חוק ההסדרים מסתיר מס חדש על החולים

הפער בין רפואה לבריאים ורפואה לעניים גדל

שמוליק בן יעקב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמוליק בן יעקב

חוק ההסדרים מתייחס לכמה סוגיות משמעותיות ביותר במערכת הבריאות בישראל. ואולם, הפתרונות שהוא מציע אינם נותנים מענה אמיתי לסוגיות הכואבות במערכת, ומנסים להקל בעקיפין על הגירעונות העמוקים בהם נמצאים בתי החולים וקופות החולים, כשהחולים נדרשים לכסות חלק מגירעונות אלה.

ועדת גרמן, שהגישה את המלצותיה לפני כמה חודשים, שמה לה למטרה לחזק את מערכת הבריאות הציבורית, במקביל לריסון הרפואה הפרטית. ניתן לראות בהחלטות שהתקבלו במסגרת חוק ההסדרים לכאורה המשך ישיר של המלצות הוועדה, שכן חלקן מתיימרות לנתב כספים מהרפואה הפרטית אל המערכת הציבורית, ובכך להוציא מעז מתוק. כך, למשל, בהחלטה להטיל היטל על כל הכנסה של נותן שירותים רפואיים מתיירות רפואית - היטל שאמור לשמש לתקצוב תוכנית לקיצור תורים במערכת הציבורית. הבעיה היא שהצעה זאת והצעות נוספות כדוגמתה לא יפתרו את בעיית התורים בבתי החולים.

נראה כי ההחלטות שהתקבלו בחוק ההסדרים מתמקדות בעיקר בהגבלת הרפואה הפרטית, מתוך מחשבה שמשם תבוא הישועה למערכת הרפואה הציבורית, בעוד שההפך הוא הנכון. מערכת הבריאות בישראל אינה ערוכה למציאות שבה נסגור את הברז לרפואה הפרטית. עצירת מגמת ההתחזקות של הרפואה הפרטית היא חשובה ומבורכת, אך על מקבלי ההחלטות להבין כי לצורך כך עליהם לחזק את מערכת הרפואה הציבורית.

צילום: ניר קידר

בתי החולים הפרטיים לא קמו כדי ליצור צורך, אלא לתת מענה על צורך קיים. הרפואה הפרטית בישראל גואה ופורחת מכיוון שלמערכת הציבורית לא היו הפתרונות והמענה הנדרשים כיום לציבור בישראל. חוסר במיטות אשפוז ובנגישות לשירותים רפואיים, תורים בלתי סבירים לניתוחים, תשתיות רעועות - אלה רק חלק מרשימה ארוכה של חוליים במערכת הבריאות הציבורית.

עשרות אחוזים מהניתוחים בישראל מתבצעים בבתי חולים פרטיים, בין אם במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים, בביטוחי בריאות פרטיים או במימון פרטי. ביום שבו בתי החולים הפרטיים יחליטו שלא משתלם להם מבחינה כלכלית להמשיך בפעילותם ולסגור את השאלטר, או לחלופין להשית את ההיטלים החדשים במסגרת חוק ההסדרים על המטופלים כדי לשמור על רווחיותם, הראשונים להיפגע יהיו החולים. כבר כיום החולים מכסים 7% מתקציב הקופות, באמצעות תשלומי היטלי השתתפות עצמית, שמביאים לכך שיותר מ-20% מהחולים במצב סוציו־אקונומי נמוך מוותרים על השירות הרפואי.

חוק ההסדרים בעצם יוצר מס חדש על החולים. אין כל הבטחה לאזרחים כי ההיטלים החדשים על מערכת הבריאות הפרטית, שיביאו לתוספת הכנסה של 40 מיליון שקל בשנה לקופת המדינה, יוחזרו כהשקעה במערכת הבריאות הציבורית, כפי שראוי היה, למשל, במימון תרופות לחולים, בהשקעה בבתי החולים ובקיצור משמעותי בתורים לניתוחים. במקום, אנו עלולים להיות עדים לעלייה במחירי שירותים רפואיים, שתפגע בחולים ובחלשים ותעמיק את הפערים בין עשירים לעניים.

הפתרונות המוצעים לא נותנים מענה אמיתי לגירעון העמוק של מערכת הבריאות הציבורית, ולא מעניקים אוויר לנשימה לבתי החולים ולקופות החולים, שחיים על זמן שאול. בידי משרד הבריאות יש את כל הכלים הנדרשים להגביל את היקף הרפואה הפרטית - רק הוא רשאי לאשר פתיחת חדרי ניתוח, הוספת מיטות אשפוז ורכש של ציוד הדמיה משוכלל.

על משרד הבריאות לשאול את עצמו אם הוא באמת רוצה לצמצם את היקף הרפואה הפרטית, או שזו משרתת אותו. מכל מקום, קביעת מסים והיטלים, שיושתו על החולים, אינם פתרון ראוי והם מגדילים את הפער בין רפואה לבריאים ורפואה לעניים, בייחוד לא בימים שבהם שר האוצר מצהיר על כוונותיו לבטל מסים.

הכותב הוא יו"ר האגודה 
לזכויות החולה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר