גרמניה עדיין חייבת לישראל 2.5 מיליארד דולר

גרמניה לא שילמה לישראל שליש מהסכם השילומים, חלקה של גרמניה המזרחית בהסכם ■ אף פעם לא מאוחר מדי לתבוע מגרמניה את מה שמגיע לעם היהודי

אהרון מור
אהרון מור

לפי פרסום ב"הארץ", במסגרת העסקה שאמורה להיחתם לרכישת ספינות טילים מגרמניה, ספינות המיועדות להגנה על מתקני הגז של ישראל, אמורה ישראל לשלם לגרמניה בעד הספינות יותר ממיליארד דולר (600 מיליון יורו).

חבל שישראל לא תקבל את ספינות הטילים כמענק מלא על חשבון היתרה שגרמניה עדיין חייבת לישראל מהסכם השילומים שנחתם ב–1952. הסכם השילומים שולם לישראל ברובו הגדול בסחורות מתוצרת גרמניה - וספינות הטילים עונות על הגדרה זו. גרמניה לא שילמה עדיין לישראל שליש מהסכם השילומים. שליש זה מוערך כיום ב–2.5 מיליארד דולר לכל הפחות, יותר מכפול ממחירן של ספינות הטילים.

"השליש החסר", כפי שהוא מכונה, הוא חלקה של גרמניה המזרחית בהסכם השילומים שבו סירבה בזמנה ליטול חלק. ממשלת גרמניה המערבית הסכימה לשלם בזמנה לישראל רק את חלקה היא בהסכם השילומים, שהוערך אז בשני שלישים מהסכום הכולל וסירבה לשלם את השליש הנותר בגין גרמניה המזרחית. פניותיה של ישראל בשנות ה–50 לגרמניה המזרחית ולבריה"מ כדי שתשפיע על גרמניה המזרחית לשלם את חלקה, עלו בתוהו.

חתימת הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה בלוקסמבורג, 1952צילום: עמותה למורשת משה

אמנם, לאחר נפילת חומת ברלין ב–1989 וערב איחודן של שתי הגרמניות, קיבלה עליה ממשלת גרמניה המזרחית את חלקה באחריות לפשעי הנאצים נגד העם היהודי. ואולם קבלת האחריות לא תורגמה לתשלום כספי לישראל בגין חלקה של גרמניה המזרחית בהסכם השילומים לאור התנגדותה של גרמניה המערבית. ערב האיחוד ביקשה גרמניה המזרחית את אישור גרמניה המערבית לשלם לישראל את חלקה בגין הסכם השילומים, אך האישור לא ניתן לה. עם איחוד שתי הגרמניות לא תבעה ישראל את חלקה של גרמניה המזרחית בהסכם השילומים. מאז ועד היום גרמניה המאוחדת נושאת ונותנת רק עם ועידת התביעות על תשלומים לעם היהודי, קרי לניצולי שואה. ב–2007 אף סירבה גרמניה לשאת ולתת עם ממשלת ישראל על תשלומים נוספים לניצולי השואה בישראל, בטענה שהיא מנהלת מו"מ בנושא רק עם ועידת התביעות.

ועידת התביעות קיבלה בזמנה 15% מהסכם השילומים, ומן הסתם זכאית לשיעור דומה מ"השליש החסר". מכאן שחלקה של ועידת התביעות בשליש החסר הוא כ–375 מיליון דולר, שאותם היא ודאי תשמח לקבל לצורכי ניצולי השואה בישראל ובעולם.

מצד אחד, ועידת התביעות אינה יכולה לפנות לממשלת גרמניה בגין השליש החסר ללא ממשלת ישראל, מאחר שזהו חוב של גרמניה לממשלת ישראל ולא לוועידת התביעות. מצד שני, לישראל סיכוי טוב יותר לקבל את השליש החסר אם תפנה לגרמניה במשותף עם ועידת התביעות, כפי שהיא פעלה בעת המו"מ על הסכם השילומים, אז פעלו ממשלת ישראל וועידת התביעות יד ביד.

תוספת של יותר מ–2 מיליארד דולר לתקציב המדינה בגין השליש החסר (יותר מ–7 מיליארד שקל), היא תוספת שיכולה לסייע רבות לתקציבים החברתיים. מאחר שוועידת התביעות מעבירה מדי שנה לניצולי השואה בישראל כ–60% מהקצבותיה, סביר שתעביר להם אותו שיעור גם מהשליש החסר. תוספת של 60% מהשליש החסר, כ–225 מיליון דולר, המהווים יותר מ–800 מיליון שקל, היא תוספת משמעותית לניצולי השואה בישראל. הייתכן כי ישראל והעם היהודי יוותרו לגרמניה על השליש החסר? נראה לי כי אף פעם לא מאוחר מדי לתבוע מגרמניה את מה שמגיע לעם היהודי בדין ובצדק.

הכותב היה מנהל אגף להשבת זכויות ורכוש יהודי במשרד לאזרחים ותיקים ומנהל תחום באגף הבינלאומי באוצר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה