לא הטייקונים החזירים אשמים במשבר

המהפכה הטכנולוגית חירבה הכל, ודרוש סדר כלכלי חדש

דוד ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד ויסברג

מסתובב לו פיל ענק בחיינו הכלכליים, ועקבותיו מורגשות בכל העולם המערבי. אולם משום מה הפוליטיקאים, העיתונות והקהל מתרכזים רק בעקבות הפיל, ולא בפיל עצמו. הפיל הזה הוא המהפכה הטכנולוגית המאפיינת את העולם בעשור האחרון.

העולם המערבי נמצא כבר חמש שנים בטיפול נמרץ כלכלי על ידי הבנקים המרכזיים בעולם, המזרימים אליו כסף. אבל יום אחד הבנקים יהיו חייבים לתת לעולם לנשום ולאכול באופן עצמוני. הגורם שמביא את העולם לצורך בטיפול נמרץ הוא לא אחר מאשר אותה המהפכה הטכנולוגית. המגזין "אקונומיסט" הקדיש סדרת מאמרים מאלפת לניתוח תוצאות מהפכת האוטומיזציה. אחת הבעיות העיקריות הנלוות אליה היא ירידה בצריכה הפרטית. עובדה זו משתקפת יפה במאזני חברות, כאשר למרות ההתאוששות בשורת הרווח וההפסד יש סטגנציה וירידה בשורת ההכנסות.

זה קורה כי הכלכלה העולמית עוברת היערכות מחדש של היחס בין הון לעבודה. בארה"ב, החלק של העבודה בתוצר ירד ב-5% ל-55% והאי־שוויון בשכר גדל באופן דרסטי. בשנות נשיאותו של אובמה השכר הממוצע בארה"ב צמח ב–6% והשכר החציוני ירד ב–4%. בארה"ב רמת האבטלה סבירה לעומת אירופה, מאחר שבארה"ב יש פחות עזרה למובטלים, ולכן אנשים מוכרחים לקבל עבודות ברמת שכר הרבה יותר נמוכה ולא לסמוך על הממשלה.

צילום: גלי איתן

מחקרו של הכלכלן תומס פיקטי הראה את העלייה החדה באי־שוויון בהכנסות בעולם המערבי, ואת התוצאה המתבקשת של ירידה ברורה בצריכה. גם לחיסכון אין אפיק השקעה ריאלי, והכסף זורם לאפיקים מוניטריים או לנדל"ן, ומנפח בועות בנכסים אלה.

המסקנה היא שהמשבר הנוכחי, בדומה למשבר של שנות ה–30 במאה ה–20, נובע משינויים שהטכנולוגיה גורמת לתעסוקה ולחלוקת ההכנסות. לכן, הפתרון למשבר חייב לבוא גם על ידי התייצבות הגורמים הריאליים ואינו ניתן לפתרון רק על ידי מדיניות מוניטרית או פיסקלית של ממשלות, או בהפגנות מחאה והשתלחות בבנקאות מרושעת, פוליטיקאים טפשים וטייקונים חזיריים.

הכלכלה העולמית מסתובבת לאטה כדי למצוא שווי משקל חדש, מקצועות חדשים ייווצרו ובני אדם יוכשרו לכך. אבל צריך להבין שזה לוקח זמן והרבה סבל אנושי בדרך. לממשלות יש תפקיד מכריע בדרך שבה העולם יעבור את המשבר, ויש הרבה מה לעשות כדי שהסבל האנושי יהיה מינימלי.

הכותב הוא ממייסדי IBI

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה