מונופול הגז נחלץ מידי יחימוביץ' 
- אך לא ילקק דבש אצל כחלון וגפני

מפלגת כולנו קוראת לביטול "הכוח המונופוליסטי" בשוק הגז הטבעי, ואילו גפני התייצב לצד יחימוביץ' במאבקה נגד מונופול דלק־נובל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

את אנחת הרווחה שהשמיעו חברות הגז הטבעי עם היוודע כישלון המחנה הציוני בבחירות לכנסת תיעדה היטב הבורסה בתל אביב, שלמחרת הבחירות נסקו בה מניות החברות הקודחות בכ–8% בממוצע.

בקרב השותפות במאגרי הגז תמר ולווייתן, ובראשן חברות מונופול הגז דלק ונובל אנרג'י, שרר בחודשים האחרונים חשש של ממש ממהפך פוליטי. מציאות שבה הקולות שביקרו את האדישות הממשלתית ביחס למונופול הגז עוברים אל שולחנות הקואליציה היתה גוררת מהלכים רגולטוריים אגרסיביים יותר בענף הגז, שגם כך שרוי באווירה רוויית מתח נפיץ. זאת בייחוד לנוכח הקמפיין הציבורי הנחרץ שהובילה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) להצרת צעדי המונופול ולהגברת האכיפה עליו.

אלא שגם אם נחלצו דלק ונובל מנחת זרוען של יחימוביץ', המחנה הציוני ומרצ, הן עדיין לא השאירו מאחוריהן את הטיפול הרגולטורי הנדרש בענף. נתניהו אמנם נותר על כיסאו, וגם שר האנרגיה המכהן, סילבן שלום, עשוי להמשיך לקדנציה נוספת. השניים דבקו במשך כהונתם האחרונה במדיניות אדישה - כזאת שלא מתערבת בעבודת הפקידים, אך גם לא מעניקה להם גיבוי מיניסטריאלי לקראת יציאה למהלכים בעלי השלכות אסטרטגיות לאומיות ומאקרו־כלכליות.

משה כחלון. מאות אלפי אנשים נתנו לו לגיטימציה להיות שר האוצר הראשון בעשור האחרון שמעז לדבר על פירוק המפלצות הבנקאיותצילום: אי־פי

ואולם, אל הממשלה צפויות להצטרף כעת שתי דמויות מעניינות בעמדות מפתח. הראשונה היא יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, המתעתד לתפוס את כס שר האוצר. מצע מפלגתו קורא במפורש לביטול "הכוח המונופוליסטי" בשוק הגז הטבעי, לצד דאגה למחירים "סבירים והוגנים". במפלגתו של כחלון יישרו קו, פחות או יותר, עם הצעתה הסופית של הממשלה הנוכחית לחברות הגז, ערב הבחירות. זו שקראה לפירוק המונופול לשלושה משווקים מתחרים בתמורה לקביעת תקרה נוחה למחיר הגז במשק.

"יש ליצור מבנה שיבטיח שינוי בבעלויות ובהסדרים בתגליות הקיימות ויאפשר את פירוק המונופול הקיים", ניסחה כולנו את עמדתה בזהירות. באשר לפיקוח על המחירים, המפלגה טענה כי "תחרות עדיפה על פיקוח", אך הוסיפה כי "עד ליצירת התנאים לתחרות ויישומה, יש להבטיח מחירים סבירים והוגנים לציבור, שישקפו גם תשואה סבירה והוגנת למשקיעים". משכך, כולנו קוראת לקביעת מחיר מקסימום "הוגן" שיוצמד לשווקים תחרותיים בעולם.

עמדה נחרצת הרבה יותר הפגינה המפלגה המתחרה כיום בכולנו על ראשות ועדת הכספים - יהדות התורה. יו"ר המפלגה, ח"כ משה גפני, התייצב לצד יחימוביץ' במאבקה הפרלמנטרי והמשפטי נגד מונופול דלק־נובל, ואף הביע התנגדות להצעת הפשרה המתונה לדעתו שגיבשה הממשלה. לצד פירוק המונופול וקביעת מחיר מפוקח שייגזר מעלויות ההפקה, קראה יהדות התורה להוציא את נובל ממאגר לווייתן ולמנוע ממנה בעלות צולבת בענף. "הגז הוא מתנה של הקב"ה לכלל אזרחי המדינה, ולא למספר מצומצם של אזרחים עשירים", מסרה המפלגה.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?