מע"מ 0%? פשוט בטלו מכסים במקום

גיעה השעה שנפסיק להציע צעדים שטחיים או להתמקד בנבירה ומעורבות יתר בשוק המקומי

אוריאל לין
אוריאל לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוריאל לין
אוריאל לין

מפעם לפעם, במסגרת הרצון להפחית את יוקר המחיה על מוצרי מזון בישראל, נשלפת הצעה שטחית חדשה, והפעם במהדורתה האחרונה: ביטול מע"מ על מוצרי מזון בסיסיים.

קצת קשה להבין את אוזלת היד הנמשכת. שלוש ממשלות מציבות את הורדת יוקר המחיה כאחת מהמטרות המרכזיות בעבודתן, ועד היום הן לא הצליחו במשימה זו. מה כל כך קשה להבין שהדרך להפחתת מחיר מוצרי המזון בישראל אינה בעיצוב שיטה ביורוקרטית סלקטיבית מסואבת, הפותחת פתח לשיקולי דעת של פקידים ורמאויות ותמרונים אינספור? מה כל כך קשה להבין שהפחתת מחירי מוצרי המזון בישראל לא יכולה להיות מושגת דרך הטיפול בשחקנים בשוק המקומי - אלא בחשיפת כל השוק המקומי ללא שיור לתחרות עולמית? זה בדיוק מה שעשינו מ-1985. חשפנו את התעשייה כולה לתחרות עולמית, אכן באופן הדרגתי, אך התעשייה בכללותה לא נפגעה וכיום היא ניצבת בהצלחה בתחרות העולמית ללא כל הגנה. אך כשהגענו לתחום מוצרי המזון והחקלאות נבלמנו - ואנו עדיין מפרפרים בניסיונות שווא להפחית את יוקר מוצרי המזון, באמצעות הקמת עוד ועוד ועדות בין־משרדיות.

נזקיו של ביטול המע"מ על מוצרים יסוד על בסיס סלקטיבי עולים מאה מונים על תרומתו. ראשית, כל פגיעה מיותרת וחמורה במערכת מע"מ, שהיא כיום אחת ממערכות המס המוצלחות ביותר שיש לנו ומניבה מחצית מהכנסות המדינה ממסים - לפגום בתשתית מס יעילה, לפרוץ אותה כשברור שלאחר מכן ימשיכו לנגוס בה ולכרסם בה - זהו פשוט מהלך חסר אחריות. יתר על כן, ברור שזו פתיחת מרחב לתמרונים שלא ייפסקו, ושתידרש רמת פיקוח וביקורת קפדנית מאוד כדי למנוע אותם. בישראל כיום, שיעור המכס על יבוא בשר עופות הוא 170%; על יבוא בקר ממולח - 85%; על אבקת חלב - 162% או 212%, על פי תכולת השומן שבו. האם צריך עוד להוסיף?

הפעם האחרונה שהמדינה בדקה את מנגנון המחירים המפוקחים היתה ב-1996 צילום: עופר וקנין

המהלך הראשון שאותו צריך לבצע ומיידית, הוא ביטול כולל של המכסים על יבוא מוצרי מזון ועל חומרי הגלם הנחוצים לייצורם. דן פרופר, יצרן מזון גדול בישראל, הצהיר פומבית בכנס קיסריה האחרון שתעשיית המזון לא תתנגד למהלך כזה, וכי היא תוכל לעמוד בתחרות. במקביל, שיטת מכסי המגן המטורפים על יבוא גידולים חקלאיים, צריכה להתחלף בסובסידיה ישירה לחקלאי.

כיום, על יבוא שום, המכס הוא 340%, על יבוא אגסים - 438%, על יבוא תמרים - 560% ועל יבוא תפוחי אדמה במאי-יוני - 634%. האם מישהו מעלה בדעתו שמול מכסי מגן מטורפים אלה שכאילו חושבו במדויק על פי מידע מדעי אפשר ליצור תחרות להורדת מחירי המזון?

אם אין תחרות מול היבוא, אין תחרות אמת. כל תעשיית המזון והגידולים החקלאיים חייבים להיחשף במלואם מול תחרות עולמית. זה קצת מורכב, נכון, אבל זה אפשרי וכבר מתבצע עשרות שנים במרבית ממדינות המערב. כשמכסי המגן מוחלפים בסובסידיה ישירה, מי שנושא בעול הם משלמי המסים ולא השכבות החלשות. בישראל מס הכנסה משולם רק ממדרגת המס החמישית ומעלה. כשמגינים על החקלאות באמצעות מכסי מגן גבוהים - השכבות החלשות נושאות בעיקר הנטל.

החמישון התחתון מוציא 20% מתקציבו על רכישת מוצרי מזון והתוצאה היא ש-30% מהאוכלוסייה אינה יכולה לאפשר רכישת מוצרי מזון החיונית לבריאות הילדים. הגיעה השעה שנפסיק להציע צעדים שטחיים או להתמקד בנבירה ומעורבות יתר בשוק המקומי. הפתרון הוא אחד ויחיד - ביטול כל מכסי המגן על יבוא מוצרי מזון וגידולים חקלאיים ומעבר לסובסידיה ישירה לחקלאי. זה כן יהיה אפקטיבי, וזה כן יוביל לצניחת המחירים, כמו בכל מוצר אחר.

הכותב הוא נשיא איגוד לשכות המסחר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים