המטרה העיקרית של תקציב 2015: צמיחה

נראה כי רוב מנועי הצמיחה המשקיים נמצאים בקיפאון או בנסיגה - והכרזה על אי העלאת מסים לא תספיק בשלב זה

רובי גינל
רובי גינל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובי גינל
רובי גינל

סימני ההאטה הכלכלית במשק הישראלי מחמירים. ברבעון השני של השנה חלה האטה משמעותית בקצב צמיחת התוצר, שצמח ב–1.7% בלבד. התוצר העסקי עלה במחצית הראשונה של 2014 בקצב שנתי של 1.9% בלבד, יצוא הסחורות והשירותים צמח בשיעור של פחות מ–1%, ההשקעה בנכסים קבועים ירדה ב–5.4% והצריכה הפרטית צמחה ב–2.1% בלבד, בהשוואה ל–4.4% במחצית הראשונה של 2013. נתונים אלה אינם משקללים את השפעת מבצע צוק איתן, שעלול לעלות בכ–0.5% צמיחה שנתית.

החרפת ההאטה הכלכלית עלולה להתבטא בעלייה בשיעורי האבטלה, ובינתיים שר האוצר הכריז כי אין בכוונתו להעלות מסים ב–2015, אך יש לזכור כי במישור הפיסקלי, מנועי הצמיחה המשקיים עדיין מושפעים מהעלאות המסים הטריות של יוני 2013 וינואר 2014. כך, העלאת שיעור המע"מ בנקודת אחוז, שהתקבלה באופן מוזר בניגוד לניסיונות הממשלתיים להפחתת יוקר המחיה, הביאה להתייקרות מיידית ורוחבית במחירים במשק והשפיעה ישירות על מנוע הצמיחה של הצריכה הפרטית.

במקביל, אושרו שורה של החלטות שהביאו להתייקרויות ופגיעה נוספת בהכנסה הפנויה של משקי הבית, בהן שינויים במס הקנייה ובמדרגות המס ושינוי נוסחת ייקור הארנונה ותעריפי החשמל. המגזר העסקי והיצוא, שסובלים מפגיעה כרונית בכושר התחרות בשל חוזקו של השקל, נאלצו גם הם לספוג העלאות מסים - מס החברות הועלה לשיעור של 26.5% ושיעור המס לחברות מייצאות (שעליו הוחלט במסגרת הרפורמה החדשה בחוק עידוד השקעות הון) עלה ב–3–4 נקודות אחוז. מנוע התעסוקה הפריפריאלי החזק של התיירות הנכנסת נפגע קשות בעקבות מבצע צוק איתן, וגם מנוע הצמיחה של ההשקעות בבנייה נפגע בשל ההכרזה על תוכנית מע"מ אפס והירידה החדה בביקושים שבאה בעקבותיה.

כך, עם הכניסה לרבעון האחרון של השנה, נראה כי רוב מנועי הצמיחה המשקיים נמצאים בקיפאון או בנסיגה. הכרזה על אי העלאת מסים לא תספיק בשלב זה. למרות האתגרים הפיסקליים המורכבים, על ממשלת ישראל לקבל כבר כעת החלטה שלפיה המטרה העיקרית של תקציב 2015 היא צמיחה.

החלטה זו צריכה להיות מלווה בהנחיה ברורה לשינוי סדרי עדיפויות תקציביים ושימוש בכלי תקציב ומיסוי לטובת שיפור הפעילות המשקית וחיזוק מנועי הצמיחה - הגדלת השקעות הון ומו"פ, חיזוק וגיוון היצוא, עידוד יזמות ועסקים קטנים, התאמות בהכשרות עובדים, הקלות רגולטוריות מיידיות והפחתת עלויות בסביבה העסקית והפרטית.

החלטה כזו יכולה לסייע כבר כעת בשיפור מצב הרוח המשקי הירוד.

הכותב מנהל חברה לייעוץ כלכלי, לשעבר סמנכ"ל לכלכלה ולרגולציה בהתאחדות התעשיינים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי