להעיר את מועצת רואי החשבון

מקצוע ראיית החשבון הוא קריטי לשמירה על היציבות והאיתנות הפיננסית של חברות ולהבטחת הצמיחה במשק

חן שרייבר
חן שרייבר

באחרונה חשף TheMarker את הכשלים בענף ראיית החשבון, ובראשם הצפת השוק כתוצאה מריבוי בתי הספר בתחום, מהקושי העצום של הבוגרים המסיימים את לימודיהם למצוא מקום התמחות, ומתנאי העבודה הירודים של המתמחים (חיים ביאור, "מצוקת רואי החשבון החדשים", 12 בפברואר). אבל בניגוד לרושם שעשוי היה להתקבל, הכשלים הללו לא פוגעים רק ברואי החשבון הצעירים - הם פוגעים גם בחברות, במשק ובכלכלה הישראלית כולה. נדרשת, אפוא, רפורמה מקיפה בענף ראיית החשבון.

ענף ראיית החשבון עבר שינויים מרחיקי לכת במרבית הכלכלות המפותחות, וגם בישראל. בעשור החולף נרשם זינוק במספר בוגרי התארים בראיית חשבון - מגמה מבורכת כשלעצמה - אבל רבים ממי שצלחו את מסלול ההכשרה המפרך, שאין דומה לו במקצועות אחרים, נאלצים לזנוח את המקצוע בתוך זמן קצר ועוד לפני שקיבלו רישיון הסמכה.

הסיבה: מועצת רואי החשבון עדיין לא התאימה עצמה לתמורות המתחוללות בענף, והיא ממשיכה להתעקש על התמחות בתחום המסורתי של ביקורת. כללי ההתמחות אף מונעים מרוב החברות במשק להעסיק מתמחים בראיית חשבון ומגבילים את תקופת ההתמחות לשנה אחת - תקופה קצרה מדי, שגורמת לכך שההשקעה באימון מתמחים אינה משתלמת עבור רוב החברות.

מחשבוןצילום: בלומברג

כפועל יוצא, אין כיום מספיק מקומות להתמחות בראיית חשבון. המשרדים הגדולים כבר מילאו את מכסת המתמחים עד 2017 ורבים מהבוגרים נאלצים להתפשר על התמחות במשרדים קטנים ובינוניים, שאינם מספקים הכשרה מקיפה. כך, מתוך כ–20 אלף בעלי רישיון בראיית חשבון, כ–5,000 בלבד עובדים בביקורת - בעוד שני שלישים מועסקים בתחומי החשבות וניהול כספים. המשק הישראלי ניזוק מכך שרמת המקצוע יורדת, וצומח כאן דור של רואי חשבון בלא הכשרה מספקת בסוגיות כמו דו"חות כספיים, מימון, תמחור מוצרים ושירותים, תקציב ובקרה, וניהול תזרים מזומנים והון חוזר - כולם קריטיים לחיי המסחר והעסקים.

על הרפורמה בענף לכלול כמה צעדים מרכזיים. בראש ובראשונה, לשכת רואי החשבון חייבת לדרוש ממועצת רואי החשבון לבטל את הדרישה המיושנת להתמחות בביקורת כתנאי להסמכה, ולאפשר לבוגרים להשתלב במגוון תפקידים — כולל באגפי הכספים של חברות פרטיות, בורסאיות וממשלתיות. כל החברות הללו משוועות לכוח האדם האיכותי שמציעים הבוגרים בראיית חשבון ועל הלשכה להסיר את המגבלות בתחום ולהתמקד בפיקוח על אופי החברה שבה תתבצע ההתמחות, על הכשירות המקצועית של רואה החשבון המאמן ועל תחומי העיסוק של המתמחה בתקופת הסטאז'.

בהקשר זה, על הלשכה להמליץ למועצה לקבוע כללים חדשים, שיבטיחו כי ההתמחות תכלול מעורבות גוברת מצד הסטאז'ר בהכנת דו"חותיה הכספיים של החברה ובהשתלמויות בביקורת, אף מעבר לנדרש כיום. על הלשכה גם להבטיח שהמאמנים יהיו בעלי ניסיון משמעותי לא רק כמבקרים אלא גם כמבוקרים - כלומר, כמי שצברו ניסיון רב בניהול השוטף של תאגידים מ"בפנים", ויכולים לתת כלים להתמודדות עם סוגיות מורכבות של בקרה, ניהול כספים ואתיקה מקצועית. אמות המידה שיגובשו צריכות להעניק עצמאות מלאה ככל הניתן - בכפוף לעמידה בדרישות בסיסיות של פיקוח, כמובן - למאמנים להכשיר את המתמחים במגוון גדול ככל האפשר של תחומים ובהתאם לניסיונם ולשיקול דעתם.

לבסוף, יש לאפשר לארגונים ולחברות, שיעמדו באמות המידה, להציע למתמחים תקופת התמחות בת שנתיים מלאות - בהתאם לגודל החברה, מספר העובדים בה, היקף הפעילות הבינלאומית שלה, קיומן של חברות בנות, שיקולים בדבר סחירות, וקריטריונים נוספים שיבטיחו התמחות איכותית במגוון תחומי עיסוק. אופק התמחות של שנתיים יבטיח לא רק הכשרה ראויה, אלא גם תמריץ חיובי לחברות לקלוט יותר מתמחים. מקצוע ראיית החשבון הוא קריטי לשמירה על היציבות והאיתנות הפיננסית של חברות ולהבטחת הצמיחה במשק. הגיע הזמן לרפורמה, שתתאים את מבנה הענף ל–2015 ולשנים הקרובות.

הכותב הוא רו"ח, מומחה חשבונאי ופיננסי, ראש המועדון הפיננסי בלשכת רואי החשבון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה