איפה תקנו ביסלי ב-2 שקלים בלבד?

עזבו את ברלין, לכו לכפר ערבי

 אריק שרמן
אריק שרמן
 אריק שרמן
אריק שרמן

השבוע שאלתי את המוכר במכולת השכונתית כמה עולה ביסלי. "5 שקלים", הוא השיב. התפלאתי, הרי רק לפני כמה ימים רכשתי מוצר זהה ב-2 שקלים בלבד. לא הייתי בסופר בברלין, אלא במכולת קטנה בכפר ערבי, בדרכי לצפון. תהיתי אם לזעוק את זעקת הנגזל ולקרוא למחאת ביסלי, שהרי מחאת המילקי התעוררה בתגובה להפרש מחירים קטן יותר.

האמת היא שאין שום צורך במחאת ביסלי, ולעניות דעתי גם מחאת המילקי אווילית לחלוטין. ההישג היחידי של מחאה זו יהיה פרסום חינם למוצר והגדלת מכירותיו. אם כן, מה לעשות? הרי בקורס מבוא לכלכלה מלמדים שככל שמחיר המוצר נמוך יותר, עודף הצרכן גדל.

עודף צרכן - הפער בין מחיר המוצר לבין התועלת מצריכת המוצר - הוא מושג שכלכלנים משתמשים בו כדי לתאר את רווחת הצרכן. יש מספר פתרונות פשוטים להורדת מחירי מוצרים שחרגו מהקשר בין עלות ייצור המוצר למחירו בשוק החופשי. הראשון, על הצרכן לצמצם ביקוש ולחפש מוצר תחליפי זול יותר. לדוגמה, בענף היוגורטים בטעמים ניתן לוותר על יוגורט לבן שהוסיפו לו פצפוצים או פירות, ופשוט לקנות יוגורט לבן או אשל, ולהוסיף בבית פירות טריים או ריבה ביתית. על המילקי, שכנראה פשוט מאוד לייצר בבית, אפשר לוותר. הקטנת הביקוש למוצרים יקרים תגרום לזיעה קרה במורד מצחם של מנהלי המכירות ולהפחתה מיידית במחיר.

ביסלי

פתרון נוסף הוא קנייה באזורים שבהם המחירים נמוכים יחסית. את המחיר המקומם של הביסלי ושל מוצרים רבים אחרים אפשר להפחית באופן מיידי אם הצרכנים יבינו שכ-20% מהאוכלוסייה רוכשים מוצרים זהים במחירים נמוכים הרבה יותר. כן, אפשר לקנות במכולות ובסופרים הערביים. אמנם הכתובית על שקית הביסלי תהיה בערבית, אבל האם זה לא שווה הפחתה של 60% במחיר? טעמתי את "הביסלי הערבי" ולא גיליתי שתמורת המחיר הנמוך קיבלתי מוצר באיכות נמוכה יותר. תחשבו כמה ניתן לחסוך אם נעבור לקנות במגזר הערבי גם מוצרים יקרים הרבה יותר מביסלי או מילקי. אגב, גם סל הקניות ביישובים חרדיים זול הרבה יותר מסל דומה ביישובים חילוניים.

קמה מחאה על רמת המחירים בברלין, בעוד שבישראל ניתן לרכוש הרבה יותר בזול. מדוע אנו לא מוחים על כך, וגרוע מכך, מדוע אנחנו מסכימים לשלם את המחירים הגבוהים? הצרכן הישראלי הממוצע הוא צרכן גרוע, שמעדיף קודם לקנות ביוקר ואז לקטר, או קודם לקטר ואז לקנות ביוקר. בשני המקרים התוצאה זהה - רבים משלמים מחירים מופקעים.

מחאת צרכנים אמיתית לא אמורה להתקיים בפייסבוק או בטלוויזיה, אלא בתכנון נכון של הקניות. קנייה מרוכזת בסופר ערבי או חרדי תחסוך לצרכן הרבה יותר מאשר לקנות באופן זמני מילקי בשקל אחד. הסטת הביקוש לחנויות ערביות או חרדיות תגרום לשתי תוצאות: תחסכו הרבה כסף וגם תתרמו רבות לפיתוח שני מגזרים מקופחים. הגדלת הביקוש למוצרים הנמכרים במגזר הערבי ובמגזר החרדי תעודד פעילות כלכלית באזורים האלה; עסקים חדשים יקומו ועמם מקומות תעסוקה נוספים, מה שיתרום לצמצום האבטלה; וההכנסה הלאומית תתחלק בצורה שוויונית יותר, ובכך תגדל כלל הצריכה הפרטית במשק.

הכותב הוא מרצה במחלקה לכלכלה וחשבונאות, המרכז האקדמי רופין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן