ליברמן, הכלכלה היא בסיס לדו־קיום

שר החוץ מאיים בחרמות - ופוגע בחברה

שאקר אבו עאמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאקר אבו עאמר

קריאתו לפני שלושה שבועות של השר החוץ, אביגדור ליברמן, להחרים את העסקים הערביים בארץ בעקבות השביתה של ערביי ישראל, מכילה בתוכה הרבה מן הנסתר ומעט מן האמת. שר החוץ אינו חסיד אומות עולם ביחסו אל הערבים בכלל וערביי הפנים בפרט. אמירותיו של ליברמן לאורך הקריירה הפוליטית שלו רק מחזקות ומבססות את דעתו על היחס כלפי האזרחים הערבים. אירועי הימים האחרונים, בעקבות המבצע הצבאי, הכינו היטב את הפלטפורמה המדינית בשביל כבוד השר להחריף עוד יותר את יחסו וגישתו כלפי כל אחד ואחת שדעתם מנוגדת לדעת הרוב במדינת ישראל.

לפיכך, השר ליברמן, הרשה לי להעלות כמה נקודות הנוגעות לכלכלה הערבית בישראל. ראשית, לפי BDI, העוסקת במידע העסקי, 7% מהעסקים בישראל הם בבעלות ערבית. כלומר, 17,500 בתי עסק מופעלים ומנוהלים על ידי ערבים. התרומה שלהם נאמדת בעשרות מיליוני דולרים בשנה.

ליברמן

כמשתמע מכך, תרומתה של האוכלוסייה הערבית לכלכלה היא אחת הנדבכים המהותיים ביותר השומרים על קשר כלשהו בין החברה היהודית והערבית. הקשר הכלכלי תורם להידוק היחסים בין הערבים והיהודים בארץ, והיחלשותו או היעדרו לפי בקשת השר, תביא להתמוטטות מוחלטת ביחסים המורכבים בין האוכלוסיות. שנית, המדיניות בה נוקט שר החוץ מזיקה מבחינת חישובי עלות־תועלת בראש ובראשונה לכלכלה הישראלית. עשרות מיליוני הדולרים המוזרמים לכלכלה הישראלית בכל שנה מחזקים קודם את הכלכלה הערבית בארץ, אבל גם את הכלכלה היהודית.

האוכלוסייה הערבית היא גם אוכלוסייה צרכנית, וחברות רבות זיהו את הפוטנציאל הטמון בה. עד לא מזמן, פרסומות שפנו לקהל הרחב כללו תוכן בעברית בלבד. כיום, אפשר לראות במיוחד באתרי האינטרנט שלל פרסומות של חברות עסקיות גדולות, כמו טרה ותנובה, הפונה לקהל הערבי בשפת אמם. נקודה נוספת שראויה להתייחסות היא הפוטנציאל העצום הטמון בהקמת מרכזי תעסוקה בכפרים ובערים ערביות. ניצני מרכזים כאלה נראים כיום בכפר ירכא, טירה כפר קאסם ועוד.

הנקודות שהעליתי הן דברים משמחים ומעודדים - שמראים שאפשר אחרת. אפשר בעזרת מונחים ריאליסטיים ותרבות כלכלית יעילה לבנות מציאות ראויה למחיה. שגרה יומיומית הרוויה בתכנים פוליטיים מפצלים ומפלגים אינה מועילה לאף אחד מהצדדים. קיומה של כלכלה מקומית המעצימה את כלל אזרחי המדינה נותנת את האפשרות לבחור במציאות אחרת. כמו כן, פיתוח מישור האישי המעצים ומכשיר אקדמאים ערבים להשתלבות מוגברת בשוק התעסוקה הישראלי ימוטט סופית את תקרת הזכוכית האיתנה. זו אמנם נסדקה בשנים האחרונות, עקב קיומה של ההעדפה המתקנת, אך הדרך להשגת המציאות הרצויה עודנה ארוכה ודורשת מלאכה רבה.

צילום: דרימסטיים

לבסוף אדון ליברמן, בשוך הקרבות, שתי האוכלוסיות, הן הערבית והן היהודית יחזרו להתגורר זו בתוך זו, זו ליד זו. הגישה בה כבודך נוקט רומסת את מעט הדו־קיום שכביכול נוצר במקומות שונים בארץ. על כן, אני חושב שאמירות מסגנונך האישי רק מלבות את אש השנאה ומעמיקות את השסעים והפערים המצויים. לפיכך, תן לגורמים אחרים לאחות את הקרעים בחברה. תן למודלים כלכליים להצליח במקומות שבהם הפוליטיקה נכשל. נימת השנאה והתיעוב אינה יכולה להתקיים עוד, והפצצה המתקתקת שאתה ודומיך דואגים לשמנה ולטעונה בכל עת עוד תתפוצץ לכולנו בפרצוף. המצב הנוכחי מהווה עבור כולנו כמבחן קיומי ואמיתי: או שאנו ממשיכים בכיווני השנאה וההחרמה או שנתחיל לבנות מציאות אחרת, המבוססת על עקרונות כלכליים.

הכותב הוא סטודנט למינהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה