סגירת המרכולים בשבת |

גדעון סער נגד העובדים החלשים

התושבים משלמי הארנונה יטריחו עצמם לתחנות הדלק בעבור שקית חלב או חפיסת סיגריות ■ העובדים שקופים בעיני השר ובעיני הלקוחות המתעלמים מתנאי העסקתם, ובמיוחד בעיני מעסיקיהם - האשמים העיקריים במוניטין השלילי שיצא לעבודה בענפי השירותים

חדוה ישכר
חדוה ישכר
חדוה ישכר
חדוה ישכר

שר הפנים, גדעון סער, אמנם בחר לצטט מכתבי חיים נחמן ביאליק בפתח ההודעה על החלטתו שלא לאשר את חוק העזר שהתקבל בעיריית תל אביב בדבר הפעלת מרכולים ופיצוציות בשבת, אך הוא לא הצליח לשכנע כי הוא פועל למען "צלם אנוש בעולם" ולא למען "צלם אלוהים", כדברי המשורר.

החלטתו של סער ממחישה היטב חלק מן הפרדוקסים שהמציאות הישראלית מזמנת לנו בשפע. שר פנים חילוני (עד שיצהיר אחרת), חבר בכיר במפלגה ליברלית־שמרנית הדוגלת בשוק חופשי ובהשתלבות בכלכלה הקפיטליסטית הגלובלית, תוך התערבות ממשלתית מזערית, סוגר עסקים בעיקר מטעמי דת. עם זאת, שמירת השבת תיעצר, לפי החלטתו, בגבולות המתחמים התיירותיים בעיר ובחנויות הנוחות שבתחנות הדלק. התיירים ייהנו ממנעמי "העיר ללא הפסקה", ואילו התושבים משלמי הארנונה יטריחו את עצמם למתחמי התיירות או לתחנות הדלק בעבור סיגריות או שקית חלב.

מרכול פתוח בתל אביב

על חלק מהטיעונים בעד השבתת עסקים בשבת יחתמו גם פעילים למען זכויות עובדים ומתנגדי הגלובליזציה. ואולם טיעונים ביקורתיים, צודקים ככל שיהיו, עדיין לא מספקים תעסוקה לעובדים ועובדות חסרי מיומנויות מקצועיות, ולרבים מהעובדים במרכולים ובפיצוציות אין הצעות עבודה טובות יותר. ראו ערך: אבטלת צעירים באירופה.

קשה להבין את ההיגיון המיניסטריאלי המבחין בין עובדים בשכר מינימום, או פחות ממנו, בבתי הקפה ובמסעדות, בתחנות הדלק ובשירותים אחרים שפועלים שבעה ימים בשבוע, לבין העובדים והעובדות במרכולים העירוניים. מרביתם הם ערבים, יוצאי אתיופיה וסטודנטים העובדים בסופי השבוע מכיוון שאפשרויות התעסוקה שלהם מוגבלות או חלקיות. האם משרד הפנים יפצה אותם על אובדן מקום עבודתם? האם צמצום אפשרויות התעסוקה רק לימי חול יתמרץ את רשויות האכיפה לפעול נגד אותם מעסיקים בענפי השירותים שיצא להם שם של מנצלים ועושקים סדרתיים?

בשוק עבודה בלתי יצרני זה עשרות שנים ענף השירותים מספק מקומות עבודה שנסגרים בענפים אחרים. התפתחותו תלויה בזמינות השירותים המוצעים על ידיו. חרף ההבנה הזאת, אובדן מקומות עבודה במרכול או בחברת ניקיון אינו נתפש כטרגדיה לעובדים. מה כבר הם מפסידים, עבודה קשה בשכר רעב בזמן שאנחנו משתזפים בים? נעשה להם טובה ונסגור את העסק. העובדים שקופים בעיני השר המבטל את עבודתם באבחת חתימה ובעיני הלקוחות המתעלמים מתנאי העסקתם, ובמיוחד בעיני מעסיקיהם - האשמים העיקריים במוניטין השלילי שיצא לעבודה בענפי השירותים.

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

עדיין איננו מתייחסים לתעסוקה בענפי השירותים כאל עבודה ממשית שמצפים ממנה לפרנס עובדים ועובדות בכבוד. עובדה: לא משרד הכלכלה, הממונה על תחומי התעשייה, המסחר והתעסוקה, מטפל בסוגיית המרכולים העירוניים הפתוחים בשבת, אלא שר הפנים - המשתמש בסמכותו כדי להבהיר לנו שתל אביב תהיה יותר יהודית ופחות דמוקרטית.

טוב שהמחלוקת על פתיחת עסקים בשבת מעוררת את הדיון הנחוץ תמיד על זכויות עובדים ועובדות. חבל שהוא יסתיים בסגירת מקומות עבודה ולא יביא לשינוי ממשי באכיפת זכויות עובדים. העלאה משמעותית של שכר המינימום, גמול על עבודה בשעות נוספות ובימי המנוחה הרשמיים, הקפדה על תשלום זכויות סוציאליות ומתן ימי חופשה חלופיים יצמצמו מאליהם את מספר העסקים הפתוחים מסביב לשעון שבעה ימים בשבוע, וימנעו קבלת החלטות כלכליות ואחרות בדרך המאוסה של כפייה דתית.

הכותבת היא פעילה בעמותת קו לעובד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"