המדינה חייבת למגן את הבדואים, ומיד

מיגון של אזרחים איננו ולא צריך להיות סוגיה פוליטית

עטיה אל־עסאם וחיה נח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עטיה אל־עסאם וחיה נח

טענתה המרכזית של מירב ארלוזורוב לגבי מצוקתם של הבדואים בישראל בעתות לחימה, היא שהקפאתה של תוכנית פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב היא שהובילה להיעדר המיגון של הכפרים הבדואים המוכרים והבלתי מוכרים בנגב.

מיגון של אזרחים באמצעות הקמת מקלטים ומרחבים מוגנים, התקנת מערכות אזעקה והפעלת מערכת כיפת ברזל בעת ירי לעברם, אינם ולא צריכים להיות סוגיה פוליטית. מאבקם של הבדואים על קרקעותיהם נמשך עוד מימי קום המדינה ועבר תמורות רבות לאורך השנים, כך שתליית האשמה בפגיעה הקשה שספגה הקהילה הבדואית בנגב במהלך מבצע צוק איתן בהתנגדות לתוכנית - תמוהה.

צוק איתן

ההתייחסות לתוכנית שבבסיסה הרס מאסיבי של כפרים בלתי מוכרים, חלקם ניצבים במקומם עוד קודם להקמת המדינה ואחרים שהועברו על ידי המדינה אל מיקומם הנוכחי, הרחבת העיירות הבדואיות מוכות האבטלה וחסרות השירותים והתשתיות, וכל זאת בלא דיון עם הקהילה כפתרון מוצלח למיגון האוכלוסייה, היא התייחסות צינית ומנותקת מהמציאות. גם אם התוכנית היתה עוברת, הרי שמסגרת הזמן לביצועה רחבה מאוד, והשלמתה היתה לוקחת כמה שנים, כך שלא היה באפשרותה להוליד בפועל מיגון לכל תושבי הכפרים הבלתי מוכרים עד לתחילת המבצע.

יתרה מכך, בעוד המאמר מתייחס לשבע העיירות הבדואיות שהוקמו על ידי המדינה ומציג שיעורי מיגון יפים בשלוש מהן, הוא מתעלם מ-11 כפרים בדואים שהוכרו על ידי המדינה בעשור האחרון ולא זכו למיגון. בין הכפרים המוכרים החדשים יש כאלה שמוכרים זה עשר שנים ואין בהם מיגון מספק ולו ל-1% מתושביהם. מכאן, שגם הכרה של המדינה ביישובים לא מעניקה פתרון מיגוני בעת לחימה בדרום. לא בכדי, העתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח למיגון מיידי עסקה גם בכפרים המוכרים, לצד הכפרים הבלתי מוכרים.

הפקרת הקהילה הבדואית בנגב לאיום הטילים הוזכרה פעמים רבות על ידי חברי הקהילה וארגונים שונים במהלך מבצעים קודמים, אך זכתה לחשיפה הפעם בשל פציעתן הקשה של הבנות מראם ואסיל אל־וכילי בכפר אל־מקימן ומותו של עודה אל־ווג' מפגיעת טיל בביתו, שגרמה לפציעתם של ארבעה מבני משפחתו בכפר ג'ראבה, בהם גם תינוקת. לאור הכרעת בג"ץ בעתירה למיגון הכפרים, שלפיה אין בכוונתו להתערב בשיקולי המיגון של המדינה, וההנחה של השופטים כי מערכת כיפת ברזל מופעלת "על סמך שיקולים ענייניים", ברור כי ההפקרה הזו תימשך.

כפר בדואי שנפגע במהלך "צוק איתן"

הניסיונות של גורמים שונים להצדיק את היעדר המיגון של הבדואים - בין אם באמצעות הקפאת תוכנית פראוור או הטענה שמדובר בפזורה ולא בכפרים - אינם משכנעים, ויתרה מכך, אינם מסירים את האחריות מהמדינה.

למדינת ישראל אחריות מלאה כלפי אזרחיה הבדואים, ממש כמו כלפי אזרחיה היהודים. כפרים בדואים שלמים בנגב שאינם ממוגנים, צריכים לקבל פתרון מיידי מטעם המדינה, כדי למנוע מבעוד מועד את האסון הבא.

אל־עסאם הוא ראש המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים; נח היא מנכ"לית פורום דו־קיום בנגב לשוויון אזרחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו