לקחי שריג: נדרש שינוי בחוק הצינון

נדרשת פעולה משולבת של עדכון חקיקת הצינון עם שינוי תפישה מהותי של המשפט המינהלי ■ הרציונלים של הצורך בטיפול בסוגיית "המעבר הבטוח" הם אותם רציונלים של מאבק בשחיתות הגלויה: החשש מפני קריסת האמון במערכות השלטון בהתקיים מראית עין של שחיתות, שעליה לא יכסה גם הרגולטור המוכשר ביותר

תהילה שוורץ-אלטשולר
תהילה שוורץ אלטשולר
תהילה שוורץ-אלטשולר
תהילה שוורץ אלטשולר

"המעבר הבטוח" של פרופ' עודד שריג מתפקיד הממונה על הביטוח לתפקיד בכיר בחברת הביטוח מגדל הוכיח שוב שעל אף המנגנונים הקבועים בחוק הצינון - איסור לעבוד אצל מפוקח למשך שנה ואיסור לא מוגבל לעסוק בנושאים קונקרטיים שבהם טיפל המפקח לשעבר - אפשר לראות בעשור וחצי האחרונים דילוג כמעט אוטומטי מכל תפקיד העוסק ברגולציה, בשוק ההון, בשוק התקשורת או בנכסי המדינה האחרים, לתפקידים בכירים במגזרים המפוקחים.

הסיבה לכך אינה עבירה על חוק הצינון, אלא חוסרים בחוק המיושן הזה. ראשית, נדרשת הארכת תקופת הצינון, גם במחיר של הארכת תקופת תשלומי ההסתגלות לפקידים בכירים. שנית, נדרשת שקיפות רבה יותר בוועדות החריגים לכללי הצינון ובהליכים הנוגעים אליהן. שלישית, אין בחוק איסור על עובד ציבור להתקשר כבר בתקופת כהונתו בשירות הציבורי עם מעסיק עתידי. מוזר ככל שזה נשמע, כדי לעתור לוועדת ההיתרים למען קיצור תקופת הצינון צריך לפרט בפני הוועדה מהו התפקיד שלצורך הכהונה בו מוגשת הבקשה - כלומר החוק מעודד את הרגולטור למצוא קודם תפקיד ורק לאחר מכן לפנות לוועדה.

החוק גם אוסר על קבלת טובת הנאה וחתימה על חוזה, אבל אינו אוסר על בדיקה או אפילו על סיכום בעל פה לגבי הצעת עבודה. עובד ציבור לשעבר גם אינו מנוע מלעבוד אצל עורך הדין של חברה שעליה פיקח או בחברת ייעוץ אסטרטגי או ייעוץ כלכלי המייעצת לאותה חברה. לכן, גם אם המפקח לשעבר אינו פונה אל מי שהיו הכפופים אליו, הוא עדיין יכול לצייד במידע את עובדי משרד עורכי הדין שבו הוא מועסק. החקיקה האמריקאית, למשל, אוסרת על כל אלה.

עם זאת, יש לזכור שדיני הצינון כלל אינם מתמודדים עם תופעת "הרגולטור השבוי", כלומר עם תופעת הציפייה הכללית לקבלת תפקיד במגזר העסקי והשפעתה על התנהגות רגולטור מכהן. ציפייה כללית כזאת, בהיעדר מצב קונקרטי של ניגוד עניינים, גם איננה מהווה עילה להעמדה לדין פלילי. הכלים הנדרשים לטיפול בה הם מתחום המשפט המינהלי.

כאן הבעיה: המשפט המינהלי הישראלי לא יודע להתמודד עם האתגרים של המדינה הרגולטורית. אמנם בתי משפט חזרו וקבעו כי איש הציבור הוא נאמן הציבור, אבל התעלמו כמעט לחלוטין מקיומם של מפקחים ומפוקחים ומכך ש"האינטרס הציבורי" מורכב משני סוגים: זה של הציבור הלא מאורגן וזה של המפוקחים. המשפט המינהלי מניח שבמערך היחסים בין הרשות לבין האזרח, הרשות היא הגורם בעל העוצמה והיא האוצרת בידה את המידע הרלוונטי, ולעומתה האזרח הקטן חסר יכולת השפעה וחווה מפגש חד־פעמי עם שלטון דורסני. לכן, כללי המשפט המינהלי באים כדי לרסן את כוחה של הרשות המינהלית.

אבל מערכת היחסים שבין רגולטור לבין מפוקח שונה בתכלית. היא מערכת יחסים מתמשכת, שבה המפוקח נהנה מעדיפות במידע, בכוח ובנגישות למקבלי החלטות מקצועיים ופוליטיים. היא מערכת יחסים שבה רגולטור שבוי לא נמצא במצב של ניגוד עניינים קונקרטי, אלא רק נוטה להעדיף את יציבות השחקנים בשוק על פני טובת הצרכן. החלת המשפט המינהלי ללא התחשבות בעוצמה ובריכוזיות של מגזרים מפוקחים, מביאה להגנת יתר על הגופים המפוקחים על חשבון האינטרס הציבורי הרחב.

עודד שריג איננו אהוד אולמרט. אבל בשנים הבאות נראה יותר שריג ופחות אולמרט. לכן נדרשת פעולה משולבת של עדכון חקיקת הצינון עם שינוי תפישה מהותי של המשפט המינהלי. הרציונלים של הצורך בטיפול בסוגיית "המעבר הבטוח" הם אותם רציונלים של מאבק בשחיתות הגלויה: החשש מפני קריסת האמון במערכות השלטון בהתקיים מראית עין של שחיתות, שעליה לא יכסה גם הרגולטור המוכשר ביותר.

הכותבת היא ראש פרויקט רפורמות במדיה וממשל פתוח במכון הישראלי לדמוקרטיה

צילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?