים משלימים.

במשרדי ממשלה אחרים האסימון נפל מזמן. משרד התחבורה הקצה תקן מלא לליווי הרשויות הערביות. למשרד החינוך מחלקת הנדסה, שנותנת מענה לכלל הרשויות המקומיות, כולל הערביות. משרד הכלכלה טוען כי הוא נותן מענה דומה, אך הסיוע שלו אינו מספק - אין אפילו חצי תקן ייעודי לטיפול בסוגייה, לאנשים שמטפלים בה אין הכשרה בתכנון, וכל שעומד לרשותם הוא ידיעת השפה הערבית ולעתים רצון טוב. עוד טוען המשרד כי יש ארבעה תקנים שמסייעים לרשויות במילוי קולות קוראים. הוא שכח לציין שאלה תקנים של הרשות לפיתוח כלכלי של החברה הערבית, ולא שלו. התקנים, המחכים לאישור תקציב 2015, אמורים לתת מענה ל–78 רשויות ערביות בכל התחומים שבהם המדינה מוציאה קולות קוראים, ובהם מעונות היום.

על משרד הכלכלה להקצות כוח אדם מתאים לליווי הרשויות הערביות. עליו לפנות לכל הרשויות שהגישו בקשות לבינוי מעון יום, ולמצוא יחד אתן פתרונות לחסמים שמנעו מהן לעמוד בתנאי הקול הקורא. בהמשך, עליו לפנות לרשויות שלא הגישו קול קורא ולברר כיצד לסייע להן להגיש שירות בסיסי זה לתושבים.

בהיעדר התמודדות מבנית משותפת של משרדי הממשלה לחסמים התכנוניים ולסוגיית המחסור בקרקע ציבורית, תימשך המציאות של תת־ניצול התקציבים המשמעותיים בידי הרשויות הערביות. דרושה מדיניות ממשלתית מותאמת למצבן הנוכחי של הרשויות הערביות, בליווי צוות בין־משרדי בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה, לסיוע בהסרת החסמים המקשים על בינוי מעונות יום, תוך שיתוף ועד ראשי הרשויות הערביות וחברי הכנסת הערבים. כך יושלם הצעד שבו התחילה הממשלה, ויתאפשר סוף־סוף לרשויות הערביות למצות את תקציבן אחרי שנים של אפליה.

הכותבות הן חוקרות במחלקת מדיניות שוויונית של עמותת סיכוי - לקידום שוויון אזרחי

גן משחקים באום אל פחםצילום: איציק בן מלכי
צילום: איציק בן מלכי
צילום: איציק בן מלכי
צילום: איציק בן מלכי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"