מונופול הגז |

כמה מרוויחה דלק ממכירת הגז

המאגרים הם הזדמנות פז לפתח תעשייה מקומית שתניע את גלגלי המשק ותספק פרנסה לאלפי משפחות ■ ספקי הגז צריכים להרוויח כמובן, אבל לפי הנתונים שלהם עצמם, גם אם ירוויחו מעט פחות עדיין ירוויחו יפה מאוד

אבישי ברוורמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבישי ברוורמן

כל מי שעדיין מתלבט בשאלה אם ראוי להטיל פיקוח על מחיר הגז הטבעי חייב לשאול את עצמו שאלה אחת: האם רווח של 300% הוא רווח סביר או רנטה מונופוליסטית?

מנכ"ל אבנר חיפושי נפט, גדעון תדמור, נשאל בישיבת ועדת הכלכלה לפני שבוע שאלה פשוטה: מהי עלות ההפקה של הגז? תדמור התחמק מתשובה ישירה וטען כי כל המידע מצוי וגלוי בדו"חות החברה. בדקנו ומצאנו שבדו"חות דלק קידוחים אכן קיימת טבלה המפרטת את ההכנסות, העלויות, החזרי ההון, התמלוגים, תשלומי המס ושורת הרווח. מצאנו שם תשובה גם לשאלת מחיר ההפקה: 1.14 דולרים ליחידת אנרגיה בממוצע ב–2014–2019 (כולל החזר השקעה). על פי טבלה אחרת, הגז נמכר במחיר ממוצע של 5.45 דולרים ליחידת אנרגיה. יוצא כי על פי נתוני החברה עצמה, מדובר במחיר מכירה הגבוה פי ארבעה מעלות ההפקה.

עוד עולה מדו"ח החברה כי ב–2014, השנה שבה השותפות צפויה להחזיר את הוצאות ההון הגבוהות ביותר (כ–82 מיליון דולר), היא עדיין צפויה להגיע לרווח נאה של 101 מיליון דולר לפני מס, מתוך מחזור של 241 מיליון דולר. כבר ב–2016 הרווח יוכפל ל–225 מיליון דולר מתוך מחזור של כ–332 מיליון דולר, והתחזית ל–20 השנים הבאות מדברת על עלייה מתמדת ברווח.

אסדת קידוח תמר. סגן הרמטכ"ל דאז נווה: נכנסים לפרויקט ברגל שמאלצילום: אלבטרוס

נבהיר כי אנו שמחים מאוד על מאגרי הגז שנמצאו ועל כך שזהו ענף רווחי. אני באופן אישי מלא הערכה לדלק ולנובל על ההשקעה, העבודה, היזמות והתוצאות. זכותם לקבל תמורה מלאה על מאמציהם ועל הסיכונים הכרוכים בתעשיית חיפושי הנפט. אני שמח פחות על ניסיונו של מונופול לנכס לעצמו משאבי טבע לאומיים ולדרוש בעבור ניצול משאביו של הציבור מחיר מופקע מאותו ציבור עצמו.

יש לזכור כי המאגרים הם גם הזדמנות פז לפתח תעשייה מקומית שתניע את גלגלי המשק ותספק פרנסה לאלפי משפחות. ספקי הגז צריכים להרוויח כמובן, אבל לפי הנתונים שלהם עצמם, גם אם ירוויחו מעט פחות עדיין ירוויחו יפה מאוד, מה גם ש–40% מהייצור מיועדים בכלל ליצוא. לפי נתוני רשות החשמל, דולר אחד במחיר הגז ליחידת אנרגיה שקול לעלויות של מיליארד שקל למשק בשנה רק בתחום החשמל. המשמעות היא השפעה דרמטית על חשבון החשמל של כל אזרח.

יש טענה כי גם במחיר של 5.45 דולרים ליחידת אנרגיה, הגז בישראל זול מבמדינות אחרות. זה נכון לגבי אירופה, אבל מרבית הגז שם מיובא ממקורות חיצוניים. בארה"ב, לעומת זאת, המחיר הממוצע ליחידת אנרגיה היה 3.70 דולרים ב–2013. אבל הדוגמה הרלוונטית היא דווקא מצרים, שבה המחיר שמשלמת הממשלה לספקי הגז הוא 2.6 דולרים ליחידת אנרגיה. הנטייה כיום במצרים היא להעלות את המחיר ל–3.5 דולרים עקב לחץ הספקים - ועדיין זה מחיר נמוך בהרבה מבישראל. במה שונה הגז המצרי מהגז הישראלי? בעובדה הפשוטה שבמצרים פועלים כמה ספקים משמעותיים.

הממונה על ההגבלים העסקיים ביקש לתת הזדמנות למכירת המאגרים תנין וכריש. המשמעות היא המתנה של לפחות שנה וחצי עד שיתבהר אם הניסיון ליצור תחרות יצלח, ואם תהיה לו השפעה על מחירי הגז. בינתיים הממשלה יכולה לעשות המון, למשל להטיל פיקוח לתקופת ביניים, או להודיע שאם עד תאריך מסוים לא תתפתח תחרות – יוטל פיקוח. אני מצפה מראש הממשלה לתמוך בצעד כזה, הרי הוא נוהג להצהיר מעל כל במה על התנגדותו למונופולים ועל תמיכתו הבלתי מתפשרת בתחרות במשק.

נכון לעכשיו, הגז הישראלי מופק בידי ספק מונופוליסטי שמוכר לצרכנים נטולי יכולת מיקוח. מונופולים קיימים גם במשטרים קפיטליסטיים נאורים, אבל פועלים תחת פיקוח אפקטיבי וממשי על המחירים. האם לא הגיעה העת שגם אנחנו ננהג על פי חוקי הכלכלה ונגן על הציבור?

הכותב הוא חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, 
יו"ר ועדת הכלכלה ולשעבר כלכלן בכיר בבנק העולמי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"