ההתחזקות הכלכלית של הערבים מושכת אש

היהודים בישראל כבר אינם תמיד למעלה בכל סולם, בכל מדרג ובכל מצב, וזה מערער את סדרי העולם של הימין הלאומני, החושש משבירת ההגמוניה המוחלטת של היהודים

רון גרליץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון גרליץ

בזמן האחרון לא עובר שבוע בלי שגורם בכיר בשלטון או במערכת הפוליטית בישראל מציע לשלול עוד זכות אזרחית בסיסית מהאזרחים הערבים. באחרונה נחושה הקואליציה לקדם את העלאת אחוז החסימה, חוק שיביא לזריקת הערבים מהמערכת הפוליטית. רעיון זה הגיע לאחר סדרה של יוזמות דומות, בהן הצעת חוק של יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, להתיר למעסיק להפלות לרעה מועמד שלא שירת בצבא - מה שייצור גושפנקה חוקית לאפליה כלפי האזרחים הערבים בשוק התעסוקה וקידום מהלך לדחיקתם ממנו.

אותו לוין גם מנסה לקדם מדיניות שתבחין בין האזרחים הנוצרים למוסלמים בהקצאת משאבים, ותפלה את הראשונים לטובה - ובכך תעמיק עוד יותר את האפליה התקציבית שהמוסלמים סובלים ממנה, ועל הדרך גם תסכסך בין הקהילות.

לבסוף, אחרי הניסיונות לקדם חקיקה שתזרוק את הערבים מהכנסת, תפלה אותם במקומות העבודה, תעמיק את האפליה כלפיהם ותחרחר סכסוך בתוכם - מגיע הפתרון הפוליטי האולטימטיבי: לשלול את אזרחותם של מאות אלפי אזרחים ערבים במשולש באמצעות העברתם למדינה הפלסטינית. שר החוץ, אביגדור ליברמן, מקפיד לחזור על רעיון זה, לצד המסרים המדיניים המתונים שהציג באחרונה. המסר לאזרחים הערבים ברור: אם לא תשתקו, רע ומר יהיה סופכם.

נכון, לא כל הניסיונות האלה יתורגמו לחוקים ולמדיניות. אבל גם התממשות של אחד מהם די בה לחולל נזק עצום. בכל מקרה, עצם הכנסתם של רעיונות כאלה לדיון הציבורי היא לא פחות מפיגוע שמחוללת מפלגת השלטון נגד האזרחים הערבים ונגד הניסיונות לבנות יחסים טובים בין שתי הקבוצות.

ההתקפה הזאת היא ללא ספק פרי באושים של התחזקות הימין הקיצוני, הזוכה לתמיכה ציבורית ולכוח פוליטי חסר תקדים. אבל כשאנו עומדים להגן על הדמוקרטיה ועל זכויותיהם של האזרחים הערבים, כדאי לשים לב שההתקפה הזו גם מעידה - מפתיע ככל שזה יישמע - על תהליכים חיוביים, ובראשם ההתחזקות הכלכלית־חברתית והפוליטית של האזרחים הערבים.

יריב לוין, בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן. התקפות חמורות ומסוכנותצילום: אמיל סלמן

למרות מדיניות מפלה שימיה כימי המדינה, החברה הערבית בישראל הצליחה - בסיוע של גורמים בחברה היהודית, כולל אפילו בכמה משרדי ממשלה - לשפר באופן ניכר את מצבה החברתי־כלכלי, לצמצם את האי־שוויון, לאתגר באופן אפקטיבי את מוסדות המדינה ולשמור על ייצוג פוליטי משמעותי ואותנטי בכנסת. כך, החברה הערבית התחזקה, וכעת אנחנו עדים לניצני השתלבותה במוקדי הכוח, הכלכלה והחברה בישראל.

כל עוד האזרחים הערבים היו מוחלשים ומודרים, הם לא איימו על ההגמוניה היהודית. בילדותי בשנות ה–70 יהודי שלא הסתובב ביישובים ערביים לא ראה ערבים אלא כפועלי כפיים בגינון ובבנייה. כיום המצב שונה. אזרח יהודי שנכנס לבית המרקחת יראה שם כמעט תמיד רוקח ערבי; בחדר המיון ייתכן שרופא ערבי יטפל בו; לסטודנטים יהודים כבר יש מרצים ערבים וגם מנכ"ל משרד ממשלתי ושר ערבי כבר היו. אפילו נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, הובא לפני הרכב שופטים בראשותו של שופט ערבי, ששלח אותו לשנים ארוכות בכלא.

היהודים בישראל כבר אינם תמיד למעלה בכל סולם, בכל מדרג ובכל מצב, וזה מערער את סדרי העולם של הימין הלאומני, החושש משבירת ההגמוניה המוחלטת של היהודים. בניגוד לגורמים רבים בשמאל ובציבור הערבי, המזלזלים בהשתלבותם הכלכלית והחברתית של הערבים, ייתכן שגורמי הימין מיטיבים לזהות את הפוטנציאל הטמון בה, ומנסים לעצור את המהלך שהם תופשים כמסוכן. אילו היו הערבים רק עובדי כפיים, הח"כים מהימין לא היו לחוצים לעשות כל מאמץ כדי לזרוק אותם משוק התעסוקה, מהייצוג הפוליטי ולבסוף גם מהאזרחות.

ההתקפות על האזרחים הערבים הן חמורות ומסוכנות, אבל עוצמתן גם מעידה על ההצלחות שקצרו החברה הערבית והכוחות המקדמים שוויון ושותפות בחברה הישראלית.

מה זה אומר לגבי העתיד? שככל שהחברה הערבית תתחזק, הימין הקיצוני יגייס את כל כוחותיו כדי לנסות לעצור תהליך זה. לאזרחים יהודים וערבים שחפצים בעתיד טוב בארץ הזאת אין ברירה אלא להיערך למאבק ארוך, קשה וממושך, אבל בסופו נכונן כאן, על אפם ועל חמתם של המסיתים, חברה שוויונית ומשותפת.

הכותב הוא מנכ"ל שותף של סיכוי, העמותה לקידום שוויון אזרחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"