את הגז הישראלי
 יש למכור ומהר

לאור כל התחזיות, מחירו של הגז ירד פלאים בשנים הקרובות

אברהם טננבוים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אברהם טננבוים

אחת ההתערבויות המפורסמות בהיסטוריה של המדע היא זו שנערכה בין הביולוג פול ארליך לכלכלן ג'וליאן סימון ב–1980. ארליך טען ששימוש יתר במשאבי כדור הארץ יגרום למחסור ולרעב — ובין השאר לעליית מחירם של הנפט, הגז, המתכות, ושאר משאבי הטבע שהמין האנושי מבזבז ללא מחשבה על העתיד. סימון טען, לעומת זאת, שהיצירתיות והשכל האנושיים ימצאו פתרונות זולים וטובים יותר לאותם משאבי טבע עצמם. בקצרה, שהמחירים יירדו.

השניים בחרו חמש מתכות (נחושת, כרום, ניקל, בדיל, וטנגסטן — שנבחרו בגלל שימושן הרב בתעשייה) והתערבו בנוגע למחיר שבו יימכרו כעבור עשר שנים, ב–1990. סימון ניצח, ובגדול. מחירן של שלוש המתכות ירד נומינלית, והמחיר של כולן ירד יחסית לאינפלציה (סימון קיבל 576.07 דולר, בהתאם לתנאי ההתערבות).

זוהי רק דוגמה לכך שערכם של משאבי הטבע יורד עם הזמן בגלל המצאת חלופות טובות ויעילות יותר. כותב מאמר זה זוכר הרצאות לפני עשרות שנים שבהן נאמר לו כי בתוך שנים ספורות מחיר הנפט יעלה פלאים והשימוש בו יותר לצורכי נסיעה בלבד. אלא שהמחיר ירד, וכנראה גם ימשיך לרדת.

אסדת קידוח תמרצילום: אבי בר אלי

זה נכון גם לגבי הגז הישראלי, שכה מרבים לנפנף בו. לאור כל התחזיות, מחירו ירד פלאים בשנים הקרובות. ישנם מאגרי גז עצומים שעדיין לא נוצלו, ישנן טכניקות חדשות (פצלי שמן) שנעשה בהן שימוש, ישנן טכנולוגיות חדשות — הפקת אנרגיה משמש ומרוח. המחיר שניתן לקבל על הגז הישראלי כיום נמוך ממה שאפשר היה לקבל לפני שנה וגבוה בהרבה ממה שיהיה ניתן לקבל בעוד כמה שנים (אם עדיין יהיה רווחי אז להפיק אותו).

הפתרון לגז הישראלי הוא, לכן, למכור כמה שיותר ממנו, וכמה שיותר מהר. כל דחייה, מכל סיבה שהיא, תעלה הרבה יותר למדינה. צריך לדאוג לכך שהתמורה תהיה הוגנת ותנוצל כיאות לטובת הציבור, אך יש להיפטר מכמות מקסימלית — בזריזות.

יושם לב שאיננו נכנסים לשאלה כיצד יש לעשות זאת. האם הדרך היא להגיע להסכם עם חברות הגז, כפי שיש הטוענים, או לחילופין להלאים מיידית את השדות כפי שטוענים אחרים. ואולם תהיה ההחלטה אשר תהיה, היא צריכה להיעשות מיידית. כבר כעת מאוחר מדי.

הכותב הוא מרצה בבית הספר 
למשפטים במכללה האקדמית צפת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים