בנק ישראל טועה: מעמד הביניים חנוק

כמעט בכל תחום הוצאה שתבדקו תגלו דבר מדהים: עבור העשירונים 3–8 ("מעמד הביניים") - ההוצאות זינקו ■ אז מפליא אתכם שיצאנו ל"מחאת מעמד הביניים"?

אייל עופר
אייל עופר

קוראי TheMarker לא האמינו שזה קורה להם. לפני כמה ימים, לאחר קריאת מאמר שקבע נחרצות "זו לא רק תחושת בטן. כמעט בכל נושא מהותי לא ניתן כיום להניע בישראל מהלך גדול או רפורמה משמעותית", הם הלכו לישון בישראל והתעוררו למחרת במדינה שבה הכל נפלא ואין צורך ברפורמות. כותרות הבוקר בישרו: "רמת החיים בישראל לא הידרדרה כלל בעשור האחרון - גם בפילוח לפי הכנסה; להפך, הההכנסה דווקא השתפרה יחסית למדד המחירים".

ההפתעה הוכפלה כאשר התברר כי הרוח החיובית לא נשבה ממשרדי מינסטריון האמת של יאיר לפיד, אלא דווקא מבית מדרשה של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שבישרה: "פירות הצמיחה חילחלו גם למשקי הבית". האם יש לנגידה הוכחות שסותרות מה שמרגיש כמעט כל ישראלי בכיסו? כמובן. מחלקת המחקר של בנק ישראל טוענת: "ההכנסה נטו של כל החמישונים (באוכלוסייה) עלתה כמעט בשיעור זהה, ובכולם העלייה היא הרבה מעל מדד המחירים לצרכן".

אמנם, העלייה בהכנסה של השכבות הנמוכות נגרמה משום שבשכבות אלה התחילו לצאת לעבודה, כדי לעזור בפרנסת המשפחה. ההפתעה, אליבא דבנק ישראל, היא: "כלומר, גם השכר הממוצע של מעמד הביניים, ככל הנראה עלה בעשור האחרון".

זה כבר מוזר - מה זה "כלומר" ו"ככל הנראה"? האם בנק ישראל טוען כי אותם זוגות ממעמד הביניים, ששני בני הזוג עובדים - גם הם זכו איכשהו ב"תוספת הכנסה" מסתורית שאיפשרה להם להתמודד עם יוקר המחיה הגואה? חלקם הוסיפו רבע משרה פה, עבדו בלילות שם ו"התנדבו" לשעות נוספות בעבודה במקום להיות עם ילדיהם, אבל לטעון שמצב כל האוכלוסייה השתפר - דווקא בעשור שבו התברר כי תיאוריית ה"חלחול כלפי מטה" פשוט לא עובדת - זה כבר גובר בעלבון אינטלקטואלי.

הפגנה נגד יוקר המחיה בת"אצילום: דודו בכר

העושר הרי זורם בכיוון ההפוך - מידיהם של העובדים ומשפחותיהם אל כיסיהם של מעמד המחוברים. ומה לגבי תחושת אזרחי ישראל שהם חנוקים כלכלית, על כך כותבים בבנק: "החיים בישראל לא הידרדרו כמעט כלל בעשור האחרון". (אהבנו את ה"כמעט"). צריך להזכיר לפלוג שהיא חתומה על דו"ח ועדת טרכטנברג שהסביר בצורה מפורטת מדוע מעמד הביניים יצא לרחובות.

אין לנו תקציבי מחקר כמו לבנק ישראל, גוף ציבורי שתקציבו השנתי כמיליארד שקל - כ–550 שקל בשנה לכל משפחה ממוצעת בישראל - אז פשוט לקחנו נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. איך אומרים בטלוויזיה, "לא נגענו":

■ בין 2006 ל–2011 ההכנסה הממוצעת של משקי הבית בישראל עלתה ב–22.5%, אבל השכר הממוצע עלה בתקופה זו בערך ב–15%. ההוצאה למזון בעשירונים 7–8 עלתה בתקופה זו ב–27.4%.

■ בעשירון שני המצב גרוע יותר - ההוצאה למזון גדלה ב–31% בתוך חמש שנים.

■ ומה עם ההוצאה לדיור? בעשירון חמישי ההוצאה הזאת קפצה בכמעט 47%; בעשירון שמיני המצב אף גרוע יותר עם עלייה של כמעט 55%, ובעשירון שלישי קפצה ההוצאה הזו בכמעט 43%.

■ ההוצאות על מים עלו ב–50%, החשמל בתייקר ביותר מ–30%. ובריאות? משק בית בעשירון השמיני הוציא ב–2011 43% יותר מאשר רק חמש שנים קודם לכן.

כמעט בכל תחום הוצאה שתבדקו תגלו דבר מדהים: עבור העשירונים 3–8 ("מעמד הביניים") בתחום ההכרחים למחיה, דווקא ההוצאות הללו זינקו. אז מפליא אתכם שיצאנו ל"מחאת מעמד הביניים"?

הכותב הוא פעיל חברתי וממייסדי "ישראל יקרה לנו" להורדת יוקר המחיה. תוכלו לעקוב אחריו בחשבון הטוויטר שלו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"