מרכולים בשבת? קודם כל 
שעיריית תל אביב תעשה שיעורי בית

נראה שהסטטוס־קוו שהעירייה מנסה להגן עליו אינו האיזון העדין בין דתיים לחילונים, אלא יכולתה לכופף את החוקים לפי ראות עיניה

קרני בן יהודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרני בן יהודה

בין האיומים הביטחוניים לחששות ממשבר כלכלי, יש כאלה שרוצים להאמין באגדה אורבנית על אי של נורמליות, או אפילו נורמטיביות, שנקרא תל אביב. והנה נפל דבר: בתל אביב, העיר העברית המודרנית הראשונה, המזוהה עם חילוניות וחיי בליינות נטולי דאגות, נאסר לפתוח מרכולים בשבת.

אל תטעו במאבק שמנהל ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי - זהו אינו מאבק על הסטטוס־קוו בחיי עיר חילונית נורמטיבית (גם בערים גדולות באירופה חנויות מזון וסופרמרקטים סגורים ביום המנוחה השבועי). זוהי גם אינה תמיכה בסגנון החיים של צעירים שאין להם דקה לנשום (מישהו אמר דיור בר־השגה?). זוהי ההתעקשות של חולדאי להמשיך ולנהל את העיר תוך זלזול בשלטון החוק, ותמיכה בשלטון ההון.

המרכולים בתל אביב פתוחים בשבת שנים רבות, בניגוד לחוק, משום שהעירייה בחרה במודע שלא לאכוף את חוק העזר. אותה עירייה שתגרור לך את הרכב בתוך חמש דקות, החליטה שהדרך לאכוף את האיסור על פתיחת מרכולים בשבת היא לקנוס את בעל המכולת שפתח בשבת בכמה מאות שקלים - סכום שירתיע את בעלי המכולות הקטנות, אבל יהיה בטל בשישים עבור הרשתות הגדולות.

רון חולדאיצילום: מוטי מילרוד

ב–2007 התאגדו בעלי המכולות הפרטיות ופנו לבית המשפט העליון בעניין האכיפה הסלקטיבית שפוגעת קשות בפרנסתם וביכולת התחרות שלהם מול הרשתות. כתוצאה מבג"ץ זה, העירייה נדרשה לנסח חוק עזר עירוני חדש. ומה עשתה העירייה? ניסחה חוק המגדיר את המכולות שפתוחות בשבת, כלומר אלה שנהנו מהאכיפה הסלקטיבית כמותרות לפתיחה בשבת, ואף הגדילה ומינתה את ראש העיר כאלוהי חנויות הנוחות - המורשה לאשר פתיחה בלתי מוגבלת של מכולות בשבת לפי ראות עיניו.

הנוסח של חוק העזר החדש שם ללעג את החלטת בג"ץ. הוא משמר את הפגיעה בבעלי המכולות הקטנות ומכשיר התנהלות בלתי חוקית מתמשכת, שתפעל רק לטובת הרשתות הגדולות - בלא כל הצדקה משפטית, פרט ל"כבר התרגלנו".

נראה שהסטטוס־קוו שהעירייה מנסה להגן עליו אינו האיזון העדין בין דתיים לחילונים, אלא יכולתה לכופף את החוקים לפי ראות עיניה. אם במתן היתרים סלקטיביים להפגנות לפי מצב רוחו של ראש העיר, אם בהפעלת ה"סיירת הירוקה" - כוח שיטור עירוני שעושה לילות כימים בהרחקתם של מחוסרי בית מהשמיכות שלהם - אם בלקיחת שטחים בייעוד ציבורי מהתושבים והגשתם על מגש כסף לטייקונים ולעסקנים, כמו עסקת חילופי השטחים בדולפינריום, שבה היזם יקבל במתנה זכויות בנייה בשווי מופרך של 6 מיליארד שקל ברחוב הירקון ופטור מפליג ממס, תמורת שטח ששווי הזכויות בו הוא 6 מיליון שקל בלבד.

בעניין הבנייה בטיילת הוגשה נגד עיריית תל אביב עתירה מינהלית. גם כאן ניסתה העירייה לייצר סטטוס־קוו: לבנות טיילת בטון חדשה ולהרחיב את המסעדות בחוף - על חשבון החול - ולקוות שהתושבים פשוט יתרגלו. רק שכל תוספת הבנייה אינה חוקית לכאורה, כי אישור הבנייה שניתן לעירייה תקף רק לשיפוץ הטיילת הקיימת, וממש לא מאשר בנייה חדשה. כן, זו אותה העירייה שתגלה בתוך יומיים שהרחבתם את המרפסת ובתוך שלושה ימים תוציא לכם צו הריסה.

העירייה מתכוונת לפנות לבית המשפט העליון כדי להפוך את ההחלטה האחרונה שר הפנים. כולי תקווה שבג"ץ ישלח את העירייה לעשות קצת שיעורי בית - לנסח חוק עזר שרואה את הצרכים האמיתיים של כלל התושבים, בעלי מכולות קטנות, דתיים וחילונים. אם תל אביב באמת חשובה לנו, חייבים לשים גבול לבריונות העירייה, גם אם המחיר הוא לבקש סוכר מהשכן בשבת בבוקר במקום לרוץ למכולת.

הכותבת היא פעילה פוליטית במאבקים עירוניים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"