למה אין מספיק מעונות יום ברשויות הערביות

כדי לשלב נשים ערביות בשוק התעסוקה, המדינה נדרשת לספק תשתיות מינימליות

סמאח אלחטיב־איוב ושירלי רקח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמאח אלחטיב־איוב ושירלי רקח

באחרונה פירסם המוסד לביטוח לאומי את דו"ח העוני השנתי, שממנו עולים נתונים של צמצום שיעורי העוני בחברה הערבית. תחולת העוני של משפחות ערביות ירדה מ–54.3% ב–2012 ל–47.4% ב–2013. לטענת המוסד לביטוח לאומי, זו תוצאה של העלייה בשיעור התעסוקה, במיוחד בקרב נשים ערביות, מ–30.6% ב–2012 ל–34.7% ב–2013.

אין עוררין על כך ששילוב נשים ערביות בשוק התעסוקה בישראל יתרום הן לנשים והן למשק, אך כדי לשלבן בשוק התעסוקה, המדינה נדרשת לספק תשתיות מינימליות. אחת מהחשובות ביותר היא מעונות יום. אי־אפשר לצפות מהנשים הערביות להשתלב בשוק התעסוקה כשאין מסגרת טובה לילדיהן בזמן שהן עובדות.

על פי דו"ח משרד הכלכלה מ–2013, כ–24% מהילדים ברשויות היהודיות מתחנכים במעונות יום, לעומת כ–11% מהילדים ברשויות הערביות. ברשויות יהודיות יש מעון יום לכל 250 ילדים, ואילו ברשויות הערביות יש מעון יום לכל 2,000 ילדים. זהו פער אדיר ובלתי נסבל (פי שמונה) לרעת הרשויות הערביות.

מעון ברמת גן. רוב המעונות אינם בפיקוחצילום: חן גלילי

באוגוסט 2014 התבשרנו כי הממשלה הקצתה 1.2 מיליארד שקל לתכנון ובינוי מעונות יום בכלל הרשויות המקומיות. הממשלה שיריינה 20% מהתקציב, 240 מיליון שקל, לטובת הרשויות המקומיות הערביות. בנוסף, נקבע כי אם הרשויות הערביות יעמדו בלוחות זמנים קצרים, הן יקבלו מימון מלא ולא יידרשו למצ'ינג (מימון תואם). אלה הם צעדים חיוביים מצד הממשלה, אבל הבשורה הרעה היא שהם אינם מספיקים כדי שהתקציב יגיע לרשויות המקומיות הערביות, והוא עדיין תקוע במשרדים עקב חסמים מורכבים.

לפני כמה שבועות הזמינה עמותת סיכוי, בשיתוף מרכז מוסאווא ומרכז אינג'אז, את נציגי משרדי הממשלה והרשויות המקומיות הערביות (יו"ר ודובר ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות ונציגי רשויות נוספים) להשתתף בשולחן עגול בכפר קאסם.

בדיון התברר ששורש הבעיה והכשל נעוצים בהיעדר התייחסות הממשלה למצב הייחודי של הרשויות הערביות. רשויות אלה סבלו לאורך שנים מאפליה קשה בתקציבים, מה שהביא אותן לייאוש גדול ולחוסר אמון בממשלה. בנוסף, הן נעדרות ניסיון בעבודה מול משרדי הממשלה, סובלות מקשיים ניהוליים ומקצועיים רבים, ונוסף על כל אלה, אין בהן מספיק קרקעות פנויות לבנייה ציבורית. בשל החסם האחרון, מפתיע במיוחד חוסר הנכונות של משרד הבינוי, מינהל התכנון במשרד הפנים ורשות מקרקעי ישראל להידרש לסוגיה.

באשר למאמץ הממשלתי להקים מעונות יום, התוצאה עגומה ביותר - 32 רשויות מקומיות ערביות הגישו בקשה לבינוי מעונות יום, ו–31 בקשות נפסלו מטעמים טכניים. הנתון קשה וחייב לעורר את כולם לפעולה. ברור שעל הרשויות המקומיות הערביות להשתפר ולהיות עקביות ומקצועיות בטיפול בבקשות לקבלת תקציבים, אולם ללא מדיניות ממשלתית המותאמת למצבן הנוכחי, לא ייבנו מעונות יום, לא יהיה פתרון לילדים, ולא יהיה גידול בתעסוקה.

הרשות לפיתוח כלכלי של האוכלוסייה הערבית במשרד ראש הממשלה מוציאה בימים אלה מכרז לגוף שילווה את הרשויות המקומיות הערביות בהגשת קולות קוראים. אסור למשרדי הכלכלה והאוצר להמתין למשרד ראש הממשלה. עליהם להקצות מיידית פרויקטורים ערבים שיעברו ברשויות הערביות ויסייעו להן להגיש את הבקשות לתכנון ובינוי מעונות יום. בנוסף, אסור לממשלה להתחבא מאחורי עניינים טכניים. יש לחזור לרשויות שבקשותיהן נפסלו, להסביר להן כיצד לתקן את הבקשה, ללוות אותן בהליך, ולאפשר להן להגיש בקשה מתוקנת.

ולבסוף, על הממשלה להידרש לסוגיית הקרקעות שלא צפויה להיפתר מעצמה. אם זה יקרה, יושלם הצעד המשמעותי שהחלו בו נציגי הממשלה. התקציב שהוקצה לתכנון ובינוי מעונות יום ברשויות המקומיות הערביות אכן יגיע ליעדו, ונשים ערביות יוכלו לצאת לשוק העבודה. העניין מונח בעיקר על כתפי הממשלה.

הכותבות חוקרות במחלקת מדיניות שוויונית בעמותת סיכוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"