מדוע דווקא 30 שקל לשעה?

המטרה העיקרית של העלאת שכר המינימום חייבת להיות הוצאת העובדים ממעגל העוני

דב חנין
דב חנין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דב חנין
דב חנין

לפני חצי שנה התחלנו במערכה להעלאת שכר המינימום ל-30 שקל לשעה. הדרישה הגיעה מלמטה - מהתארגנויות עובדים ומהחלטת ארגון כוח לעובדים להעלות דרישה זאת במאבקי העובדים.

בתוך זמן קצר מאבק זה קיבל תמיכה עצומה. התמיכה הגדולה מבטאת תחושה קשה של רבים, תחושת חוסר צדק בכך שיותר מדי אנשים יוצאים בכל בוקר לעבודה ועדיין נותרים מתחת לקו העוני. המטרה העיקרית של העלאת שכר המינימום חייבת להיות הוצאת העובדים ממעגל העוני.

אז למה דווקא 30 שקל לשעה? מאחורי הבחירה במספר זה יש הרבה היגיון כלכלי, חברתי ופוליטי. נתחיל מהסוף: מערכה להעלאת שכר המינימום יכולה להצליח רק אם היא פשוטה ומגייסת הרבה אנשים למטרה ברורה. זאת הסיבה הנשיא ברק אובמה מוביל בארה"ב מערכה להעלאת שכר המינימום השעתי למספר הקליט של 10.10 דולרים, ולכן המערכה בסיאטל היתה להעלאת שכר המינימום העירוני ל–15 דולר.

צילום: רמי שלוש

לקביעת מספר קליט יש גם היגיון כלכלי: כדי ששכר המינימום יהיה אפקטיבי וייאכף הוא צריך להיות ידוע לכל אדם ברחוב.

המספר 30 הוא אכן יעד קליט, אבל זוהי אינה הסיבה היחידה לבחירתו. בחרנו בשכר מינימום של 30 שקל כי הוא יעשה את ההבדל. לפי מחקר שנערך על ידי המכון לאחריות אזרחית במרכז האקדמי אור יהודה, כדי לאפשר מחיה בכבוד, שכר המינימום צריך להיות לפחות 5,600 שקל. סכום זה יאפשר באמת למספר משמעותי של עובדים לעלות אל מעל קו העוני. כשציינו השבוע את יום העוני בכנסת, ראינו שוב את הנתונים הנוראים. חלק עצום מהעניים בישראל הם אנשים עובדים - זה לא צודק ואסור לאפשר לזה להמשיך להתקיים. כדי לשנות את המצב הזה לא מספיקה העלאה סמלית של שכר המינימום - צריך להעלות אותו בשיעור משמעותי.

אני מברך את ההסתדרות על שאימצה את הגישה העקרונית הזאת. גם בתביעותיה של ההסתדרות, נקודת המוצא היא הוצאת עובדים ממעגל העוני. נכון, חישובי ההסתדרות הובילו לתוצאה נמוכה במקצת מזו שאנחנו דורשים (28.50 שקל לשעה, לעומת 30 שקל לשעה). על ההבדל הזה בהחלט אפשר להתווכח, אבל חשוב יותר להסכים על העיקרון. השכר בישראל צריך לאפשר פרנסה בכבוד.

אין מקום לקבל את המתקפה של האוצר על הצעותינו להעלאת שכר המינימום. הניסיון ההיסטורי בישראל מראה שהעלאת שכר מינימום לא גוררת פיטורים המוניים. כך הרי הפחידו אותנו גם ב–2006, בעת ההעלאה האחרונה של שכר המינימום. התוצאות היו הפוכות - שיעור האבטלה בישראל דווקא ירד ולא עלה.

בתקופה של האטה במשק יש חשיבות דווקא לחזק את כוח הקנייה של השכבות החלשות. אצל משתכרי השכר הנמוך, כל הכנסה פנויה תשמש להגדלת הצריכה השוטפת, ולא תועבר לפקדונות בבנקים בשווייץ או לחסכונות ארוכי טווח בישראל. כמו בעולם, גם אצלנו, נמשיך להיתקל במהלך המערכה הזאת בספינים שונים ומשונים, אך מכיוון שכל כך הרבה אנשים יודעים מניסיונם האישי שמהשכר הנמוך בישראל אי־אפשר להתפרנס - דינם של הספינים להיכשל.

חצי שנה אחרי שהעלינו את היוזמה ניתן כבר לומר - שכר המינימום יעלה. אם ציבור רחב ימשיך להתגייס וללחוץ - הוא יעלה בצורה משמעותית. על כך אנחנו נאבקים עכשיו, כדי שאנשים כאן יוכלו להתפרנס בכבוד, כדי לעודד אנשים לצאת לעבודה וכדי לצמצם במעט את האי־שוויון המשתולל בישראל.

הכותב הוא חבר כנסת מטעם
 סיעת חד"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר