צרור עצות לשר הבינוי הבא

להימנע מהכרזות על רפורמות מקיפות ומהבטחות, להיות שר ממלכתי ולעבוד יחד עם שר האוצר

ירון גרופמן
ירון גרופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירון גרופמן
ירון גרופמן

בדמוקרטיה אין אפשרות לשחק כשחקן יחיד, גם אם מדובר בכוכב תקשורת. הבחירות בפתח ובקרוב תוקם ממשלה חדשה. מה ימצא שר הבינוי הבא בתיקי המשרד? מע"מ 0%, מכרזי מחיר מטרה, דיור בר השגה, דירה להשכיר, פינוי בינוי, תמ"א 38, ועדות דיור לאומיות (וד"לים), פינוי בסיסי צה"ל, הסכמי גג מול רשויות מקומיות, רפורמה בתכנון ובנייה, היטל על דירות ריקות, היטל עיכוב בנייה — ומחירים שהמשיכו לעלות גם ב–2014. המון תוכניות, המון שמות מפוצצים ומעט מאוד הישגים. מה אייעץ לשר הבינוי הבא לו ישאל בעצתי?

העצה הראשונה, שמנוגדת לאינסטינקט הפוליטי ולעמדת יועצי התקשורת, היא להימנע מהכרזות על רפורמות מקיפות ומהבטחות לירידת מחירים תוך זמן קצר. הניסיון למצוא את מפתח הקסם, שיוריד מחירים באחת - נכשל. דירות הן לא מוצר שנפלט בקצהו של פס ייצור שבתחילתו מזינים קרקע. זהו מוצר מורכב, שמחירו וקצב ייצורו מושפעים מתהליכי רגולציה אטיים ויקרים, וכן מקצב הפיתוח של תשתיות תחבורה, ביוב, ניקוז וחינוך.

שיפור וייעול הליכים אלה מחייב טיפול שורש, שאורך הרבה יותר זמן מקדנציה ממוצעת. הכרזות והתחייבויות לא יועילו, וכשלונן רק ישחק עוד את האמון ביכולת הממשלה להשפיע ולשנות. לכן, כדאי לשר הבינוי הבא להציב מטרות צנועות וריאליות, ולחתור ליישומן. ישנם נושאים שבהם ניתן לטפל בקלות, שעשויים להביא לשיפור מהיר במצב התחלות הבנייה.

הפגנה מול משכן הכנסת למען דיור בר השגה, מאי 2014צילום: שירן גרנות

כולם מדברים על הסחבת בוועדות, אולם העוסקים בתחום יודעים שגם הליכי הרישוי מסורבלים וארוכים. יש להסדיר בחקיקה את חובת הרשויות המקומיות להנפיק היתרי בנייה תוך זמן נקוב מהגשת הבקשה, כמקובל במקומות רבים בעולם. ניתן גם ליזום הקמת טריבונל מינהלי, שיכריע במהירות בהתנגדויות דיירים למימוש פרוייקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38. טריבונל כזה, שיוסמך גם לגשר, מתאים למחלוקות שיוצרות התוכניות הללו - שהן במהותן סכסוכי שכנים - ויחליף הליכים משפטיים ארוכים, שמעכבים את מימושם של פרויקטים שהגיעו לבשלות מכל בחינה אחרת.

עצה נוספת - גם היא גזירה קשה לפוליטיקאי - היא להיות שר ממלכתי ולא סקטוריאלי. המפתח להצלחה לא נמצא בהטבות מפליגות לחרדים, למתנחלים, לקיבוצים או לכל קבוצה אחרת. השוק היום, יותר מתמיד, זקוק למנהיג שרואה את טובת הכלל. שר שיקדם תוכניות שיראו את טובת השוק כולו יוכל לרתום למימושן את הקואליציה והאופוזיציה, בעוד שר שיעדיף את שולחיו בשם הפוליטיקה הסקטוריאלית ייבלם על ידי פוליטיקאים אחרים.

העצה האחרונה היא לעבוד יחד עם שר האוצר, שר התשתיות וצוותיהם. שיתוף הפעולה עמם הכרחי לשם קידום הנושאים התקציביים ופיתוח התשתיות. סאגת מע"מ 0% ומכרזי מחיר מטרה מראה כיצד יכולות תוכניות להיתקע בצנרת למשך חודשים ארוכים, ולגרום לנזק ניכר של שיתוק השוק.

הכותב הוא שותף ומנהל מחלקת נדל"ן במשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"