להבדיל בין צורכי ביטחון לצורכי הביטחוניסטים

בעיות הביטחון של ישראל הופכות בעבור הביטחוניסטים לאמצעי להשגת רווחים כספיים, כי אין כמו רמטכ"ל במיל' כדי להסביר לאזרחים מדוע נפט ישמור על חוסנה של המדינה והגז הוא שייתן מענה ל"נפט הערבי"

עיסאוי פריג'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיסאוי פריג'

כ–5 מיליארד שקל בשנה, כ–10% מסך תקציב הביטחון, מוצאים מדי שנה על גמלאות לעובדי מערכת הביטחון - סכום אדיר שנובע לא רק ממספר הגמלאים, כי אם גם מתנאי הפרישה יוצאי הדופן שמספקת מערכת הביטחון על שלל ארגוניה.

הפנסיה היא רק סימפטום לעובדה שהחברה הישראלית נשלטת הלכה למעשה על ידי השיח הביטחוני. הביטחון נהפך עם השנים לכלי לשימור כוחם הפוליטי והכלכלי של "הביטחוניסטים", קבוצה מצומצמת של בכירים בהווה ובעבר במערכות הביטחון. שימור השיח הביטחוני מאפשר לאותה קבוצה למקסם את השפעתה על הציבוריות הישראלית, ובמקביל גם את יכולת ההשתכרות שלה מאותו שיח - הן ישירות באמצעות הפנסיות המורחבות והן בעקיפין, בגופי השלטון השונים ובגופים הכלכליים שמעוניינים גם הם למעט מאותה "הילה ביטחונית".

אין כמו סיבות ביטחוניות כדי לתת לגיטימציה ותקציבים לכל אינטרס. כל פרויקט מסחרי מבקש תמיד להקיף עצמו באנשי ביטחון שייתנו לו את אותה הילה קסומה ויסבירו למה דווקא הוא חשוב לביטחונה של ישראל. כך נהפכו רבי אלופים ואלופים במיל' ליושבי ראש של חברות נפט מצליחות יותר ופחות, רק כדי לשווק אותן כפתרון לבעיותיה הביטחוניות של ישראל. ביטחוניסטים אחרים נהנים גם הם מההילה הביטחונית הישראלית, ומשווקים עצמם בעולם כמומחי ביטחון לכל המרבה במחיר.

נוצר מצב שהשיח הביטחוני משרת את יוצאי מערכת הביטחון, לא רק בתקופת שירותם הצבאי והביטחוני, אלא גם ולעתים ביתר שאת לאחריה. בעיות הביטחון של ישראל הופכות בעבורם לאמצעי להשגת רווחים כספיים, כי אין כמו רמטכ"ל במיל' כדי להסביר לאזרחים מדוע נפט ישמור על חוסנה של המדינה והגז הוא שייתן מענה ל"נפט הערבי".

בינתיים, נשארים מאחור אזרחי ישראל, נטולי הדרגות והסכין בין השיניים. הם צריכים לקום כל בוקר ולהודות לאליטה הביטחונית על שהיא שומרת עליהם, להקצות עוד ועוד תקציב למערכת הביטחון, לעובדיה ולגמלאיה, ולהסתכל בהערצה על הקצינים הבכירים במיל' שמשווקים את תוצרתם המסחרית ככורח ביטחוני.

גבי אשכנזי מסייר באסדת קידוח מול חופי אשדוד, ביולי

הגיע הזמן "לאזרח" את השיח הישראלי. נכון, יש איומים ביטחוניים וצריך לתת להם מענה, אבל אסור להמשיך לאפשר לקבוצה קטנה של אנשים להשתמש בביטחון כקרדום לחפור בו בדרך לעוד השפעה ועוד כסף. הגיע הזמן שנדע להבדיל בין צורכי הביטחון לצורכי הביטחוניסטים, ולהבין כי גם קצינים בכירים חוטאים לעתים בקידום תועלתם האישית, ועושים זאת בסיוע מעמדם וסמכותם הביטחונית.

האינטרסים של מרבית אזרחי ישראל שונים מאלה של הביטחוניסטים. רובנו רוצים יותר רווחה ופחות יוקר מחיה, והדרך המרכזית לעשות זאת היא באמצעות הפחתת תקציב הביטחון על חלקיו השונים. ניתן יהיה לעשות זאת רק אם נבין כי השיח הביטחוני לא יהיה שמור רק לביטחוניסטים, ולא נפחד לנסות ולנפץ את אותן פרות ביטחוניות קדושות ששימורן הוא שימור כוחה של קבוצה קטנה מאוד באוכלוסייה.

הכותב הוא חבר כנסת מסיעת מרצ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט