הליכוד נטש את מורשת ז'בוטינסקי

הליכוד הפך למפלגת ימין קיצוני, שלא בוחלת באמצעים כדי ליצור העדפה של אוכלוסייה אחת על פני רעותה

עיסאוי פריג'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיסאוי פריג'

זאב ז'בוטינסקי, אבי התנועה הרוויזיוניסטית, ביקש להנחיל אמת מידה ראויה להתנהלות המדינה כלפי אזרחיה. באופטימיות גדולה (אולי מדי, ביחס למציאות של היום), קבע ז'בוטינסקי חמישה צרכים שעל המדינה לספק לאזרחיה באופן שוויוני וללא תשלום - חמשת המ"מים: מזון, מלבוש, מעון, מרפא, מורה.

מאז ימיו של ז'בוטינסקי ניכר כי התקווה נגוזה, והליכוד של היום, על שותפיו הקואליציוניים, זנח את חמשת המ"מים של אביו האידיאולוגי, תוך שהוא הולך והופך ממפלגת ימין למפלגת ימין קיצוני, שלא בוחלת באמצעים כדי ליצור העדפה של אוכלוסייה אחת על פני רעותה.

עבור אותו ימין קיצוני שהולך ותופס חלק מרכזי יותר בשורות הקואליציה, הפך השירות בצה"ל לכלי המסייע ביצירת הבחנה פסולה בין אוכלוסיות שונות. כלי זמין ופשוט עבור הפוליטיקאים הישראלים לדחוק הצידה את הערבים והחרדים ולהסית אוכלוסייה באוכלוסייה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

נראה כי כל אימת ששר כזה או אחר רוצה לצבור כמה נקודות זכות פופוליסטיות, ישר מועלית הדרישה לשירות צבאי כתנאי לקבלת זכות כזו או אחרת.

האחרון לעשות זאת היה שר האוצר, יאיר לפיד, ביחס לתוכניתו למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, אבל קדמו לו רבים וטובים נוספים, חלקם בונים את כוחם באמירות פופוליסטיות - נגד ערבים במקרה של שר החוץ אביגדור ליברמן, או נגד חרדים במקרה של לפיד.

חמשת המ"מים הם הבסיס לקיומו של אדם, הבסיס לשמירה על צלם אנוש. אסור שישמשו תחמושת פוליטית נגד מגזר זה או אחר. עליהם להיות המובן מאליו, המינימום המגיע לכל אזרח באשר הוא אזרח.

חיילים משוחררים נהנים משלל הטבות דוגמת מענקים, הפניה לעבודות מועדפות, סיוע בלימודים אקדמיים ועוד. המדינה יכולה לתת הטבות לקבוצה מסוימת והיא עושה זאת, אך היא אינה יכולה להחריג קבוצה אחרת מהחלטה הנוגעת לצורכי הקיום הבסיסיים של כל אזרח, כמו דיור. יתרה מכך, חיזוק החברה הערבית והחרדית הוא אינטרס ישראלי, שכן מדובר באוכלוסיות שמיצוי הפוטנציאל הכלכלי שלהן חיוני לביסוס וחיזוק הצמיחה של המשק הישראלי בכללותו.

לכן, צריך להפסיק להשתמש בשירות הצבאי כבתירוץ משומש להעמקת אפלייתן של אוכלוסיות מופלות בין כה וכה. צריך לשנות את התפישה הזו ולתת לצעירים הערבים תחושת שייכות. למרבה הצער, ממשלת ישראל עושה את מרב המאמצים כדי לנתקם מהמדינה. שר החוץ מבקש להעבירם לריבונות פלסטינית, שר האוצר מבקש למנוע מהם דיור בר־השגה והקואליציה מעבירה חוקי משילות המבקשים לצמצם את כוחם הפוליטי.

לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ללפיד ולליברמן יש עוד הרבה מה ללמוד מז'בוטינסקי, שכתב ("מה רוצים הציונים הרוויזיוניסטים", עמ' 298): "גם לאחר יצירת הרוב העברי, יישאר תמיד בארץ ציבור ערבי גדול. ואם לחלק הזה של תושבי הארץ יבואו בזמן מן הזמנים ימים רעים, אז כל הארץ תישא בעול הסבל.

מצבם האיתן של הערבים במובן הפוליטי, הכלכלי והתרבותי, יישאר, לפיכך, לנצח נצחים התנאי העיקרי למצבה הבריא והאיתן של ארץ ישראל כולה".

הכותב הוא ח"כ מסיעת מרצ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט