ממשלת ישראל נגד הציבור

לדלדולו של שירות המדינה יש מחיר ערכי, אך גם כספי

יצחק גל־נור ויהושע שופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק גל־נור ויהושע שופמן

הסעיף בהצעת חוק ההסדרים הקובע כי יוקפא מספר עובדי המדינה נועד כביכול להפחית את הגירעון בתקציב, אך יש בו קוצר רואי שעלול לפגוע קשות באיכות החיים של תושבי ישראל.

דברי ההסבר להצעה הם אוסף של הנחות שגויות. למשל, נאמר כי מאז 2005 גדל מספר המועסקים על ידי הממשלה ב–25%. גם אם הנתון מדויק - אף שלפי הנתונים של נציבות שירות המדינה הגידול מתון יותר - עובדה זו כשלעצמה היא נטולת כל משמעות. יש להביא בחשבון, בין השאר, את הגידול באוכלוסייה, הצרכים שהשתנו והחקיקה החדשה שחייבה השקעת משאבים נוספים.

הנה נתון רלוונטי: ב–2000 היה בישראל עובד מדינה אחד לכל 111 תושבים, ואילו ב–2013 היחס הוא עובד מדינה על כל 131 תושבים בקירוב — הפחתה של כ–18%. ועוד: שירות המדינה בישראל אינו גדול כלל בהשוואה למדינות המערב ביחס לגודל האוכלוסייה, מה גם שאין אצלנו רובדי שלטון מחוזיים. היחס בין מספר עובדי המדינה לכלל המועסקים בישראל קטן בהרבה מאשר במדינות רבות הידועות ברמת שירות גבוהה לאזרח.

צילום: תומר אפלבאום

לדלדולו של שירות המדינה יש מחיר ערכי, אך גם כספי. המדינה מפסידה מיליארדי שקלים, לפי דו"ח מבקר המדינה, כי לרשויות המס אין כוח אדם מיומן לטפל בידיעות רבות על התחמקות ממסים ולקיים אכיפה יעילה. התוצאה היא ששומרי חוק משלמים הרבה יותר ממה שהיו צריכים אילו חוקי המס היו נאכפים כראוי. בדו"חות על מלחמת לבנון השנייה נאמר כי הטיפול באזרחי הצפון היה לקוי, מכיוון שמשרדי הממשלה לא היו בשטח. זו היתה גם התחושה בדרום בזמן המבצע האחרון ברצועת עזה. ואכן, ניתן לשער שלדלדול העובדים במשרדים במבצעי "התייעלות" קודמים היתה השפעה על כך.

ניתן להביא דוגמאות לרוב למדיניות רבת השנים של משרד האוצר, ולפיה צמצום מספר עובדי המדינה הוא ערך בפני עצמו. גם כאשר ברור כי המדינה תרוויח מהעסקת עובדי מדינה, בין בהגדלת הכנסות ובין בשיפור השירותים לאזרח, משרד האוצר מתנגד. משרדי ממשלה למדו שקל בהרבה לקבל כסף לתקציבם מאשר לקבל תקני כוח אדם. התוצאה: הם נאלצים להפריט שירותים.

זכור הניסיון לפתור את הצפיפות בבתי הסוהר באמצעות בית סוהר פרטי, או ההפרטה הכושלת של שירותי האחיות בבתי הספר, שבה ה"התייעלות" הצליחה בו בזמן להוריד את רמת שירותי הבריאות ולהעלות את ההוצאה עבורם מתקציב המדינה. בשירותים רבים שהופרטו החיסכון מדומה, ומה שנחסך בכוח האדם הוצא לתשלום עבור מיקור חוץ.

התוצאה של הקפאת שיא כוח האדם תורגש באופן מיוחד באכיפת החוק, שעליה מופקד שירות המדינה. תפקידי פיקוח, חקירה ותביעה חייבים, ככלל, להתבצע בידי עובדי ציבור. ההקפאה לא תחול אמנם על המשטרה, אך היא תחול על פקחים, חוקרים ותובעים במשרדי ממשלה רבים. כבר כעת, משרדי הממשלה מתקשים לאכוף חוקים שהכנסת מחוקקת, וההליכים במערכות אלה מתמשכים זמן רב מדי.

הקפאת שירות המדינה תפגע באכיפת החוקים הבאים להגן על צרכנים, להבטיח זכויות עובדים, לשמור על איכות הסביבה, לאפשר נגישות לאנשים עם מוגבלות ועוד. מדינה שרוצה לשפר את איכות החיים בה חייבת להגביר את האכיפה - לא להחלישה.

גם בעבר נעשו "קיצוצי רוחב" בשיא כוח האדם. כעת רוצה משרד האוצר למסמר את המדיניות הזאת בחקיקה ראשית, בהליך הבזק שנקרא חוק ההסדרים. ככל שזה יישמע מוזר, הממשלה, שקובעת מדי שנה את שיא כוח האדם במסגרת התקציב השנתי, רוצה שהמחוקק יכבול את ידיה ויקפיא אותו לארבע שנים לפחות, גם אם יתגלה צורך בתוספת בשנים הבאות ויהיה לכך מקור מימון. משרד האוצר מצביע על מדינות שצימצמו את השירות הציבורי, אך לא שמענו אפילו על דוגמה אחת למדינה שבה הממשלה פנתה לפרלמנט כדי שיאסור עליה להעסיק עובדים נוספים.

הקפאת מספר התקנים של עובדי מדינה בשנים הבאות, בלי להביא בחשבון את הצרכים המשתנים של המדינה ואת הגידול של האוכלוסייה, גוזרת עלינו נסיגה ברמת השירותים לאזרח. קיימת בכנסת התנגדות רחבה לסעיף חסר האחריות הזה. הכללתו בהצעת חוק ההסדרים היא ניסיון להביא לחקיקתו בהליך מהיר ונמהר. יש לדאוג לכך שהדבר לא יקרה.

יצחק גל נור הוא לשעבר נציב שרות המדינה והמנהל האקדמי של מרכז חזן במכון ון ליר; יהושע שופמן הוא לשעבר המשנה ליועמ"ש

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים