הגיע הזמן לבטל את את תעודת הבגרות

מחקרים מורים בצורה ברורה על הנחיתות הכלכלית של בוגרי המסלול המקצועי בעבר, בהשוואה לבוגרי המסלול העיוני בעלי תעודת בגרות, כשהגיעו לעולם העבודה

אברהם פרנק
אברהם פרנק

מסלול מו"ח הוא "מסלול מקצועי חדש" בבתי הספר התיכונים. נציג בהמשך מה חדש במסלול זה, אך צריך להסכים תחילה שלא כולם צריכים ללמוד במסלול העיוני לתעודת בגרות.

במדינות אירופה רבות שיעור גבוה של תלמידים לומדים במסלול מקצועי - אין בכך בעיית סטטוס, וכולם יוצאים מרוויחים. בישראל קיימת התפישה שצריך ללמוד במסלול 
העיוני, אף שלא כולם רוצים בכך, ולמען האמת, את מרבית התלמידים הוא מייגע ומשעמם, והם לומדים שם מתוך הנחה ש"זה מה שצריך".

מה שעומד בדרכו של מסלול מו"ח הוא הלמידה לתעודת הבגרות. מי שאינו מצויד בתעודת בגרות בישראל הוא בוגר נכה של מערכת החינוך. מי שלא רוצה להיות שם, לא ילך ללמוד במסלול מו"ח, אף אם זה מתאים לו ומתאים לצרכים הכלכליים של המשק. ההבדל בין בעלי תעודת הבגרות לאלה שאין להם אינו רק עניין של סטטוס.

בחינת בגרות במתימטיקה, אשתקדצילום: דניאל בר און

מחקרים מורים בצורה ברורה על הנחיתות הכלכלית של בוגרי המסלול המקצועי בעבר, בהשוואה לבוגרי המסלול העיוני בעלי תעודת בגרות, כשהגיעו לעולם העבודה. לכן, כל עוד לא תעבור מן העולם הבגרות הנוכחית - לא יקום מסלול מקצועי חדש.

מסלול מו"ח הוא מסלול אינטליגנטי, שביסוד לימודיו נמצאת טכנולוגיה חכמה לסוגיה או מקצועות שירות חיוניים, כמו סיעוד מקצועי. המסלול הזה הוא אטרקטיבי, עם פוטנציאל ליצירתיות, מעורבות, למידה פעילה ולמידה מקוונת. רבים ישאפו להשתלב במסלול מו"ח בתנאי אחד - שלא יהיה בו חסם עבורם להמשך חייהם.

במאמר שפורסם באחרונה ב–TheMarker ("זהירות: 900 אלף ישראלים עומדים לגלות שאין צורך במקצוע שלהם", 
11 בנובמבר 2014), מדווחת מירב ארלוזורוב כי ניתוח שנעשה על ידי המועצה הלאומית לכלכלה "מלמד עד כמה מדובר בתפישה שגויה מהיסוד. בקרב מי שאינם מחזיקים בתעודת בגרות, היכולת להשתלב בשוק העבודה של מי שסיים חינוך מקצועי גבוהה בהרבה מזו של מי שסיים חינוך עיוני. רק 60% מבוגרי בתי הספר העיוניים שאין להם תעודת בגרות הצליחו להשתלב בשוק העבודה, לעומת 73% מבוגרי החינוך המקצועי".

ואולם המחסום התדמיתי הכמעט בלתי־עביר נעוץ בתעודת הבגרות הנוכחית, שכדי להשיגה דרושות שנות ישיבה ארוכות ומייגעות מול חומר עיוני. אי לכך, המועצה הלאומית לכלכלה מוצאת גם שיש "לערוך רפורמה במערכת החינוך, ולמקד את הלימודים בתיכון בהקניית ערכי ליבה בלבד. משמע, המדינה חייבת להתעקש שכל בוגרי התיכון שלה יחזיקו במיומנויות יסוד - אנגלית, מחשבים, ומתמטיקה - שיאפשרו להם להתמקד בעתיד בטווח רחב של מקצועות, ולעבור בין מקצועות".

את התעודה הקיימת צריך להחליף בתעודת גמר פשוטה יותר, אך מותאמת לצורכי ימינו: בחינות ארציות מחייבות בעברית ובאנגלית - שפות המהוות כיום כלי עבודה לכל דבר ועניין; אפשרות להיבחן בבחינה ארצית במתמטיקה (בחינת רשות), המתאימה לחלק מהתלמידים, בעיקר בעלי אוריינטציה למדעים באקדמיה; ותעודות הערכה בית ספריות לכל אחת משנות הלימודים י', י"א וי"ב, שהעקרונות המשותפים שלהן ייקבעו על ידי משרד החינוך, ואילו תוכניות הלימודים ודרכי ההערכה יפותחו בבתי הספר. בתוכנית הלימודים של כל אחת משנות הלימוד י־י"ב ייכללו לפחות קורס אחד בלמידת חקר, וקורס אחד מקוון בשני המסלולים.

מערכת החינוך מורכבת מנושאים שמחוברים זה לזה באופן הדוק. את הקשר הגורדי בין הבגרות הקיימת לבין מסלולי הלמידה השונים צריך לנתק, אחרת נוסיף לדשדש בביצתה של השכלה שהיא במידה רבה בלתי־רלוונטית, ללא מסלול מו"ח הכל כך חיוני, ועם פערים חברתיים שאין דרך לצמצמם.

הכותב הוא בעל תואר שלישי במינהל החינוך, מנהל תיכון לשעבר ומרצה בקורס פרחי ניהול באוניברסיטת בן־גוריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"