בשורת כחלון למצוקת הדיור: בין מציאות להזייה

הדיבור על מונופול רשות מקרקעי ישראל אינו רלוונטי, גימיק המיועד לכל מי שאינו מבין בנדל"ן. הבעיה נעוצה בוועדות המחוזיות ובעצמאותן התכנונית

אוהד דנוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוהד דנוס

תוכנית הדיור של כחלון נעה על הקו העדין שבין מציאות להזיה. כמו תוכניות אחרות שהוצגו באחרונה, כוללת מרכיבים פופליסטיים שאינם טובים מהגדרת "סיסמאות בחירות חלולות". אם היו מוותרים על החלקים ההזויים, היינו נותרים עם תכנית בכיוון הנכון, אך כזו שאין בה את הבשורה הגדולה שמבקשים להביא.

הדיבור על מונופול רשות מקרקעי ישראל אינו רלוונטי כלל ועיקר, סתם גימיק המיועד לכל מי שאינו מבין בנדל"ן. רשות מקרקעי ישראל משווקת בשנים האחרונות את כל מה שיש לה ולאחרונה למדנו לגלות ששיווקה גם את מה שאין לה.

גם אם יוקם גוף חדש או שתפוצל פעולת הרשות למספר מתחרים (דוגמת קק"ל), עדיין מדובר בתהליך בעייתי שיארך שנים רבות. הקמת גוף שכזה כרוכה בהחלטת ממשלה כשאין שום ערובה כי הגוף החדש יפעל ביעילות רבה יותר ויוכל ל"שחרר" מכרז לאלפי יחידות דיור בבת אחת. חשוב לזכור בהקשר זה ש- "93% מהקרקעות בבעלות המדינה" הינה אמירה פיקטיבית שאינה קשורה ללב אזורי הביקוש, בהם מרבית הקרקעות בבעלות או בחזקה פרטית.

משה כחלון בכפר המכביה

הבעיה של התכנון בישראל אינה קשורה למינהל התכנון ולרשות מקרקעי ישראל, ולכן רעיון האיחוד לא יפתור דבר. הבעיה נעוצה בוועדות המחוזיות ובעצמאותן התכנונית, אשר אינה מחייבת אותן לקבל מרות מקצועית ממינהל התכנון. גם האיחוד הזה, מעבר לסיסמת בחירות לא ישיג דבר.

איחוד אמיתי לטובת העניין אמור לכלול גם את האגפים הרלוונטיים במשרדי ממשלה נוספים כגון – תחבורה, איכות סביבה, חינוך, תשתיות ואפילו השלטון המקומי. כל פעולת איחוד שלא תכלול את כל הגופים הללו, לא תביא לשום שינוי.

נניח שישווקו קרקעות במסה, כפי שרוצה כחלון, אין תשובה בתכנית לשאלות מי יקנה את הקרקעות הללו, מאיפה יבוא המימון ומדוע שרשויות התכנון ייתנו היתרי בניה לאלפי יחידות דיור בבת אחת, בנגוד לאינטרס שלהן. זה לא מציאותי.

גם קנסות על עיכובים הוא רעיון לא טוב. מרבית קרקעות המדינה המעוכבות כיום מוחזקות על ידי יזמים שמעכבים אותם בגלל העדר תשתיות ואלף ואחד סיפורי לילה ולילה. במקרים הללו ניתן לקנוס רק את המדינה.

"כסף ממכירת קרקע יחזור לפתרונות דיור ולא להחזר החוב" עוד סיסמא ללא כיסוי, ומה יחזיר את החוב? תקציב המדינה?

קציבת זמנים להוצאת היתר – גם היום קיימות הוראות בחוק בעניין. הבעיה היא שחלק נכבד מהרשויות אינן עומדות בזמנים הקבועים בחוק, בשל מחסור בכוח אדם ובעיות נוספות, מרביתן כלכליות.

ולבסוף הקמת 250 אלף דירות בטווח הקצר, זו הזיה גדולה מ- 150 אלף דירות להשכרה ב- 10 שנים של הבחירות הקודמות. מי שמכיר את שוק הנדל"ן בישראל יודע שמדובר במשהו בלתי אפשרי האמור לעלות כ- 200 מיליארד ש"ח.

לסיכום ובקיצור – נדל"ן זה לא סלולר.

הכותב הוא יו"ר לשכת השמאים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?