האוניברסיטה מוותרת על אוכלוסיות חלשות

משום מה אוניברסיטת תל אביב שוקלת אך ורק מונחים כספיים כאשר היא בוחנת את זכותה קיומה של המכינה?

סופי גרמפל
סופי גרמפל

האם מוסד חינוכי צריך להיות רווחי? הרי הרווח של מוסד חינוכי אינו נמדד רק במונחים כספיים, אלא גם בייצור חברה משכילה ובריאה. אוניברסיטת תל אביב הודיעה למורי המכינה הקדם אקדמית כי היא סוגרת את ההרשמה למכינה לשנת הלימודים תשע"ו. על פי רשויות האוניברסיטה, עדיין לא התקבלה החלטה בנושא, אך בפועל נשלחו מיילים מפורשים על ביטול ההרשמה.

העמדה הרשמית של האוניברסיטה היא שהגירעון הכלכלי של המכינה הוא הגורם לסגירתה. משום מה אוניברסיטת תל אביב שוקלת אך ורק מונחים כספיים כאשר היא בוחנת את זכותה קיומה של המכינה, ומתעלמת לחלוטין מהערך המוסף החברתי ההכרחי שהמכינות הקדם אקדמיות מייצרות בכל הארץ. המכינות הקדם אקדמיות מהוות כרטיס כניסה לאקדמיה לאוכלוסיות חלשות, לתלמידים מהפריפריה, לעולים חדשים וכיוצא בזה.

שמי סופי גרמפל, ואני מורה במכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת תל אביב. סיפור חיי מלמד מהי חשיבותה של המכינה. עליתי ארצה ב–1978, בגיל 18 ומאז כל חיי קשורים באוניברסיטת תל אביב. אני ובעלי, חיים, בוגרי המכינה באוניברסיטת תל אביב. הודות לידע ולציונים שהשגנו בלימודים מפרכים, זכינו להתקבל ללימודים גבוהים באוניברסיטה, אני בפקולטה למדעי מחשב ובעלי בבית ספר לרפואה.

איור: אילה טל

עם קבלת התואר הראשון התחלתי ללמד בבית ספר להנדסאים של האוניברסיטה, הראשון והוותיק ביותר בארץ. אולם ב–2005 בית הספר להנדסאים נסגר בשל הטענה כי הוא "לא רווחי". עשרות מורים איבדו את עבודתם. אלפי סטודנטים, חלקם חיילים משוחררים לאחר שירותם הצבאי, חלקם עולים חדשים, חלקם מהמגזר הערבי, למדו בו וקיבלו מקצוע לחיים. אבל כנראה שה"רווח" לא היה מספיק לאוניברסיטה.

על כן, התחלתי לחפש עבודה ולמזלי הגדול מצאתי בית במכינה הקדם אקדמית. מבחינתי המעגל נסגר. פגשתי שם את המורים שעוד לימדו אותי כשעליתי ארצה. פגשתי מורים מהשורה הראשונה שבמשך שנים של קיום המכינה משקיעים בכל תלמיד כאילו היה הילד שלהם. פגשתי תלמידים שהמכינה היא ההזדמנות השנייה שלהם, לאחר שלא הצליחו מסיבות שונות בהשגת תעודת בגרות בבתי ספר.

כדי לממן את שכר הלימוד הם עובדים בלילות. כדי להגיע להישגים הם משקיעים כל רגע פנוי בלימודים. במדינה שבה לכחצי ממסיימי בתי ספר התיכונים אין תעודת בגרות, המכינות הקדם אקדמאיות הן הסיכוי האמיתי להתקבל ללימודים גבוהים.

מדי יום אני פוגשת את תלמידי לשעבר, בוגרי המכינה וכיום, סטודנטים בפקולטות היוקרתיות של האוניברסיטה. אם זה לא רווח לחברה ולמדינה אז אינני יודעת מה זה "להיות רווחי". אולי להשכיר את הבניין זה יותר רווחי? אולי להשאיר את המורים ללא עבודה זה יותר "רווחי", אולי להותיר את התלמידים ללא בגרות זה יותר "רווחי".

האוניברסיטאות בישראל נמצאות במצב כלכלי קשה, כולן גירעוניות. האם זו סיבה לסגור אותן? ההפך הוא הנכון. אני קוראת להנהלת אוניברסיטת תל אביב לשקול מחדש את החלטתה. חשוב להבין שהנגשת האקדמיה לכלל אזרחי מדינת ישראל היא אינה זכות אלא מחויבות כלפי אזרחי המדינה לדורותיהם.

הכותבת היא מורה במכינה הקדם אקדמית באוניברסיטת תל אביב

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה